گزارش فوری خرید؛

۴ سوال بی پاسخ از ستاد مبارزه با قاچاق کالا وارز

۴ سوال بی پاسخ از ستاد مبارزه با قاچاق کالا وارز

به گزارش فوری خرید، با وجود این که مطابق قانون، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز وظیفه دارد اسامی دستگاههای متخلف و کم کار در این عرصه را اعلام نماید اما معمولا این اقدام مهم به علل نامعلومی، صورت نمی گیرد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بطور کلی وظیفه هماهنگی بین دستگاه های دولتی، قضائی، نظامی و امنیتی را بر عهده دارد و موظف است تمامی ارگان ها را نسبت به پیشگیری، شناسایی و برخورد با قاچاق ساماندهی کرده و در ادامه باتوجه به وظایف قانونی خود از این نهاد پاسخ هایی دریافت کند.
اما امروز و با وجود گذشت نزدیک به از دو دهه از شروع فعالیت این ستاد، در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، پیشرفت چشمگیری رخ نداده و همچنان اجناس قاچاق در بازار به وفور مشاهده می شود.
در همین خصوص حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در تیرماه امسال ضمن انتقاد از عدم تکمیل سامانه های در رابطه با مبارزه با قاچاق، تلویحاً از عملکرد کلی مقابله با قاچاق در کشور ابراز نارضایتی کرد. وی در جلسه مشترک با اعضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان کرده بود: «اگر این ستاد بتواند نقش خودرا بطور کامل و به درستی ایفا و به شکل مؤثری با قاچاق کالا مبارزه کند، بدون تردید شاهد رونق تولید، ایجاد اشتغال و شکوفایی شرکت های دانش بنیان در کشور خواهیم بود».
وظیفه اصلی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز چیست؟
ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از سالهای دور بطور مرتب در رسانه ها نسبت به جمع آوری قاچاق در سطح عرضه اعلام آمادگی کرده ولی در عمل، اجناس قاچاق هنوز هم به وفور در مراکز عرضه اصلی شهرها به آسانی قابل دسترس است.
در سال جاری نیز علی مؤیدی، رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز طی نامه ای به سراسر استانداران فرمان داد تا تمامی کالاهای فاقد شناسه در زمینه های «پوشاک»، «دخانیات»، «لوازم خانگی»، «کالاهای سلامت محور» و «لوازم یدکی» توسط ضابطان جمع آوری شود.
پس از ابلاغ این دستور، بلافاصله محمدرضا فاطمی امین، وزیر صمت هم موضع قاطعانه خودرا برای برخورد با کالای قاچاق در سطح عرضه اعلام نمود و وی در ایام ابتدایی سال ۱۴۰۱ اعلام نمود: «طرح ویژه وزارت صمت برای مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی با پنج اولویت کالایی از ۱۵ فروردین ماه امسال شروع می شود که لوازم یدکی و قطعات خودرو در اولویت نخست، اجرای طرح خواهد بود.»
اما کماکان امسال نیز همانند سالهای قبل، این برخوردها در کف بازار آن طور که باید اتفاق نیفتاد و به مانند قبل طرح های مقابله با قاچاق در سطح عرضه مستمراً به تعویق و تمدید گرفتار شده است یا فقط با برخوردهای جزئی و کشف ارقام ناچیز قاچاق، فیصله پیدا کرد.
ستاد از چه ارگان هایی باید پیگیری انجام دهد؟
ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان دستگاه هماهنگ کننده برخورد با قاچاق در کل کشور، وظیفه دارد اسامی دستگاه های متخلف و کم کار در زمینه مقابله با قاچاق را در رسانه ها اعلام کند.
بر اساس ماده ۴ پیش نویس بخشنامه اجرائی قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۱۳۹۳، قرارگاه ستاد مبارزه با قاچاق می بایست بطور مستمر عملکرد ارگان های ذی ربط را تحت نظر بگیرد و ضمن انجام پیگیری های لازم از این ارگان ها، کم کاری آنان را به مقامات مسئول گزارش کند. اهم ارگان های مسئول در امر مقابله قاچاق عبارت اند از: وزارت صمت: موظف به درج شناسه کالا و کد رهگیری برای تمام گروههای کالایی مصوب و نیز تکمیل سامانه های مرتبط در زمینه پیشگیری و مقابله با قاچاق است. تعزیرات و قوه قضائیه: موظف به صدور حکم برای ضبط میدانی قاچاق و رسیدگی به پرونده های در رابطه با کشفیات قاچاق است. دستگاه های امنیتی، فراجا، اصناف و وزارت صمت: موظف به شناسایی قاچاقچیان و قاچاق فروشان و در صورت تصریح قانون موظف به برخورد عملیاتی - انتظامی با اجناس قاچاق در انبارها، فروشگاه ها و در سطح خرده و عمده فروشی هستند.
