تمدید بسته وصول مطالبات غیرجاری بانک ها تا آخر سال

تمدید بسته وصول مطالبات غیرجاری بانک ها تا آخر سال

به گزارش فوری خرید، وزیراقتصادبا تمدید بسته وصول مطالبات غیرجاری بانکها تا آخر سال موافقت نمود پیش از این مهلت بخشش وجه التزام تاخیر تادیه دین مبحث بسته وصول مطالبات غیرجاری تا پایان شهریور۱۴۰۲تمدید شده بود.به گزارش فوری خرید به نقل از وزارت اقتصاد، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی با درخواست معاونت امور بانکی، بیمه و شرکتهای دولتی این وزارت خانه برای تمدید بسته وصول مطالبات غیرجاری موافقت نمود.
وی علاوه بر موافقت مبحث فوق در پاسخ به درخواست محمدجواد شریف زاده، معاون امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد، اجرایی شدن سامانه جدید اعتبارسنجی را جایگزین بهتری برای شناسایی مشتریان پر ریسک و اصلاح رفتار آنها عنوان کرده است.
پیش از این، با عنایت به بخشنامه ابلاغی از جانب معاون امور بانکی، بیمه و شرکتهای دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی خطاب به بانکهای دولتی، بخشش وجه التزام تأخیر بدهی بدهکاران بانکی در چارچوب بسته وصول مطالبات غیرجاری وزارت امور اقتصادی و دارایی به مدت سه ماه تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۲ تمدید شده بود.
طبق این دستورالعمل، در صورتیکه بدهکار کل مبلغ بدهی خویش را به صورت نقدی تسویه کند، بانک مکلف است ۶ درصد از مبلغ وجه التزام تأخیر تأدیه دین در تعهدات و تسهیلات غیر قرض الحسنه و ۸ درصد از مبلغ وجه التزام تأخیر تأدیه دین در تسهیلات قرض الحسنه را به صورت کامل مشمول بخشودگی قرار دهد.
همچنین از آنجاییکه در تسهیلات دارای اقساط متعدد، امکان دارد فقط بخشی از اقساط معوق شده باشد، در این صورت صرفا با وصول مبلغ بدهی معوق شده (نه لزوماً کل بدهی قرارداد)، جرایم به صورت کامل بخشوده شده و مابقی اقساط در موعد مقرر از پیش تعیین شده وصول خواهد شد.
لازم به ذکر است، اگر فردی صرفا امکان پرداخت بخشی از بدهی خویش را داشته و تقاضای امهال مابقی طلب بانک را داشته باشد، مشروط به پرداخت حداقل ۵۰ درصد مانده کل بدهی بعنوان پیش دریافت، به نسبت مبلغ پرداختی، جرایم تأخیر تأدیه مشمول بخشودگی قرار گرفته و متعاقب آن در انتهای دوره امهال، در صورت پرداخت کل بدهی، جرایم اقساط امهالی باقی مانده هم مورد بخشودگی قرار می گیرد.


منبع:

1402/07/29
08:41:32
5.0 / 5
157
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بیمه , دولتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فوری خرید