خاندوزی در حاشیه هیئت دولت:

روابط پولی و بانکی ایران و عربستان از سر گرفته می شود

روابط پولی و بانکی ایران و عربستان از سر گرفته می شود

فوری خرید: وزیر امور اقتصادی و دارایی از مذاکره با همتای عربستانی خود برای شروع مجدد روابط پولی و بانکی دو کشور آگاهی داد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی بامداد امروز (چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مصوبه خوبی را در امتداد رونق و رشد تولید صادر کرده ایم که در این مصوبه برای نخستین بار، ۱۵۰۰ مجوز کسب وکار به عنوان تنها مجوزهای تأیید محوری که نیازمند تأیید دستگاه های اجرائی و وزارت خانه ها هستند مورد تأیید هیئت دولت قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: بر طبق این ۱۵۰۰ مجوز تأیید محور، فعالان اقتصادی فقط با ثبت اطلاعات دقیق در درگاه ملی مجوزها و پذیرش مسئولیت هایی که از لحاظ قانونی به عهده آنها گذاشته شده و همین طور با بارگذاری مدارک خود خواهند توانست مجوز کسب وکار خودرا دریافت نمایند.
وی اضافه کرد: این تکلیفی بود که بنابر ماده یک قانون تسهیل مجوزهای کسب وکار از سال ۱۴۰۰ به عهده دولت گذاشته شده بود.
خاندوزی درباره ی سفر اخیرش به جده و دیدار با وزیر اقتصاد عربستان سعودی اظهار داشت: اصل این سفر به دعوت بانک توسعه اسلامی برای اجلاس سالانه جده انجام شده بود. از دیدار با رییس و مدیرعامل بانک برای تسهیل پروژه های عمرانی جمهوری اسلامی که بصورت عمده با بخش زیرساختی استانهای ما درگیر بودند استفاده شد.
وی اضافه کرد: همین طور از حاشیه این دیدار از فرصت دیدارهای دوجانبه استفاده شد و رویکرد بسیار عملگرایانه ای میان کشورهای مسلمان و منطقه وجود داشت.
خاندوزی عنوان کرد: در دیدارهایی که با وزارت اقتصاد عمان، امارات و کشورهای مختلف دیگر صورت گرفت تاکید شد تا به سرعت وارد پروژه های سرمایه گذاری با ایران شوند. در حقیقت ظرفیت های سرمایه گذاری ایران برای آنها جذاب بود.
وی افزود: بنا شد توافقنامه های گمرکی و سرمایه گذاری مشترک و مالیات مضاعف به سرعت توسط ایران و کشورهای دیگر امضا شود که نخستین آنها در حاشیه سفر سلطان عمان به تهران صورت خواهد گرفت. این مسیر به همین ترتیب با امارات و عربستان سعودی دنبال می شود.
وزیر اقتصاد با اشاره به این که رویکرد مثبتی برای احیای روابط سیاسی ایران و عربستان و انتقال آن به سمت روابط اقتصادی وجود دارد، اظهار داشت: باتوجه به این رویکرد، در دیدار با وزیر اقتصادی عربستان، سه محور به عنوان نقشه کلی همکاری اقتصادی دو کشور عنوان شد تا پس از چندین سال کاهش یا حتی قطع روابط اقتصادی در دستور کار قرار بگیرد. این مساله با استقبال بسیار جدی طرف سعودی مواجه گردید.
خاندوزی بیان کرد: بنا شد این همکاری ها در مواردی که به حوزه برگزاری و تسهیل حج زوار ایرانی برمی گردد، همچون مسائل بانکی و پروازها در کوتاه مدت این اتفاق رخ دهد
وی افزود: همین طور در بین مدت هیئت های بخش خصوصی و ایران و عربستان دید و بازدید داشته باشند؛ قرار شد ظرف سه ماه نتیجه تعاملات بخش خصوصی دو کشور در قالب نقشه راه سرمایه گذاری های بخش غیردولتی به تایید برسد.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: طرف سعودی برای گفتگو در عرصه نفت و گاز علاقمند بود. وزیر نفت کشورمان نیز قبل از این دیدار به بنده گفته بود که وزارت نفت ایران آمادگی همکاری را دارد. بدین سبب بنا شد پروژه های سرمایه گذاری حوزه نفت و گازی نیز در دستور کار و اولویت قرار بگیرد.
خاندوزی اظهار داشت: باتوجه به استقبال ویژه ای که انجام شده و آمادگی محسوسی برای برقراری روابط وجود دارد، امید داریم پیگیری ماههای آینده منجر شاهد نتایج عملیاتی این دیدارها باشیم.

1402/02/27
05:49:40
5.0 / 5
326
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فوری خرید