معاون وزیر اقتصاد:

23 هزار میلیارد تومان تسهیلات تولید و اشتغال پرداخت گردید

23 هزار میلیارد تومان تسهیلات تولید و اشتغال پرداخت گردید

فوری خرید: معاون وزیر اقتصاد از پرداخت 23 هزار میلیارد تومان تسهیلات تولید و اشتغال طی دولت سیزدهم آگاهی داد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، سید محمد هادی سبحانیان در نشست خبری تشریح اقدامات انجام شده برای اجرای تبصره ۱۸ قانون بودجه سال قبل و سال جاری اظهار داشت: تا آن زمان که کیک اقتصادی بزرگ نشود، رفاه مردم بیشتر نخواهد شد. در یک دهه گذشته رشد اقتصادی کمتر از یک درصد و رشد سرمایه گذاری خالص منفی ۰.۶ درصد بوده است.
وی اضافه کرد: افزایش تولید در کشور اقدامات و الزاماتی دارد که برخی باید در گذشته تدوین می شد مانند آمایش سرزمین و اگر این اسناد نباشد، ممکنست پشتیبانی از تولید اثربخش نباشد.
معاون اقتصادی وزیر اقتصاد و دارایی اظهار داشت: برای رونق تولید باید پیش بینی پذیری اقتصادی، ثبات اقتصادی و شناسایی موانع تولید صورت گیرد. در همین راستا از شروع دولت سیزدهم با شناسایی موانع روی کارآمدن فعالان اقتصادی به رشد اقتصادی و تشدید فعالیت آنها کمک کرده ایم.
سبحانیان اشاره کرد: به همین دلیل شرایط مبهم و پیچیده ورود به کسب وکار و امضاهای طلایی از اصلی ترین موانع پیش روی فعالان اقتصادی بود که در دولت سیزدهم تمام تلاش خودرا کرده ایم تا این موانع برداشته شود.
وی اشاره کرد: در چهار ماهه نخست امسال ۴۱ هزار مجوز ثبت محور و ۱۲ هزار مجوز تأیید محور داده شده است. رییس جمهور هیچ خط قرمزی در حوزه رفع امضاهای طلایی وجود ندارد.
معاون اقتصادی وزیر اقتصاد اظهار داشت: از دیگر اولویت های جدی دولت سیزدهم، کنترل تورم است که اقدامات خوبی انجام شده و ثمرات آن در ماه های آتی قابل مشاهده می باشد. تورم ریشه تاریخی و چند دهه ای دارد که تعدادی از علل آن به تعلل برخی مدیران سالهای قبل باز می گردد که این مشکلات روی هم تلنبار شده است.
اعطای تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه
معاون وزیر اقتصاد درباب اعطای تسهیلات از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: دولت سیزدهم تلاش خودرا به کار بسته تا هم به بخش تولید و هم به خانوارها بصورت عادلانه تسهیلات داده شود. ضمن این که دنبال افزایش ۱۰ درصدی مردم به تسهیلات خرد هستیم تا مردم با دارایی های معمولی خود بتوانند تسهیلات دریافت نمایند.
وی با اعلان اینکه تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ ظرفیت خوبی برای اعطای تسهیلات با نرخ ترجیحی به بنگاه هاست، اظهار داشت: در شش ماهه سال قبل اقدامی در امتداد اجرای این قانون نشده بود اما طی نیمه دوم ۱۴۰۰ تبصره ۱۸ قانون بودجه عملیاتی شد.
وی تاکید کرد: کل منابع بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال قبل ۳۲ هزار میلیارد تومان بود و ۱۳ دستگاه از این محل می توانستند استفاده کنند و حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان معادل ۵۹ درصد از منابع مندرج در این قانون محقق شد.
سبحانیان گفت: منابع دستگاهها در بانکهای عامل سپرده گذاری می شد و به همان نسبت یا بیشتر که به طور معمول ۲ الی سه برابر می شد از منابع داخلی خود به این بخش اعتبار تخصیص دادند که مجموعاً با استفاده اهرمی از این منابع ۴۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اجرای تبصره ۱۸ در نظر گرفته شد.
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به تصویب ۶۴ هزار طرح تولیدی در کمیته های استانی گفت: تا حالا ۱۳ هزار میلیارد تومان به ۱۵ هزار و ۷۰۰ طرح اقتصادی تسهیلات داده شده است. بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان هم در مرحله پرداخت است و در مجموع ۲۳ هزار میلیارد تومان تا اختتام نیمه دوم سال قبل و دو ماهه نخست سال جاری تسهیلات داده شد. امیدواریم تا شهریور امسال تسهیلات پرداختی از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه به ۴۰ هزار میلیارد تومان برسد. وی با اعلان اینکه برخی بانکها و مؤسسات اعتباری در پرداخت تسهیلات، تأخیر داشتند، تاکید کرد: جرایمی برای بانک هایی که تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه را پرداخت نکنند، در نظر گرفته شده است. امسال با بانک هایی که عملکرد بهتری در سال قبل داشتند، قرارداد داشتیم. همین طور تسهیلات به طرح های دانش بنیان و ۲ درصد نرخ سود کمتر داده می شود. سبحانیان در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره این که آیا اعطای تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه به واحدهای تولیدی و اقتصادی، با سیاست دولت در کنترل نقدینگی که به کاهش اعطای تسهیلات خُرد به مردم منجر شده و خیلی از شروندان به سختی می توانند تسهیلات خُرد دریافت نمایند، در تعارض است یا خیر؟ اظهار نمود: به جهت اینکه اقتصاد کشور را بتوانیم پیش بینی پذیر نماییم، باید تورم کنترل شود؛ یکی از اصلی ترین اقدامات برای کنترل تورم، کنترل رشد نقدینگی است. وی افزود: وزارت اقتصاد و با کمک بانک مرکزی به دنبال آن هستند تا جلوی خلق بی ضابطه نقدینگی از طرف بانکها گرفته شود. معاون اقتصادی وزیر اقتصاد تصریح کرد: هم اکنون بخش چشمگیری از این خلق نقدینگی از طرف بانکها درحال رخ دادن است اما به دست مردم نمی رسد و عمدتا افراد در رابطه با لایه های نخست یا دوم بانکها این تسهیلات کلان رادریافت می کنند و به طور معمول بازپس هم نمی دهند. وی تاکید کرد: بیشترین بازگشت تسهیلات به وام هایی است که مردم گرفته اند و پایین ترین میزان بازگشت تسهیلات، به وام های کلانی است که مرتبطان با بانکها دریافت کرده اند.


منبع:

1401/05/03
23:41:40
5.0 / 5
202
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , نقدینگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
فوری خرید