۴ سوال بی پاسخ از ستاد مبارزه با قاچاق کالا
در مقوله مبارزه با قاچاق همیشه سوالات و ابهاماتی در کشور وجود داشته است که ذهن دغدغه مندان این حوزه را به خود مشغول کرد و نیاز بوده است که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در راستای تنویر افکار عمومی و پاسخگویی به رسانه ها پیش قدم شود و پاسخ های مناسبی دراین زمینه ارائه کند: هم اکنون چه گروه کالاهایی بطور کامل شناسه کالا دریافت کرده اند و اگر دریافت کرده اند؛ چرا برخورد با آنان در سطح عرضه صورت نمی گیرد؟ تا حالا به شکل تجمیعی چه میزان برخورد با قاچاق در اجناس دارای شناسه کالا (مثل لوازم خانگی) انجام شده است؟ چرا ستاد مبارزه با قاچاق کالا ارز بطور صریح کم کاری دستگاه های ذی ربط را اعلام نمی کند؟ چرا اتحادیه هایی همچون تولیدکنندگان لوازم خانگی و پوشاک بطور دائم در سالیان گذشته از عملکرد ستاد و وضعیت برخورد با قاچاق ابزار نارضایتی کرده اند؟
انتقادات همیشگی نسبت به وفور کالای قاچاق
انتقاد و گلایه اتحادیه ها، اصناف و انجمن های تولیدی نسبت به وفور اجناس قاچاق در بازار، همیشه وجود داشته است؛ اما در هفته های گذشته شاهد آن بودیم که این انتقادات نسبت به گذشته بازتاب بیشتری در رسانه داشته است.
مجید افتخاری عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک درباره ی چرایی عدم برخورد با پوشاک قاچاق اظهار داشته بود: «رویکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سالهای ۹۷ و ۹۸ کمک کننده بود؛ ولی متأسفانه هم اکنون پاسخگویی از طرف ستاد وجود ندارد و به صورتی گرفتار آمار زدگی شده اند.»
همچنین محمدرضا شهیدی، دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری نیز درباب حجم بالای کالای قاچاق در بازار امین حضور تهران و عدم برخورد جدی با عرضه کنندگان آن، اظهار داشته بود: «این موضوع را باید از مسئولان ستاد مبارزه و قاچاق کالا و ارز و همین طور دیگر مسئولان ذی ربط پیگیری کرد؛ اما موضوع فقط فضای فیزیکی نیست؛ بلکه عرضه کالای قاچاق به شکل گسترده تری در فضای مجازی درحال اتفاق افتادن است.»
قاچاق و معضل بی آماری
به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، این انتقادات در حالی روزبه روز بیشتر می شود که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حوزه آمار کشفیات خود هم آمار دقیق و تفکیک شده ای به رسانه ها اعلام نمی نماید. در وبگاه رسمی این ستاد هم نه فقط آمارهای تجمعی منظمی از قاچاق دیده نمی گردد، بلکه مدت هاست اطلاعات این وبگاه بروزرسانی نشده و بعضاً گزارشات آن منسوخ شده و غیرقابل استناد است.
حمیدرضا دهقانی نیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این ماه اعلام نموده بود، میزان آمار کشفیات و برخوردها توسط اداره آمار و فناوری اطلاعات این ستاد ارائه می شود و رسانه ها می توانند این آمار را از دفتر فناوری اطلاعات این ستاد دریافت نمایند.
علاوه بر این از سال ۱۳۹۸ آماری از طرف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منتشر نشده است و قبل از آن نیز آمار میزان قاچاق کالا و کشفیات همیشه ارقام ثابتی بوده است و در ضمن چندین سال این ستاد رقم ۱۲.۵ میلیارد دلاری را میزان قاچاق به کشور عنوان کرده بود.
گویا ستاد میزان قاچاق را به شکلی اعلام می کند که علاوه بر زیر سوال نبردن ماهیت خود، انتقادات شدیدی را متوجه خود نسازد.

1401/06/29
22:22:46
5.0 / 5
238
تگهای خبر: بازار , خودرو , دولتی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فوری خرید