سرپرست پژوهشكده فرآوری معدنی جهاد دانشگاهی مطرح كرد

نبود دانش تخصصی طراحی كارخانجات فرآوری در مقیاس های بزرگ، افزایش ۴۰ درصدی هزینه ها

نبود دانش تخصصی طراحی كارخانجات فرآوری در مقیاس های بزرگ، افزایش ۴۰ درصدی هزینه ها

به گزارش فوری خرید سرپرست پژوهشكده فرآوری معدنی جهاد دانشگاهی اظهار نمود: دستیابی به دانش طراحی پایه كارخانجات فرآوری در كشور بدین مفهوم است كه كارفرما برای سفارش تجهیزات می تواند با سازندگان مختلف وارد مذاكره شود و مناسب ترین تجهیزات را از لحاظ قیمت و كیفیت انتخاب نماید، حالا در بسیاری موارد كارفرمایان لزوماً باید تجهیزات مورد تأیید شركت طراح خارجی را (كه گاهی تولید خود شركت طراح هم است) خریداری كنند. بررسی های پژوهشكده فرآوری مواد معدنی نشان داد كه این فرآیند هزینه تمام شده كارخانجات را تا ۴۰ درصد بالا می برد و این یعنی با رقم مازاد صرف شده برای یك كارخانه تقریباً می توان كارخانه مشابه دیگر هم راه اندازی نمود.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، مهدی ذاكری با اشاره به اینكه صنعت فرآوری هم مانند سایر صنایع در كشور شاهد رشد نسبی در بخش طراحی و ساخت كارخانجات فرآوری بوده، اظهار داشت: اما صنعت فرآوری نتوانسته است همچون صنعت نفت به صورت كامل از پس نیازهای مهندسی خود برآید. خلاء بسیار بزرگ موجود در این صنعت كه به نظر می آید در سایر صنایع كشور هم وجود داشته باشد، عدم توانایی در طراحی پایه كارخانجات فرآوری بویژه در مقیاس های بزرگ است. خلائی كه به دلایلی كه به آن پرداخته خواهد شد تابحال شركت های خصوصی و دولتی را مجاب به ورود به این حوزه نكرده است.
وی درباره تمایل نداشتن شركت های مهندسی مشاور به ورود به بخش طراحی صنعت فرآوری اظهار داشت: به صورت معمول حداكثر درصدی را كه در مناقصات بزرگ مربوط به ساخت كارخانجات فرآوری به بخش طراحی شامل مفهومی، پایه و تفضیلی اختصاص داده می شود به ۱۰ درصد كل هزینه ها نمی رسد و شاید طبیعی باشد كه شركت های مهندسی مشاور تمایلی برای ورود به این بخش نداشته باشند. در حالیكه وزن حجمی و مالی بخش های مربوط به ساخت و ساز ابنیه ها و خریدهای داخلی و خارجی تجهیزات بسیار قابل ملاحظه تر است و سود قابل توجهی را خواهند داشت. از این رو تمایل شركت های مهندسی مشاور در كشور به بخش های غیر از طراحی است و واگذاری این بخش به شركت های خارجی را مطلوب تر می دانند.
سرپرست پژوهشكده فرآوری معدنی جهاد دانشگاهی دلیل دیگر تمایل نداشتن شركت های مهندسی مشاور به ورود به بخش طراحی را ریسك بالاتر بخش طراحی نسبت به ساخت ابنیه ها و خرید تجهیزات دانست و اضافه كرد: از آنجایی كه اساس كلیه ساخت وسازها و خریدهای تجهیزات و دستیابی به محصول مورد نظر بر مبنای طراحی های صورت گرفته خواهد بود، طبیعی است كوچك ترین اشتباه در این بخش تبعات بسیار سنگین تری را به دنبال خواهد داشت. از این رو شركت های مشاوره تمایل ورود به بخش با این درصد از ریسك را ندارند.

