یك كارشناس اقتصادی در گزارش فوری خرید عنوان كرد؛

باید از خلق پول جلوگیری شود

باید از خلق پول جلوگیری شود

به گزارش فوری خرید، هاشمی اظهار داشت: بانکها با تسهیلات صوری پرداخت شده که غیر از محل خود مصرف می شود، به صورت غیرمجاز نقدینگی خلق می کنند.بها الدین هاشمی کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به این که عامل اصلی تورم نقدینگی است، اظهار داشت: تورم ما ریشه در افزایش نقدینگی دارد، که از دو جنبه دولت و نظام بانکی است. دولت به سبب کسری بودجه و بی نظمی هایی که دارد یعنی بیشتر از درآمد هزینه می کند و به عبارتی استقراض و یا اسکناس منتشر می کند که این مسئله را میتوان اصلی ترین عامل تورم در نظر گرفت.
وی افزود: از دیگر عوامل مؤثر در به وجود آمدن تورم برداشت بانکها از حساب بانک مرکزی است، یعنی بانکها بیشتر از منابع شان مصرف می کنند، از یک سو بیش از پولی که دارند منابع دریافت کرده و خلق پول می کنند و دیگر آنکه نظارت کافی بر مصرف ندارند، یعنی میزان تسهیلاتی که عرضه می دهند در غیر محل خود مصرف می شود در صورتیکه باید در محل خود مصرف شود و یا ارز، طلا، خریداری می شود و از کشور خارج می شود که در این حالت پول هیچ پشتوانه ای ایجاد نمی کند و منتهی به کالا و خدمات نمی شود که عرضه کالا را افزایش دهد و تورم ایجاد نکند.
این کارشناس اقتصادی اضافه برداشت بانکها و عدم نظارت بانک مرکزی بر مصرف را از عوامل اصلی ایجاد تورم می داند و دراین زمینه توضیح می دهد: بانکها با تسهیلات سوری که پرداخت کرده و در غیر از محل خود مصرف می شود بانکها هم از این طریق به صورت بدون مجوز نقدینگی خلق می کنند.
هاشمی افزود: از دیگر عوامل تورم زا در کشور تحریم نظام بانکی و تحریم کشور است که مانع از خرید اعتباری می شود، مانع از ورود سرمایه می شود و مانع از گردش صحیح و کم هزینه پول در سطح بین الملل و داخل می شود.
وی توضیح داد: نکاتی که گفته شد را میتوان عوامل اصلی ایجاد تورم در نظر گرفت که در کنار آنها عواملی نظیر سیاست های مالی نادرست، عدم آزادی اقتصاد، رقابتی نبودن اقتصاد، در دست بخش های دولتی، خصولتی بودن اقتصاد،، بنگاه های اقتصادی وابسته به بانکها که به سبب قدرتی که دارند رقابت را در سطح شرکت های کوچک و متوسط از بین می برند که از دیگر عوامل و ریشه تورم به شمار می آیند.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به بحران های سیاسی و اقتصادی بیشتر بعضی از کشورها نسبت به ایران دراین زمینه توضیح داد: در این شرایط هر بخش و سازمان با کنترل و نظارت کامل داشته باشد تا بتوانیم نقدینگی که عامل اصلی تورم است را مهار نماییم چونکه اقتصادهایی وجود دارد که بحران های سیاسی و اقتصادی بیشتری نسبت به ما دارند کشورهایی نظیر افغانستان عراق لیبی سوریه اما تورم های متعادل و منطقی یک رقمی دارند.
وی افزود: این کشورها درحال کنترل بودجه و جلوگیری از خلق نقدینگی هستند، دولت بی محابا از جیب مردم خرج نمی کند یعنی استقراض در بانک مرکزی نمی کند و چاپ اسکناس اتفاق نمی افتد، کارخانه چاپ اسکناس ندارد و برای کنترل و نظارت صحیح در نظام بانکی و گردش پولی دارند همینطور سیستم وصول مالیات قوی تری نسبت به ما دارند و چرخش پول از نقدینگی در گردش ایجاد می کنند، به عبارتی از پول در جریان مالیات دریافت می کنند و مجدداً به جریان در می آید نه این که پول جدید بدون پشتوانه را وارد چرخه اقتصادی کنند.
هاشمی در خاتمه افزود: این اتفاق ها به رشد تولید هم کمک می نماید به عبارتی زمانی که به پول در راه درست به گردش درآید و از معاملات سوداگرانه جلوگیری شود و نظارت بانک مرکزی بر مصرف وجود داشته باشد این منابع در جهت واقعی کالا و خدمات تولید شده باید مصرف شود. بانک باید برمبنای حد مجاز مصرف کنند نه بیشتر، در این حالت به یک نظم می رسیم که در صورت رعایت این مقولات کنترل تورم امکان پذیر خواهد بود.منبع:

1402/01/14
11:10:01
5.0 / 5
317
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فوری خرید