صادرات غیرنفتی از 19 و سه دهم میلیارد عبور کرد

صادرات غیرنفتی از 19 و سه دهم میلیارد عبور کرد

به گزارش فوری خرید، صادرات غیرنفتی کشور در ۵ ماهه سال جاری ۵۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بوده است.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، بنا بر اعلام گمرک ایران، میزان کالاهای وارداتی به کشور در ۵ ماهه سالجاری ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده که از حیث وزن ۲.۱۷ درصد و از نظر ارزش ۷.۴۹ درصد رشد داشته است.
همچنین در ۵ ماه سالجاری ۵۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به خارج از کشور صادر گردیده است. این میزان صادرات کالاهای غیرنفتی که به استثنای نفت خام نفت کوره، نفت سفید تجارت چمدانی بوده از حیث ارزش ۸.۵۵ درصد کاهش و به لحاظ وزن ۲۶.۵۶ درصد افزایش نشان داده است.
به این ترتیب تراز تجاری کشور طی ۵ ماهه سال جاری، ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار منفی بوده است.
بررسی کارشناسی گمرک نشان داده است عمده دلیل کاهش ارزش صادرات، کاهش قیمت جهانی عموم کالاهای صادراتی پتروشیمی است.
بر اساس این گزارش متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی ۳۴۶ دلار و متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای وارداتی ۱۶۷۷ دلار در ۵ ماهه سالجاری بود.
این گزارش در مورد عمده ترین مقاصد کالاهای صادراتی ایران می افزاید: چین با ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، عراق با ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و هند با ۸۴۵ میلیون دلار ۵ کشور عمده مقصد کالای صادراتی ایران بودند.
۷۵.۱۳ درصد از وزن و ۷۴.۷۷ درصد از کل ارزش صادرات کشورمان در ۵ ماهه سالجاری به این ۵ کشور بوده است.
بر اساس این گزارش امارات متحده عربی با ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، چین با ۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، آلمان با ۸۷۹ میلیون دلار و هند با ۸۱۳ میلیون دلار ۵ کشور عمده طرف معامله واردات در ۵ ماهه سالجاری بودند که ۶۲ درصد از وزن و ۷۶.۶۰ درصد از کل واردات کشور را در این زمان به خود اختصاص دادند.
بنابراین گزارش با عنایت به اهمیت ترانزیت خارجی کشور از قلمروی ایران و سیاست تسهیل گرایانه در این حوزه، ترانزیت خارجی از ایران با ۵.۴ درصد افزایش به رقم ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسید.


منبع:

1402/06/11
08:20:59
5.0 / 5
241
تگهای خبر: صادرات , صادراتی , كالا , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
فوری خرید