مالیات بر عائدی سرمایه در آستانه تصویب

املاك، سكه، ارز و خودرو منتظر مالیات باشند، سپرده های بانكی معاف ماند

املاك، سكه، ارز و خودرو منتظر مالیات باشند، سپرده های بانكی معاف ماند

فوری خرید: با نزدیك شدن به روزهای پایانی نهایی شدن لایحه مالیات برعائدی سرمایه، جزئیات بیشتری از این لایحه توسط مسئولان انتشار یافته است. بر این اساس، لایحه مالیات بر عائدی سرمایه شامل سپرده های بانكی نمی گردد اما بر املاك و مسكن، سكه، ارز و خودرو تعلق می گیرد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، لایحه مالیات بر عائدی سرمایه طرحی است كه وزارت اقتصاد از سال قبل و با شدت گرفتن فعالیت های سفته بازانه در بازار از تشكیل كارگروهی ویژه برای تنظیم آن آگاهی داد. بالاخره و پس از مدت ها بلاتكلیفی، ظاهراً لایحه مالیات بر عائدی سرمایه تكمیل شده و مراحل نهایی خودرا برای تقدیم به مجلس طی می كند.
طبق گفته معاون اقتصادی وزارت اقتصاد، مراحل تنظیم لایحه مالیات بر عائدی سرمایه به انتها رسیده و فقط منتظر تأیید وزیر اقتصاد است. امیدعلی پارسا - رئیس سازمان امور مالیاتی - نیز روز گذشته در خطبه های قبل از نماز جمعه گفت كه این لایحه برای تصویب به هیأت دولت ارائه شده است.
رئیس سازمان امور مالیاتی همین طور درباره جزئیات این لایحه گفته است كه طرح مالیات بر عائدی ثروت كه شامل املاك، خودرو، سكه و ارز می شود.
به گفته وی، قرار نیست از كسی كه ملكی جهت زندگی دارد، یا كسی كه تعداد زیادی خانه برای مردم تولید می كند مالیات آنچنانی بگیریم، بلكه كسانی كه روی مسكن و املاك خرید و فروش سفته بازی و سوداگری انجام می دهند، باید مالیات بدهند.
پیش از این نیز محمدعلی دهقان دهنوی - معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی - با اشاره به اینكه مالیات بر سپرده های بانكی از دستور كار لایحه مالیات بر عائدی سرمایه خارج شده است، اظهار داشت كه فقط عائدی بر سرمایه و بخش های مختلف آن نظیر مسكن در این لایحه منظور شده است.
بر این اساس آنچه تا حالا از جزئیات لایحه مالیات مشخص شده، این مالیات قرار نیست بر سپرده های بانكی اعمال شود، بلكه مقرر است بر فعالیت های سوداگرانه در بخش های املاك، خودرو، سكه و ارز متمركز شود.
در این بین البته معین نمی باشد مالیات بر سكه ای كه رئیس سازمان امور مالیاتی از آن صحبت كرده همان چیزی است كه در ایام گذشته توسط این سازمان ابلاغ گردید یا مقرر است در لایحه جدید جزئیات بیشتری از این نوع مالیات برای تصویب به مجلس ارائه شود. امری كه البته با عنایت به مبهم بودن مبنای قانونی مالیات بر سكه، بعید نیست در چارچوب لایحه مطرح شده بخواهد شكلی قانونی و باثبات به خود بگیرد.
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، قبل از این نیز محمدرضا پورابراهیمی از تصویب كلیات طرح مالیات بر عائدی مسكن آگاهی داده و گفته بود در صورتیكه جزئیات این طرح نیز تصویب شود این قانون بلافاصله ابلاغ خواهد گردید.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس همین طور با اشاره به اینكه یكی از پایه های مهم مالیاتی طرح مالیات بر عائدی سرمایه است، اظهار داشت كه اگر سازمان امور مالیاتی طرح مالیات بر عائدی سرمایه را به دست ما برساند می توانیم آنرا به همراه طرح مالیات بر عائدی مسكن بررسی و پیش از اختتام این دوره مجلس نهایی نماییم.
منبع:

1398/04/22
15:19:16
5.0 / 5
5165
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فوری خرید