پاسخ دادستان كل كشور به سوالی درباره پرونده اكبر طبری

پاسخ دادستان كل كشور به سوالی درباره پرونده اكبر طبری

فوری خرید: دادستان كل كشور به سوالی درباره وضعیت پرونده اكبر طبری پاسخ داد.


به گزارش فوری خرید به نقل از قوه قضاییه، حجت الاسلام منتظری در بیستمین نشست سالیانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر كشور كه با سوژه عقلانیت انقلابی، مقاومت هوشمندانه و عدالت خواهی اخلاق مدارانه در دانشگاه خوارزمی كرج برگزار شد، اظهار نمود: یكی از موضوعات جلسه امروز بحث عقلانیت انقلابی است در باب عقلانیت امام هشتم (ع) می فرمایند عقل هدیه ای است كه از طرف خداوند متعال به انسان عطا گردیده است، البته عقل همچون روح حقیقتش برای انسان ناشناخته است و قابل درك نیست.
دادستان كل كشور اضافه كرد: اگر عقل را به سه دسته تقسیم بندی نماییم با عقلانیت معرفتی، عقلانیت اخلاقی و عقلانیت ابزاری روبرو می باشیم و الان می بینیم كه دنیای غرب مدعیِ تمدن، فقط از عقل استفاده ابزاری كرده است و به حقیقت عقل دست نیافته است.
منتظری اظهار داشت: دنیای مدعی غرب امروز نقش عقل را در محاسبات معیشتی و رفاه به كار برده است در صورتیكه از منظر یك انسان الهی استفاده از این نوع عقلانیت نادرست است بلك باید از عقلانیت معرفتی و اخلاقی هم بهره جست.
وی با اشاره به اینكه حالا عقلانیت انقلابی در نظام جمهوری اسلامی ما حاكم است، اشاره كرد: نظام ما مبتنی بر اصولی است كه در قانون اساسی تعریف و تبیین شده، پس در اصل دوم قانون اساسی ۶ پایه برای نظام جمهوری اسلامی تعریف گردیده است كه بر پایه هایی همچون توحید، وحی الهی، معاد و دیگر موارد بنیان نهاده شده است.
منتظری افزود: حالا عقلانیت انقلابی در نظام اینگونه است كه عقلانیت غربی و سكولار را نفی می كند و هر چیزی كه مغایر با این اصول است را نمی پذیرد، وقتی كه عقلانیت انقلابی را بخواهید ابزار كار خود قرار دهید باید بدانید كه لازمه این كار مبارزه با ستم، استكبار و هر نوع ستم پذیری است.
دادستان كل كشور خطاب به دانشجویان افزود: البته نباید صرفاً به عملكرد و كاركرد توجه كرد، چون مدیران و مسئولان معصوم نیستند و امكان دارد گرفتار خطا شوند و اگر در میان مسئولان و در جامعه عملكرد اشتباهی دیدید نباید در اعتقاداتتان تاثیر داشته باشد، چون شما اعتقادات خودرا از روحانیون و علما نگرفته اید بلكه منابع اعتقادی شما اسلامی، قرآن و دوده (ع) هستند.
ایشان سپس به سوژه مقاومت هوشمندانه هم اشاره نمود و اظهار داشت: در نظام جمهوری اسلامی ایران عقلانیت انقلابی مشهود است و لازمه این مساله هم بطور قطع مقاومت هوشمندانه است؛ یعنی انقلاب و نظام برای حركت درست در راه خود نیازمند مقاومت هوشمندانه است و چون یك حركت درست و صحیح است طبیعتاً با یكسری موانع روبرو خواهد شد و الان حتی خود دشمنان اذعان دارند كه آن چیزی كه ما را در مقابل ظلم و استكبار ایستاده نگه داشته است همین مقاومت كردن است.
دادستان كل كشور با اشاره به نقش مقاومت در مقابل دشمنان، اظهار داشت: حالا ما آثار این مقاومت را نه تنها در كشور بلكه در كل منطقه می بینیم و شاهد می باشیم كه چگونه كشور مظلوم و محروم یمن توانسته است در مقابل سعودی جنایتكار و سرتاپا مسلح ایستادگی كند، پس بزرگ ترین ابزار ما برای مقابله با دشمن مقاومت است.
منتظری افزود: دشمنان برای تهاجم خود برنامه ریزی بسیار حساب شده ای دارند كه چگونه نفوذ كنند و چگونه باورهای جوانان ما را منحرف كنند و در این راستا سرمایه گذاری هنگفتی كرده تا در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی، علمی و ادبی نفوذ كنند.
وی اظهار داشت: امروز یكی از مهم ترین مسائلی كه باید به آن دقت كنیم بحث مقاومت آن هم در همه عرصه ها است، چون دشمن می خواهد تار و پود اقتصادی و اجتماعی ما را از بین ببرد.
منتظری با اشاره به سند ۲۰۳۰، اظهار داشت: دشمن آمده است و یك سند به اسم سند ۲۰۳۰ برای ما تدارك دیده تا از این طریق به ما حمله كند، حال سئوال اینجاست كه شما دانشجویان و انجمن ها چقدر به این مساله پرداخته اید؟ درباره این سند باید اظهار داشت كه حتی خود مقام معظم رهبری به آن ورود كرده و برای این كه این مسئله روشن شود نسبت به آن بیاناتی داشته و با آن به شدت مخالفت كرده اند، البته عده ای در ظاهر گفته اند كه سوژه سند ۲۰۳۰ در كشور تمام و اجرای آن متوقف شده است؛ اما حالا ردپای اجرای این سند را در بخش های مختلف مشاهده می نماییم.