علمی كه در هیچ دانشگاهی عرضه نمی شود
ذاكری با اشاره به اینكه دانش تخصصی ساخت كارخانه های فرآوری با مقیاس بزرگ در اختیار متخصصان داخلی قرار ندارد، اظهار داشت: تردیدی نیست كه طراحی پایه كارخانجات فرآوری بویژه كارخانجات بزرگ مقیاس نیاز به تخصص بسیار بالایی دارد كه متأسفانه این دانش از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری در اختیار متخصصین داخلی قرار ندارد. این علم در هیچ دانشگاهی در كشور عرضه نمی گردد و فارغ التحصیلان این رشته در هیچ مقطعی آنها را نمی آموزند.
سرپرست پژوهشكده فرآوری معدنی جهاد دانشگاهی درباره لزوم ورود به حوزه طراحی پایه كارخانجات فرآوری اظهار داشت: دسترسی نداشتن به دانش فنی طراحی پایه منجر به نداشتن تسلط كافی بر فرآیند خواهد شد و با كمترین تغییرات به خصوص در مشخصات خوراك ورودی كارخانه، فرآیند تولید گرفتار خلل شده و بنابراین در خیلی از كارخانجات در فاصله زمانی كوتاه بعد از افتتاح خط تولید نیاز به بهبود و اصلاح فرآیند خواهند داشت. در برخی از موارد هم دیده شده كه شركت طراح خارجی نداشتن عملكرد مناسب كارخانه را به علت تهیه نامناسب نمونه معرف از جانب پیمانكاران داخلی می داند و به راحتی از زیر مسئولیت های آن شانه خالی می كند.
وی افزود: معمولاً تحویل كارخانجات در كشور از پیمانكاران خارجی بر مبنای تعهد آنها برای تأمین راندمان مورد نظر و محصولی بر مبنای مشخصات عرضه شده در اسناد قرارداد است كه در مدت زمان تولید آزمایشی مورد سنجش واقع می شود و اصولاً شخص یا تیمی مسلط به فرآیند در دیسیپلین های مختلف وجود ندارد كه بتواند به صورت كامل تمامی فرآیندها و تجهیزات را بر مبنای آخرین دستاوردهای دنیا و بهترین عملكرد مورد ارزیابی قرار دهند. نبود دانش لازم در مورد طراحی پایه و بزرگ مقیاس كردن طراحی ها اساساً این امكان را به متخصصین داخلی نمی دهد تا بتوانند كارخانجات طراحی و ساخته شده را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهند.
وی تصریح كرد: كشورهای زیادی همچون ایران در جهان وجود ندارند كه اینگونه غنی از ذخایر مواد معدنی باشند. ایران كشوری دارای ذخایر عظیم مس، آهن و منابع خیلی از سایر ذخایر معدنی فلزی و غیر فلزی است.
سرپرست پژوهشكده فرآوری معدنی جهاد دانشگاهی در انتها وجود اراده حل مشكلات توسط مسئولان و تأمین بودجه لازم را مستلزم تهیه الزامات نرم افزاری و سخت افزاری دانست و افزود: تشكیل تیم كارشناسی متشكل از پژوهشكده فرآوری كشور بعنوان تنها پژوهشكده این عرصه در كشور در كنار دانشگاه های كشور و شركت های مشاوره بعنوان تیم انتقال دهنده تكنولوژی در كنار شركت های خارجی می تواند شروعی برای این نهضت باشد. بازطراحی طراحی های انجام شده توسط شركت های صاحب دانش خارجی و دستیابی به تولید دفترچه محاسبات كارخانجات هم بعنوان هدف كلی این مسیر قابل ترسیم خواهد بود. این دستاورد علاوه بر كاهش چشم گیر در قیمت تمام شده تبعات مثبت بسیار دیگری همچون افزایش اشتغال زایی به علت افزایش ساخت تولید داخل، تربیت نیروهای تحویل گیرنده كارخانجات فرآوری مواد معدنی، خارج شدن بسیار كمتر ارز از كشور، عدم وابستگی به شركت های خارجی را در طراحی و ساخت كارخانه های تكرار شونده به دنبال خواهد داشت؛ علاوه بر اینكه دانش طراحی پایه كارخانجات فرآوری می تواند در خدمت متخصصان در صنایع مشابه همچون سیمان هم قرار گیرد، صنایعی كه به علت تكرار شوندگی بالا فواید این دانش را مضاعف می كند.
1398/01/18
13:57:24
5.0 / 5
5116
تگهای خبر: خصوصی , دولتی , صنایع , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
فوری خرید