وزیر اقتصاد و دارایی تاكید كرد؛

تغییری در قیمت محصولات کالاهای اساسی به وجود نخواهد آمد

تغییری در قیمت محصولات کالاهای اساسی به وجود نخواهد آمد

به گزارش فوری خرید، وزیر اقتصاد اظهار داشت: نرخ 28/500 تومان را بانک مرکزی برای صادرات نفت کشور و برای واردات کالاهای اساسی اختصاص می دهد، این سیاست هیچ تغییری نکرده است و کماکان سر جای خود باقی می ماند.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و امور دارایی، امروز پنجشنبه در برنامه تلویزیونی، اظهار داشت: طی ۱۰ سال قبل یکی از موضوعات پرچالش بین دولت و مجلس تعیین نرخ خوراک گاز برای صنایع بود و برای عبور از این کشمکش سالانه، قانون دائمی چاره اندیشی کرد و سال ۹۴ فرمولی ابلاغ گردید و قرار بود ۱۰ سال ادامه یابد.
سخنگو اقتصادی دولت در ادامه اشاره کرد: یکی از نقاط مثبت مصوبه نرخ خوراک گاز صنایع و تسعیر این است که رانت ویژه برخی گرفته شده است و پس از جنگ اوکراین و افزایش شدید قیمت گاز، برای پشتیبانی از صنایع، دولت در سال ۱۴۰۰ سقف ۵ هزار تومان را برای خوراک تعیین کرد.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: دولت برای تحقق درآمدهای تبصره ۱۴ بودجه ۱۴۰۲ برمبنای مصوبه مجلس و در عین حال پیش بینی پذیر کردن اقتصاد، تصمیم گرفت که بر فرمول در تعیین نرخ خوراک البته تا تعیین سقف بازگردد.
وزیر اقتصاد اشاره کرد: با دریافت نظر صاحبان صنایع، بخش های تولیدی و وزارتخانه های مرتبط در جلسات مکرر موضوع مورد بررسی قرار گرفت و به این تصمیم رسیدیم و ما در مصوبه اخیر اطمینان داده ایم که فرمول تعیین نرخ خوراک صنایع با تعیین سقف و کف ادامه پیدا می کند تا اطمینان و پیش بینی پذیری برای سرمایه گذاران حفظ شود.
خاندوزی ادامه داد، شرایطی برقرار شد که قیمت هایی که علامت دهنده بود و سبب صادرات غیر رسمی که ارز آنها باز نمی گشت از بین برود و از نقاط مثبت مصوبه اخیر دولت این است که دلالانی که تقاضای کاذب ایجاد می کردند دستشان کوتاه شود. برخی نارضایتی ها از مصوبه ارزی اخیر دولت به سبب از میان رفتن رانتی بود که شرایط قبل به وجود آورده بود و حالا از بین رفته است.
وزیر اقتصاد با اشاره به این که همزمان با کنترل تورم بدنبال پیش بینی پذیر شدن اقتصاد نیز هستیم، اظهار داشت: پیش از ابلاغ مصوبه دولت درباب تغییر نرخ تسعیر خوراک پتروشیمی ها و همچنان تغییر نرخ ارز محاسبه قیمت پایه در بورس کالا با ذی نفعان برای تنظیم بازار هماهنگی شد.
وی افزود، مواردی که سبب شد تا تصمیم دولت برای افزایش نرخ ارز خوراک و قیمت پایه محصولات پتروشیمی در بورس به طول انجامد پیش بینی اثرات قیمتی بود و ما قائل بودیم که در کنار هدف تولید و رشد صنایع به مهار تورم هم بیاندیشیم و سبب شد تا چندین جلسه مکرر بین بخش های مختلف دولت و فعالان صنایع برگزار و راه میانه ای انتخاب گردد تا هم هدف رشد تولید و هم مهار تورم محقق شود.
خاندوزی اظهار داشت: یکی از بندهای مصوبه اخیر دولت مربوط به جلوگیری از بروز تورم است و عده ای متأسفانه در فضای مجازی با بوجودآوردن فضای روانی به انتظارات تورمی دامن می زنند در صورتیکه برای تأثیرات قیمتی چاره اندیشی شده است.
وی افزود، اگر قیمت پایه را از ۲۸۵۰۰ به نرخ مرکز مبادله می بردیم افزایش قیمت ایجاد می شد اما شناسایی دقیقی به وجود آمد از محصولاتی که در سبد مصرفی مردم مهم بود برای آن موارد فقط نرخ ۲۸۵۰۰ در نظر گرفته می شود پس آثار قیمتی دراین زمینه نخواهد داشت.
سخنگوی اقتصادی دولت اظهار داشت: غیر از آثار روانی روزهای اول این تصمیم جدید دولت، که باز خواهد گشت هیچ اثر قیمتی نخواهد داشت. مصوبه برای ذی نفعان قبل از اجرا تبیین شد و صنایع بزرگ تعهد دادند که عرضه به شکلی باشد که برای کالاهای مهم در سبد خانوار اثر قیمتی نداشته باشیم.

1402/06/19
12:12:08
5.0 / 5
291
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فوری خرید