دادستان كل كشور بیان داشت: در این راستا به برخی مسئولین مختلف در عرصه های گوناگون هنری، علمی و ادبی آگهی داده و مكاتبات مختلفی داشته ایم. با مسئولین ذیربط جلسه گذاشته و هشدارهای جدی به آنها داده ایم و حتی با برخی افراد هم برخوردهای قضایی داشته ایم كه آنها را علنی نكرده ایم.
منتظری با بیان نمونه های دیگری از نفوذ فرهنگی به كشور اظهار داشت: ما در همین نمایشگاه كتاب امسال هم موارد خیلی از كوشش ها و كتب و فیلم های دشمنان را به دست آوردیم كه تماماً برنامه ریزی شده و با هدف خاصی به نمایشگاه آورده شده بودند، البته نسبت به این مساله واكنش نشان داده و اقدامات لازم را انجام دادیم تا این كتاب ها و جزوه ها جمع آوری شود.
وی از دانشجویان و تشكل ها و انجمن های دانشجویی خواست كه به این مسائل بپردازند و ببینند كه دشمن با چه برنامه ریزی هایی فرهنگ ما را هدف قرار داده است.
منتظری در ادامه به سوژه عدالت خواهی اخلاق مدارانه پرداخت و اظهار داشت: اجرای عدالت یك امر مهم برای نظام ما است و اجرای آن هم بر عهده حاكمیت گذاشته شده است؛ یعنی حاكمیت باید حاكمیت عادلانه باشد و قضاوت قسمتی از حكومت است و پس در نظام ما همه مدیران در همه سطوح باید در مرز عدالت حركت كنند.
دادستان كل كشور خطاب به دانشجویان با اشاره به اینكه باید مطالبه گری داشته باشید، اشاره كرد: البته گاهی متاسفانه در این مطالبه گری ها نكات اخلاقی رعایت نمی گردد و این شعاری كه شما برای این نشست انتخاب كردید یعنی عدالت خواهی اخلاق مدارانه یك شعار بسیار مهم و كاربردی است، چون معتقدیم كه در نظام اسلامی هیچ گاه نباید هدف را وسیله ای برای توجیه قرار داد؛ یعنی نباید با روش های غیراخلاقی و ناسالم و مغایر با موازین اسلامی دنبال تحقق عدالت باشیم.
وی به بیان برخی سفارش ها خطاب به دانشجویان پرداخت و اظهار داشت: اولاً به اخبار فضای مجازی كاملاً اعتماد نكنید و اخبار خودرا از منابع معتبر دریافت كنید، چون متاسفانه فضای مجازی ما حالا یك فضای رها است و به انواع فسادها آلوده شده است، پس برای مسائل مورد نظر خود صرفاً به اخبار توجه نكنید و با بحث و گفت و گو به نتیجه برسید و آن زمان می توانید مطالبه گری خودرا آغاز كنید.
بعد از اختتام این نشست، پرسش و پاسخ دانشجویی انجام شد و یكی از دانشجویان در جایگاه حاضر شد و پرسید جناب آقای دادستان همانطور كه می دانید عدالت خواهی باید دارای یك ساختار درست باشد و قوه قضاییه باید این ساختار را ایجاد كند دادستان باید عدالت خواه ترین فرد كشور باشد و نسبت به همه موضوعات مطالبه گری كند حال سوال من این است كه در پرونده آقای اكبر طبری شما بعنوان دادستان كل كشور حتما به اطلاعات دسترسی داشته اید اگر نداشته اید یك ضعف است و اگر اطلاعات داشته اید چرا در مقابل آن سكوت كرده اید؟
دادستان كل كشور در پاسخ اظهار داشت: در ابتدا باید بگویم كه ما در دادستانی یك سایت داریم كه در آن جا همه مردم می توانند گزارشات خودرا به ما اعلام كنند و هیچ منعی برای ارسال گزارشات نیست البته با این شرط كه مشخصات باید دقیق باشد تا آنرا بتوانیم پیگیری نماییم دوم این كه ما معتقدیم نظارت ها باید عمومی باشد و مردم نظارت كننده باشند، اما متاسفانه حالا این گونه نیست
منتظری اظهار داشت: یكی از نمونه های نظارت عمومی بحث امر به معروف و نهی از منكر است موضوعی كه حالا در كشور ما زیاد به آن توجه نمی گردد، چون وقتی نظارت ها عمومی باشد هیچ مسئولی به خود اجازه نمی دهد كه از طریق و مسیر خود منحرف شده و به حقوق دیگران تعدی كند
دادستان كل كشور اضافه كرد: در پاسخ به سوال دوم شما درباره پرونده مزبور باید گفت من دو بار در سالیان گذشته و در زمان ریاست مرحوم آیت الله یزدی و یكی هم در اواخر دوران ریاست مرحوم آیت الله شاهرودی از طرف رهبری ماموریت یافتم كه یك بازرسی و نظارت جامعی از دستگاه قضایی داشتم و گزارش آنرا تقدیم مقام معظم رهبری كردیم.
وی اظهار داشت: باید این مطلب را دانست كه در قوه قضاییه تلاش های بسیاری صورت می گیرد و انسان های صالح و درستی هستند كه به صورت شبانه روزی و جهادی در حال خدمت به مردم هستند و ما نباید این زحمات و تلاش ها را نادیده بگیریم. البته در همه جا افرادی سودجو هم پیدا می شوند كه موجب می شوند زحمات دیگران كمتر به چشم بیاید.

