معاون استاندار بوشهر خبر داد:

رشد ۶۲ درصدی ارزش صادرات غیر نفتی بوشهر به قطر

رشد ۶۲ درصدی ارزش صادرات غیر نفتی بوشهر به قطر

فوری خرید: معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری بوشهر از رشد 62 درصدی ارزش صادرات غیرنفتی گمركات بوشهر به قطر در سال قبل آگاهی داد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، سعید زرین فر اظهار نمود: در سال ۹۷ صادرات غیرنفتی بوسیله گمركات استان بوشهر به كشور قطر حدود ۶۷۸ هزار تن كالا به ارزش حدود ۱۱۷ میلیون دلار بوده است، این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزن ۴۷ درصد و از نظر ارزش ۶۲ درصد رشد داشته است.
وی اشاره كرد: عمده ترین كالاهای صادراتی از گمركات استان به كشور قطر در سال قبل شامل مواد معدنی (عمدتاً سیمان، كلینكر و سایر مواد معدنی) و محصولات كشاورزی (عمدتاً هندوانه و خربزه، كلم، گوجه فرنگی، بادمجان و كدو، خیار و یونجه) بوده است.
معاون استاندار بوشهر بیان كرد: از لحاظ وزن مواد معدنی با ۶۲ درصد، محصولات كشاورزی با ۲۳ درصد و كالاهای صنعتی با ۱۴ درصد و همین طور از لحاظ ارزش محصولات كشاورزی با ۵۴ درصد، كالاهای صنعتی با ۲۸ درصد و مواد معدنی با ۱۷ درصد بیشترین سهم را داشته اند.
وی ادامه داد: در سال ۹۷ تعداد هشت گمرك تجاری استان در زمینه صادرات به مقصد بنادر كشور قطر فعال بوده اند؛ گمرك دیر با بیشتر از ۴۶ میلیون دلار و گمرك منطقه ویژه بندر بوشهر با بیشتر از ۴۵ میلیون دلار نقش اصلی در صادرات كالا به كشور قطر داشته اند و خوشبختانه بندر ریگ باز از سال ۱۳۹۷ وارد چرخه صادرات كالا به این كشور شده است.
زرین فر اشاره كرد: استان بوشهر دارای سابقه طولانی مبادلات تجاری با كشورهای منطقه به خصوص كشور قطر است، از اوایل سال ۹۶ و با عنایت به مشكلات پیش آمده در روابط كشور قطر با سایر كشورهای عربی، فرصت مناسبی برای توسعه مبادلات تجاری بین جمهوری اسلامی ایران خصوصاً استان بوشهر با كشور قطر فراهم گردید.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری بوشهر عنوان كرد: با وجود اینكه در این دوره روند گسترش صادرات به این كشور به صورت مداوم در حال افزایش بوده است اما مدیران ادارات اقتصادی و فعالان بخش خصوصی باید بدانند كه ظرفیت ها و پتانسیل های استان بوشهر بالا بوده و تا رسیدن به تعاملات تجاری شایسته و مطلوب بین تولیدكنندگان و بازرگانان طرفین هنوز فاصله داریم و باید همچنان پر تلاش و كوشا باشیم.1398/01/28
14:17:16
5.0 / 5
5242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
فوری خرید