هدف گذاری کاهش ۲۰ درصدی قاچاق کالا و ارز امسال

هدف گذاری کاهش ۲۰ درصدی قاچاق کالا و ارز امسال

فوری خرید: به گزارش فوری خرید، مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: کاهش ۲۰ درصدی قاچاق کالا و ارز در سال ۱۴۰۳ از جانب ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز هدف گذاری و ابلاغ گردیده است.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، مسعود امرالهی، مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: کاهش ۲۰ درصدی قاچاق کالا و ارز در سال ۱۴۰۳ از طرف ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز هدف گذاری و به دستگاه های اجرائی ابلاغ گردیده است.
وی قاچاق کالا در بخش کشاورزی را به مفهوم هدر رفت منابع مالی دولت در قالب یارانه ها دانست و اظهار داشت: ورود و یا خروج غیررسمی کالا به تولیدکننده داخلی لطمه می زند ضمن آنکه مصرف کنندگان نیز ممکنست گرفتار مشکل شوند، برای اینکه کالاهای کشاورزی که به کشور قاچاق می شوند استانداردهای لازم بهداشتی و امنیتی را ندارند و ممکنست همراه با آن، بیماریهای گیاهی و آفات وارد کشور شود.
امرالهی با اعلان اینکه عمده علت قاچاق کالا به سبب اختلاف قیمت ارزی است، اشاره کرد: کالاهایی که در کشور با برخورداری از یارانه دولتی برای رفاه حال مردم، ارزان تولید می شود، بیشتر در معرض قاچاق هستند.
وی به صفر رساندن قاچاق روغن از کشور را از دستاوردهای مهم دولت سیزدهم در عرصه مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان نمود و اظهار داشت: با اجرای برنامه اصلاح نظام کارآمد سازی یارانه ها در دولت سیزدهم، قاچاق روغن در سال ۱۴۰۱ صفر شد.
دبیر ستاد پایش مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: در آغاز دولت سیزدهم، قاچاق روغن به تعدادی از کشورهای همسایه به سبب پایین بودن قیمت که ناشی از یارانه دار بودن آن بود، زیاد صورت می گرفت، اما در این دولت با انجام کار کارشناسی، برنامه اصلاح نظام کارآمد سازی یارانه ها برای این مساله آماده و اجرا شد که نتایج موفقیت آمیزی داشت.
وی اذعان کرد: اطلاق قاچاق کالا مشمول کالاهایی است که بصورت غیررسمی وارد و یا از کشور خارج می شود ضمن آنکه عدم ثبت کالاهای تجار و بازرگانان در سامانه های جامع تجارت و سامانه جامع انبارها طبق تبصره (۴) ماده (۱۸) قانون مبارزه با کالا و ارز نیز مصداق قاچاق دارند و برای آن پرونده تشکیل می شود.
مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: طبق تبصره (۴) ماده (۱۸) قانون مبارزه با کالا و ارز، خرید و فروش، حمل و نگهداری کالاهایی که موضوع قاچاق قرار می گیرد بصورت تجاری مانند فرآورده های دارویی و نفتی و خارج از ضوابط دولت، تخلف شمرده می شود و همین طور عدم ثبت ورود و خروج کالاها در سامانه های جامع تجارت و سامانه جامع انبارها مصداق و حکم قاچاق دارد.
وی اظهار داشت: تعدادی از تجار و تولیدکنندگان در مورد ثبت کالاهای خود در این سامانه ها اقدام نمی کنند و بازرسان با کشف این کالاها، برای این افراد پرونده می سازند.
امرالهی اشاره کرد: تجار و تولیدکنندگان موظفند کالاهای خود مانند روغن و شکر را در سامانه های جامع تجارت و سامانه جامع انبارها که راه اندازی کرده ایم، ثبت کنند.
وی در مورد آرد یارانه دار نیز اظهار داشت: گاهی دیده می شود آرد یارانه دار که باید در نانوایی ها پخت شود و به دست مصرف کننده نهایی برسد، وارد واحدهای صنعتی یا قنادی ها در کشورمان می شود که برمبنای تبصره (۴) ماده (۸) قانون مبارزه با کالا و ارز، مصداق قاچاق دارد.
امرالهی اضافه کرد: ما از دولت درخواست کردیم که آرد یارانه ای را مشمول تبصره (۴) ماده (۱۸) قانون مبارزه با کالا و ارز کند تا جلوی برون رفت خارج از شبکه این محصول هم به سبب اختلاف زیاد قیمتی گرفته شود.
وی درباره ی جلوگیری از خروج دام زنده اظهار داشت: برای جلوگیری از قاچاق دام زنده باید در عرصه هویت گذاری و شناسنامه دار کردن دام ها اقدام گردد که اقدامات خوبی دراین زمینه در حال انجام می باشد.
امرالهی با اعلان اینکه بازرسان وزارت جهاد کشاورزی با همکاری تمام حوزه ها و معاونت های وزارتخانه در سراسر کشور، کار نظارت بر کالاهای کشاورزی را انجام می دهند، اظهار داشت: در مورد خروج غیررسمی کالاهای کشاورزی از مرزها، نیروی انتظامی و سایر نهادهای مربوطه فعال می باشند و با ما همکاری می کنند.
وی در همین حال اظهار امیدواری کرد با راه اندازی سامانه های هوشمند، جلوی قاچاق کالاهای کشاورزی گرفته شود.

1403/04/15
18:37:45
5.0 / 5
108
تگهای خبر: خرید , دولتی , فروش , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید