رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار:

بازار سرمایه در بهترین شرایط قرار دارد

بازار سرمایه در بهترین شرایط قرار دارد

به گزارش فوری خرید رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینكه امروز بورس كشور به پویایی رسیده است، نقدشوندگی حداكثری را یكی از مهمترین عوامل پویایی بازار سرمایه عنوان نمود.به گزارش فوری خرید به نقل از بازار سرمایه، شاپور محمدی عنوان كرد: یكی از مهمترین عوامل پویایی امروز بازار سرمایه ایران، نقدشوندگی حداكثری است. در اوایل سال ۹۵ و در هر ماه، به طور میانگین بین ۶۰ تا ۷۰ نماد معاملاتی متوقف بود، اما درحال حاضر میانگین نمادهای متوقف به ۱۰ نماد كاهش یافته است.
معاون وزیر اقتصاد با تاكید بر اهمیت نقدشوندگی اضافه كرد: كاهش توقف نمادها نشان می دهد، نقدشوندگی كه یكی از خواسته های اصلی فعالان بازار بود، تا حد قابل مطلوبی تامین شده است. با این وجود نهاد ناظر به همین میزان اكتفا نمی كند و در تلاش هستیم تعداد نمادهای متوقف را كاهش داده و در كنار افزایش سهام شناور آزاد، نقدشوندگی بازار را افزایش دهیم.
دبیر شورایعالی بورس یكی از بحث های مهم بازار سرمایه را در مورد چالش های عرضه های اولیه دانست و اظهار داشت: در عرضه های اولیه روش ثبت سفارش باBookBiulding تا حد زیادی از مشكلات اهالی بازار را برطرف كرد. روش ثبت سفارش جدید در عرضه های اولیه مسیر ارتقای فضای عادلانه در بازار سرمایه را هموار كرد.
وی ابزارهای مالی جدید را عامل دیگر پویایی بازار سرمایه دانست و افزود: مبحث دیگر كه در مطالبات اهالی بازار، بارها شنیده شد، ورود ابزارهای مالی جدید بود. خواسته فعالان بورسی این بود كه باید شرایطی فراهم گردد تا به غیر از سهام، ابزارهای قابل معامله هم در بورس وجود داشته باشد. در كنار ابزارهای مرسوم و كلاسیك دنیا، ابزارهای مالی اسلامی هم با موافقت كمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار به خانواده بازار سرمایه وارد شد. در این میان ابزار اجاره سهام، یكی از دستاوردهای مهم در این زمینه بود. اوراق مرابحه؛ اوراق منفعت؛ اوراق وكالت، اوراق جعاله همچون مهم ترین اوراقی است كه طی یكی دو سال گذشته به مرحله عملیاتی وارد شدند.
وی در مورد اوراق فروش استقراضی بیان داشت: بحث فروش استقراضیShort selling در دستور كار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت. اما این ابزار با مبانی شرعی و بومی كشور همخوانی نداشت ازاین رو ابزار جدیدی با عنوان فروش تعهدی جایگزین آن می شود.
دكتر محمدی با اشاره به اینكه بعد از بحث نقدشوندگی، تكمیل جعبه ابزار های بورسی كشور عامل پویایی است، اضافه كرد: خلق فرصت سودآوری بالاتر برای سرمایه گذاران در عین ثبات آفرینی از خصوصیت های ابزار "فروش تعهدی" است. در مواقعی كه بازار متاثر از عوامل روانی است و فضای آن با عوامل بنیادی همخوانی ندارد، ابزارهایی همچون فروش تعهدی در نقش تثبیت كننده به میدان می آیند و به تعادل بیشتر بازار كمك می كنند.
زیر ساخت های بازار سرمایه در بهترین شرایط قرار داد
سخنگوی سازمان بورس در ادامه با اشاره به پیشرفت ها در زمینه زیرساخت بازار سرمایه عنوان كرد: در حوزه آی تی سازمان بورس برنامه های خوبی را اجرایی كرده است. جدایی هسته معاملات بورس و فرابورس؛ یكی از مهمترین اقدامات در این عرصه بود. این مورد كمك كرد ریسك های حول این سامانه تا حد زیادی كاهش پیدا كند.