منتظری افزود: درباره این شخص هم كه اسم بردید باید بگویم كه ما كلیاتی از این مسائل می دانستیم كه یك سری داد و ستدها صورت می گیرد و از زمانی كه اسناد و مدارك مشخصی به دست آمد از همان دوره قوه قضاییه نسبت به سوژه ورود جدی كرده و آغاز به جمع آوری اسناد كردیم، چون طبیعتاً یك سری افراد هستند كه به شكلی عمل می كنند كه هیچ گونه رد پایی از خود بجای نمی گذارند و مواظب هستند كه از خود هیچ سند و مدركی به جا نگذارند و این یكی از اشكالات ما در مبارزه با مفاسد اقتصادی در دادگاه های ویژه است كه با هزاران زحمت باید ثابت شود كه فلان جرم صورت گرفته است.
وی ادامه داد: در هر حال تحقیقات صورت گرفته و با شدت دنبال می شود و ادامه هم دارد و هر كس هم در آینده شریك باشد با او برخورد خواهد شد و ما در دستگاه قضایی در مبارزه با فساد هیچ خط قرمزی نخواهیم داشت.
منتظری اظهار داشت: اما سوژه دیگر این است كه ما همان میزان كه نسبت به مبارزه با فساد حساس هستیم باید نسبت به حیثیت و شخصیت و آبروی افراد هم حساس باشیم و اگر فردی در مظان بهتان است به شكلی رفتار نماییم كه آبروی وی نرود و شخصیت و حیثیت او پایمال نشود بااینكه انتظار جامعه و افكار عمومی این است كه ما نسبت به این مسائل اعلام و اطلاع رسانی داشته باشیم، اما ما شرعاً و قانوناً مجاز نیستیم كه تا زمانی كه تحقیقات اختتام نیافته و دفاعیات ستاندن نگردیده و حكم قطعی صادر نشده است اطلاع رسانی درباره جزئیات داشته باشیم و پس باید نسبت به این مساله هم مراقبت نماییم.
منبع:

1398/05/19
18:41:02
5.0 / 5
5325
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , حقوق , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
فوری خرید