رییس مركز آمار:

آمار تورم میزان گرانی كالاها را نشان نمی دهد

آمار تورم میزان گرانی كالاها را نشان نمی دهد

فوری خرید: رئیس مركز آمار و كارشناسان اقتصادی تاكید دارند كه آمار تورم نشان دهنده تغییرات قیمت مجموعه ای از كالاها به طور میانگین است و میزان گرانی كالا را نشان نمی دهد.


به گزارش فوری خرید به نقل از صدا و سیما، امیدعلی پارسا رئیس مركز آمار در برنامه تیتر امشب شبكه خبر سیما، با اشاره به اینكه علت استفاده از ۲ عدد برای اعلام تورم، محاسبه بر اساس دو فاصله زمانی است، گفت: تغییر شاخص كل فروردین امسال نسبت به فروردین سال قبل ۵۱، ۴ درصد است و مدلول آن این است كه خانوارها ۵۱، ۴ درصد بیشتر از فروردین پارینه برای خرید یك "مجموعه كالا و خدمات یكسان" پرداخت كرده اند، اما نرخ تورم در ۱۲ ماه اخیر حدود ۳۱ درصد است كه البته رقم بالایی است.

پارسا اضافه كرد: این اعداد میانگین است، درست مثل دانش آموزی كه امكان دارد نمره تك داشته باشد، اما در درس های دیگر نمره بهتری گرفته باشد.

رئیس مركز آمار با اشاره به ارقام اعلام شده برای بعضی از كالاها گفت: ما در كنار افزایش ۴۵۰ درصد برای پیاز و افزایش ۲۲۰ درصد برای رب كاهش ۳۰ درصد برای لیمو ترش داشتیم و مجموع و میانگین این اعداد و ارقام مشابه آنها باید در آمار ما محاسبه شود.

پارسا اظهار داشت: اگر هموطنانمان اعداد و ارقام مربوط به زندگی روزانه خودرا باز به همین روش جمع و تفریق كنند، به آمار ما می رسند. عزیزنژاد، كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه هدف از محاسبه تورم و نمایش این آمار این است كه سیاستگذاران به درستی بازار و عرصه اقتصادی را مدیریت كنند، اضافه كرد: به جهت اینكه این سیاستگذاری ها درست تر باشد، باید آمارها باز جامع تر و صحیح تر شود.

این كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه در همه جای دنیا ارقام مربوط به تورم با معیارها و اشكال مختلفی نمایش می شود، گفت: رقم فعلی تورم نقطه به نقطه از ۸ درصد پارینه به ۵۱ درصد رسیده كه جهش بزرگی است.

وی ادامه داد: بعضی از كالاها مانند رب سهم بزرگی در سبد تغذیه ای مردم دارد و باید در سیاستگذاری های دولت لحاظ شود.

عزیزنژاد گفت: نكته مهم دیگر این است كه تورم نقطه به نقطه در مناطق روستایی بیشتر از مناطق شهری رشد داشته كه لازم است مورد توجه سیاستگذاران قرار گیرد.

این كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه عموم مردم آنچه را كه در زندگی روزمره خود و در مغازه ها می بینند با آنچه كه مركز آمار اعلام می كند متفاوت است، اضافه كرد: در بعضی از مواقع حتی كالای اشاره شده در آمار مركز آمار اصلاً مورد استفاده بیشتر مردم نیست و بنا بر این مردم این ارقام را نمی پذیرند.

عزیزنژاد اضافه كرد: علت این امر تفاوت دیدگاه هاست و مردم احساس می كنند كه اجناس گران تر از عددی است كه اعلام شده است.

وی از مركز آمار خواست ارقام گرانی را باز در كنار عدد و رقم تورم اعلام نماید تا مردم احساس قرابت بیشتری با آمار اعلام شده داشته باشند و سیاست گذاری ها باز صحیح تر شود. این كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه یك هموطن روستایی نمی تواند با بازگشت به اینترنت و تحلیل معیارهای مركز آمار و آشنایی با تعریف تورم نقطه به نقطه، دلیل ارقام اعلام شده را دریابد از نهادها و رسانه های مرتبط خواست با شفاف سازی، اعداد ملموس تری برای مردم بیان كنند. رئیس مركز آمار با انتقاد از این گفته عزیزنژاد كه دیدگاهش را با جمله "صرف نظر از درست بودن ارقام" بیان كرده بود، اظهار داشت: من تاكید می كنم كه این ارقام درست است.

پارسا اضافه كرد: بعنوان رئیس مركز آمار باید به مردم و محققان این اعتماد را بدهیم كه این ارقام صحیح است.

رئیس مركز آمار در عین حال اضافه كرد: البته ما نمی توانیم ادعا نماییم كه این رقم در همه نقاط كشور یكسان است، چونكه ما به همه فروشگاه ها یا مناطق بازگشت نكرده ایم، بلكه برمبنای معیارها و روش های علم آمار عمل كرده ایم و میانگین ها را محاسبه و نمایش كرده ایم.

پارسا اظهار داشت: همان آمار مربوط به گرانی كه آقای عزیزنژاد می گویند هم در مركز آمار تهیه و نمایش می شود و اگر كسی بخواهد می تواند حتی میزان افزایش قیمت نوشیدنی به خصوصی را دریافت كند.

رئیس مركز آمار با نمایش جداولی از ارقام مربوط به مواد غذایی اشاره كرد: ما ابایی از اینكه افزایش قیمت مثلاً ۴۵۰ درصدی یك كالا را اعلام نماییم نداریم.

پارسا با اشاره به اینكه رقم مربوط به افزایش اجاره خانه بطور متوسط ۲۵ درصد است اضافه كرد: این رقم در نقاط مختلف كشور و حتی مناطق مختلف تهران متفاوت می باشد و رقم اعلام شده، آمار میانگین است.

رئیس مركز آمار اشاره كرد: بعنوان مثال در سیل اخیر حدود نیم درصد مردم همه دارایی خودرا از دست دادند، اما این نیم درصد در مقابل همه مردم كشور رقم بالایی نیست.

پارسا همین طور خطاب به مردم اظهار داشت: من خواهش می كنم كه با اختصاص یك یا دو روز از دستمزد ماهانه خود برای كمك به سیل زده ها، مشكل این هموطنان را حل كنند.

1398/02/04
14:20:15
5.0 / 5
5390
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فوری خرید