گزارش فوری خرید؛

پاسخگویی مسئولین در رابطه با قاچاق محرمانه شد!

پاسخگویی مسئولین در رابطه با قاچاق محرمانه شد!

به گزارش فوری خرید، معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه گزارش عملکرد و کم کاری دستگاههای مسئول در زمینه برخورد با قاچاق محرمانه است، اظهار داشت: همواره این گزارش ها به صورت اختصاصی داده می شود.به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مهر، اکبر پازوکی رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در ایام اخیر اعلام نمود: «برخی از سایت های فروش همگی کالای لوازم خانگی قاچاق می فروشند؛ ولی دولت هیچ برخوردی با آنها نمی کند.»
پیش تر از آن هم محمدرضا شهیدی، دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری هم در مورد حجم بالای کالای قاچاق در بازار امین حضور، اعتراض داشت و اظهار داشته بود: «این مبحث را باید از مسؤلان ستاد مبارزه و قاچاق کالا و ارز و همینطور دیگر مسؤلان ذی ربط پیگیری کرد؛ اما مبحث فقط فضای فیزیکی نیست؛ بلکه عرضه کالای قاچاق به طور گسترده تری در فضای مجازی درحال اتفاق افتادن است».
با این تفاسیر، سوالی که به وجود می آید اینست که هم اکنون مسئولیت توزیع کالای قاچاق در بازار برعهده کیست و چرا نهادی در این حوزه پاسخگو نیست؟
تولیدکنندگان، منتقد همیشگی عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق
موج انتقادات نسبت به عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از بدو تأسیس این ارگان در دو دهه گذشته همواره وجود داشته است؛ اما متأسفانه مطابق شواهد، تابحال کارنامه قابل دفاعی در زمینه میزان پیشگیری و مقابله با قاچاق در کشور عرضه نشده است.
موضوعی که همیشه مطالبه انجمن ها، اتحادیه ها، اصناف و اذهان عمومی بوده است؛ به بیان دیگر، فقدان آمار متقن و دقیق در زمینه میزان آمار اجناس موجود قاچاق در کنار نبود آمار تجمیعی و دقیق از میزان کشف و ضبط کالای قاچاق در سطح عرضه همواره یکی از مسائلی بوده که عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را با انتقاد شدیدی مواجه کرده است.
مجید افتخاری، عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک دراین خصوص اعلام نمود: «میان بخش خصوصی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شکاف بسیار زیادی در زمینه ارقام قاچاق در کشور وجود دارد و بخش خصوصی به هیچ عنوان ارقام اعلامی این ستاد را قبول ندارد!»
آمارهای متناقض از میزان قاچاق
این آمارهای متناقض و ازهم گسیخته سبب شده است که در کشور، کلکسیونی از آمارها و اطلاعات پیرامون قاچاق به وجود بیاورد. بعنوان مثال علیرضا مناقبی، رئیس مجمع عالی واردات در هفته های گذشته رقم قاچاق به کشور را ۲۵ تا ۲۷ میلیارد دلار در سال برآورد کرده بود؛ اما نکته جالب توجه آن است که از سال ۱۳۹۸ تابحال آمار رسمی از جانب ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منتشر نشده است و قبل از آن هم آمار میزان قاچاق کالا و کشفیات همواره ارقام ثابتی بوده و در خلال چندین سال این ستاد رقم ۱۲.۵ میلیارد دلاری را میزان قاچاق به کشور عنوان کرده است.
از سوی دیگر در خلال سالهای گذشته مجلس شورای اسلامی و وزارت صمت هم به نوبه خود داعیه دار اعلام آمار قاچاق بوده اند و هر یک تا به امروز آمارهای مختلف و بعضاً متناقضی را در این حوزه اعلام نموده اند.
وقتی متولی اعلام آمار قاچاق، فقط سکوت می کند!
با رفتن به وبگاه رسمی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز متوجه آن می شویم که نه تنها این سایت فاقد هرگونه آمار رسمی تجمیعی از میزان قاچاق است، بلکه مدت است اطلاعات آن هم بروزرسانی نشده و بعضاً گزارشات آن منسوخ شده و غیرقابل استناد است.
اما حمیدرضا دهقانی‎نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مدعی است که آمار کشفیات و برخوردهای قاچاق، همیشه در دسترس بوده و رسانه ها به آسانی می توانند این آمارها را ضمن تماس با دفتر فناوری اطلاعات این ستاد دریافت کنند!
دهقانی نیا در این رابطه اظهار داشت: ارزش ریالی پرونده های قاچاق طی پنج ماهه اول سال جاری معادل ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است و این که برخورد با قاچاق کالا دیده نمی گردد و یا فقط در تهران و اصفهان دیده می شود، دلیل بر عدم برخورد نیست.
ولی برخلاف ادعای سخنگوی این ستاد، علی مؤیدی رئیس این ستاد خود معترف بوده که آمارهای این ستاد قدیمی و منسوخ شده هستند و البته تقصیر آن متوجه وزارت صمت است. مؤیدی در تیرماه سال جاری به رسانه ها اعلام نمود: «از سال ۹۹ به بعد آمار قاچاق را نداریم و ستاد معطل عرضه آن از جانب وزارت صمت است!»
گزارش عملکرد ارگان ها در رابطه با قاچاق محرمانه است!
در همین رابطه، امیرمحمد پرهام فر، مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه با مدیران دستگاههای متخلف در زمینه مبارزه با قاچاق برخورد جدی صورت می گیرد، اظهار داشت: بعنوان مثال اخیراً یکی از مدیران متخلف در زمینه فرآورده های نفتی به دلیل سهل انگاری در زمینه مبارزه با قاچاق از سمت خود برکنار شد.
به گفته پرهام فر، رسانه ها بیشتر اوقات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را مورد هجمه قرار می دهند، با این وجود گزارشات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در رابطه با عملکرد دستگاههای متولی حوزه برخورد با قاچاق و هم تخلفات و کم کاری آنان در این حوزه محرمانه است؛ اما این گزارش ها به صورت مرتب به مجلس و نهادهای بالادستی عرضه می شود.
مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: آمار کشفیات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به صورت مرتب منتشر می شود و در دسترس بوده و به طورکلی بسیاری از فعالیت ها و نامه نگاری های ستاد با ارگان های متولی مبارزه با قاچاق محرمانه و غیرقابل انتشار است.
مبارزه با قاچاق فقط بر عهده ستاد نیست
پرهام فر با اشاره به اینکه مبارزه با قاچاق در کشور نیازمند هماهنگی بین دستگاههای مختلف است که ستاد مبارزه با قاچاق این مسئولیت را برعهده دارد، اظهار داشت: بعنوان مثال فراجا باید در سطح عرضه با یگان عملیات، به برخورد باعرضه کنندگان کالای قاچاق بپردازد.
وی در آخر عنوان کرد: ستاد مبارزه با قاچاق، روزانه درحال پیگیری و تذکر به ارگان های مربوطه است تا هرچه سریع تر وظایف خویش را به نحو احسن انجام دهند از طرفی نهادهای مذکور را در وهله نخست به نهادهای بالادستی معرفی کرده و در مرتبه دوم با تهدید، تشویق و غیره آنها را مجبور به پاسخگویی می نماییم.

1401/07/06
13:02:31
5.0 / 5
264
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فوری خرید