وزیر اقتصاد در چین خبر داد:

آمادگی ایران برای واگذاری۵۰میلیارد دلارپروژه زیربنایی به خارجی ها

آمادگی ایران برای واگذاری۵۰میلیارد دلارپروژه زیربنایی به خارجی ها

به گزارش فوری خرید وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان همكاری ایران در اجرای طرح كمربند -راه (BRI) از آمادگی ایران برای واگذاری ۵۰ میلیارد دلار پروژه عمرانی جهت سرمایه گذاری خارجی در این چارچوب اطلاع داد.به گزارش فوری خرید به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرهاد دژپسند كه در رأس هیأتی برای شركت در دومین اجلاس بین المللی «ابتكار كمربند_راه» به پكن سفر كرده است، طی سخنانی در پنل تخصصی هماهنگی در سیاستگذاری های این اجلاس، تاكید بر مباحثی چون «پیوند و تعمیق همكاریهای اقتصادی و سرمایه گذاری كشورهای مسیر جاده ابریشم» در چارچوب طرح «كمربند _ راه» و استوار بودن آن بر پایه هایی چون، هماهنگی در سیاستگذاری های اقتصادی، تسهیل ارتباطات و اتصالات بین كشورها، برقراری تجارت فی درخلال كشورها بدون مانع، یكپارچگی مالی و بانكی و همینطور تسهیل تماس مردم با مردم را همچون عواملی عنوان نمود كه سبب شده، این طرح، همواره مورد استقبال جمهوری اسلامی قرار داشته باشد.

وی اظهار داشت: از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران، اجرای برنامه ابتكار كمربند - راه، نقش مهم و سازنده ای در جهت توسعه جهانی و مناسبات كشورها خواهد داشت.

دژپسند اضافه كرد: اجرای طرح «كمربند _ راه» سبب همگرایی هر چه بیشتر در میان كشورهای مسیر جاده ابریشم شده و در نتیجه عامل ایجاد و تحكیم امنیت پایدار و صلح جهانی خواهد بود.

وی اظهار داشت: در این راستا كشورها می توانند با استفاده از ابتكار «كمربند –راه»، به برقراری ارتباطات بین المللی در زمینه های مختلف، ارتقای سطح همكاری در زمینه تجارت و سرمایه گذاری و پیشبرد همكاری در صنایع تولیدی با یكدیگر بپردازند. در حقیقت، با اجرای این طرح، همكاری و همبستگی فراوانی میان دولت ها و ملت ها ایجاد خواهد شد.

دژپسند اضافه كرد: اعتماد، كلید موفقیت است و بدون اعتماد، مبادلات بین انسان ها و كشورها میسر نمی گردد. كشورهای امتداد جاده ابریشم در مبادلات بیشتر از دو هزار ساله به اعتماد، دوستی و همكاری دست یافته اند.

وزیر اقتصاد كشورمان خاطرنشان كرد: معتقدم گفتگو و تبادل نظر مستمر در مورد راهبردها، برنامه ها و سیاست های توسعه دو و چندجانبه عمده و تهیه و امضای اسناد همكاری دراز مدت میان كشورهای عضو با محوریت چین می تواند نقش مؤثری در زمینه افزایش اعتماد ایفا نماید.

وی خاطرنشان كرد: پشتیبانی از ملاحظات اصولی كشورهای عضو، دومین عامل جهت افزایش هماهنگی در سیاست ها است كه سبب ایجاد اجماع نظر بیشتر شده و پایه محكم تری را برای همكاری ها بوجود می آورد.

به قول دژپسند همینطور حمایت و همكاریهای چندجانبه در سازمان ها و نهادهای بین المللی همچون سازمان همكاری شانگهای و سازمان ملل متحد سبب تقویت روابط و هماهنگی در سیاست ها شده و محتوای روابط راهبردی را غنی تر خواهد ساخت.

وزیر اقتصاد افزود: جمهوری اسلامی ایران بعنوان كشوری اثرگذار و مهم در جاده ابریشم باستانی، همواره خویش را در رابطه با ابتكار كمربند – راه می داند و از ابتدا در این برنامه مشاركت فعال داشته است.

وی اظهار داشت: چشم انداز دولت جمهوری اسلامی ایران همكاری و هماهنگی بسیار نزدیك با دولت جمهوری خلق چین، برای رسیدن به هدف والای این طرح عظیم است كه تأثیر گذاری بسزایی در امنیت پایدار منطقه ای و جهانی خواهد داشت.

وزیر اقتصاد كشورمان خاطرنشان كرد: موقعیت ژئوپلتیك و ژئواستراتژیك ایران بعنوان یكی از امن ترین كشورهای منطقه، همسایگی با ۱۵ كشور در یك منطقه راهبردی از جهان، كه می توان از آن بعنوان مركز تبادل تجارت منطقه ای یاد كرد، ذخایر عظیم انرژی و وجود ظرفیت های سرشار در حوزه های حمل و نقل شامل ریلی، دریایی و ترانزیت، گردشگری و سلامت، زمینه هایی است كه كشورهای مشمول ابتكار كمربند- راه، با محوریت این طرح عظیم، می توانند از این فرصت به خوبی بهره برده و سبب شكوفایی اقتصاد كشورهای عضو و جهان شوند.

وی تاكید كرد: جمهوری اسلامی ایران نگاه همكاری دراز مدت با جمهوری خلق چین داشته و در حال تهیه برنامه دراز مدت برای همكاری با آن كشور در چارچوب ابتكار «كمربند – راه» است و از تمامی امكانات خود برای پیشبرد این طرح استفاده خواهد نمود.

وزیر اقتصاد كشورمان خاطرنشان كرد: همینطور در این زمینه از همكاری تمامی كشورهای در رابطه با طرح به صورت ویژه استقبال می نماییم.

دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود، زیربنای همكاریهای اقتصادی در عصر جدید را، همكاریهای مالی و بانكی خواند و اظهار داشت: در این راستا، جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد بیشتر از ۵۰ میلیارد دلار طرح و پروژه در بخش های مختلف را جهت سرمایه گذاری و تأمین مالی آن تحت چارچوب ابتكار كمربند–راه، به كشورهای علاقمند به حضور در ایران واگذار كند.

وی تصریح كرد: در این زمینه می توان با استفاده از ظرفیت و پتانسیل بانك سرمایه گذاری زیرساخت آسیا (AIIB) و منابع صندوق جاده ابریشم (Silk Road Fund) بعنوان بازوهای تأمین مالی پروژه های كشورهای در راه جاده ابریشم و همینطور با حسن نظر و ایفای نقش مؤثر دولت چین، كشورها را در تحقق اهدافشان یاری كرد.

1398/02/06
16:50:24
5.0 / 5
5143
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
فوری خرید