دكتر محمدی اظهار داشت: به روز رسانی سامانه معاملات، فرصتی بود كه در اختیار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت. سامانه معاملاتی كه حدود یك دهه، به روزرسانی نشده بود، به روزرسانی شد و خیلی از مشكلات آن برطرف شد. سامانه رصد هم در این مدت افتتاح شد. این سامانه با هدف چابك سازی فعالیت های اداری تأسیس شد.
دبیر شورای عالی بورس، بحث تعیین حد اعتبار كارگزاری ها را یكی دیگر از اقدامات مهم دانست و دسترسی به این مهم را مدیون همت معاونت نظارت بر نهادهای مالی و كانون كارگزاران قلمداد كرد و اظهار داشت: Credit limit یكی از كارهایی بود كه ریسك بازار سرمایه را تا اندازه بسیار زیادی كم كرد.
وی افزود: در دو سال و نیم اخیر بحث امنیت اطلاعات بازار سرمایه (مكنا)، صورت گرفت. هم اكنون ممیزی امنیت اطلاعات در بازار سرمایه به خوبی پیگیری می شود. بخش عمده ای از اركان و فعالان بازار سرمایه شامل كارگزاری ها، تامین سرمایه ها، شركت های تامین سرمایه از نظر امنیت اطلاعات، ممیزی می شوند و این یكی بهترین اقدامات در زمینه زیرساختی بود. این توانایی جدید كمك می نماید شاهد بازار سرمایه ای با خحداقل صدمه پذیری باشیم. هم اكنون همه سرویس ها در شرایط مطلوبی قرار دارند.
محمدی اضافه كرد: در حوزه كدال، كدال ۳۶۰ درجه یكی از اقدامات مهم شركت رایان بورس بود. همینطور مبحث سامانه پیامكی مدیران هم در این مدت عنوان شد كه به مدیرانی كه در شركت های بورسی فعال می باشند، پیامكی حاوی توضیح وظایف قانونی در موعد مقرر ارسال می شود. این یكی از سیاست های سازمان در جهت جلوگیری از تخلفات است. نهادناظر همواره در كمترین زمان ممكن، با تخلفات برخورد می كند؛ اما تلاش این نهاد در جهت جلوگیری از وقوع تخلف است.
رئیس سازمان بورس با موشكافی اقدامات انجام شده در حوزه قضایی اشاره كرد: در حوزه اقدامات قضایی و حقوقی، اداره پیشگیری و حمایت های قانونی در سازمان بورس و اوراق بهادار تشكیل شد. سهامدارانی كه نتوانستند سود سهام خویش را دریافت كنند؛ سهامدارانی كه به هرنحوی شكایت دارند می توانند شكواییه خویش را به این نهادها ارسال نمایند تا از این مجرا پیگیری شود. در اداره پیشگیری مقرر است تا كدهای رفتاری برای مدیران شركت های بورسی تنظیم شود. در بعضی مواقع استراتژی مدیر شركت بورسی از نظر مدیران ناظر خطا و نامناسب است. اما ابزار قانونی برای برخورد با چنین تصمیماتی وجود ندارد. كدهای رفتاری كه در نظر گرفته شده و ابلاغ می شود كمك می نماید تا اندازه زیادی این حوزه بهبود پیدا كند.
رییس سازمان بورس خاطرنشان كرد: سیگنال فروشی، نشر اطلاعات غلط و كذب، از دیگر مواردی بود كه از جانب نهاد ناظر مورد پیگیری قرار|گرفت. سازمان بورس در مورد این موارد پرونده های قضایی تشكیل داد و خیلی از سایت ها و شبكه های سیگنال فروشی به این ترتیب، مسدود شده اند. بعضی افراد در بورس، دستكاری قیمتی انجام می دادند، در همین راستا، پرونده قضایی در محاكم قضایی تشكیل و ضد این افراد شكایت شد و نتیجه این اقدامات بازار سرمایه ای پویا است.

1398/04/14
16:19:58
5.0 / 5
5284
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فوری خرید