دولت برای پشتیبانی از تولید چه می تواند بكند؟

دولت برای پشتیبانی از تولید چه می تواند بكند؟

به گزارش فوری خرید ایجاد یك بستر مناسب برای تامین مالی فعالیت های مولد یكی از اصلی ترین اقداماتی است كه دستگاه های سیاست گذار می توانند در جهت پشتیبانی از تولید ملی و رونق آن انجام دهند؛ در این راستا بورس و بانك دو اهرم اصلی برای پشتیبانی از تولید هستند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، "تولید ملی" و لزوم پشتیبانی از آن كلیدواژه هایی هستند كه بارها و بارها آنرا شنیده ایم، اما این پشتیبانی از تولید ملی و رونق آن چگونه می تواند محقق شود؟ با طرح این پرسش شاید لزوم حمایت مستقیم مالی و یارانه ای دولت از تولیدكنندگان به ذهن متبادر شود ولی واقعیت این است كه دادن یارانه جز اینكه سبب ایجاد رانت برای عده ای شود هیچ نتیجه دیگری به دنبال ندارد.
یكی از اهرم های جدی كه دولت برای پشتیبانی از تولیدكنندگان در اختیار دارد، بانك ها هستند. اگر بانك ها بتوانند بعنوان یك منبع تامین مالی برای تولیدكنندگان ایفای نقش كنند آنگاه دستگاه های سیاست گذار تا حدودی وظیفه خویش را در قبال تولیدكنندگان انجام داده اند. البته این قضیه پس از ایجاد شرایط ثبات و اطمینان اقتصادی می باشد كه یكی از وظایف اصلی دولت می باشد.
اهرم دیگری كه می تواند سبب تقویت فعالیت های مولد از راه تامین سرمایه باشد "بورس" است. در بورس است كه تولیدكنندگان می توانند با سرمایه گذاران به صورت مستقیم ارتباط داشته باشند و به اندازه ظرفیت و توانایی هایی كه دارند بتوانند جذب سرمایه كنند. در این عرصه هم وزارت اقتصاد بعنوان دستگاه متولی امور اقتصادی تنها كاری كه می تواند انجام دهد كوشش برای ایجاد شفافیت در این حوزه می باشد، چونكه تنها با ایجاد شفافیت است كه می توان اعتماد فعالان اقتصادی را در این عرصه به دست آورد.
گذشته از این ها نمی توان از نقش بی بدیل دولت در تسهیل قوانین و مقررات هم چشم پوشی كرد. واقعیت این است كه دولت هرچقدر با كاهش قوانین و مجوزهای غیرضروری پای خویش را از اقتصاد بیرون بكشد سبب روان شدن فعالیت های اقتصادی و در نهایت پویایی فعالیت های مولد خواهد شد.
به تازگی وزیر اقتصاد درباره همین راهكارهای پشتیبانی از تولید اظهاراتی داشته است. فرهاد دژپسند با اشاره به اقدامات وزارت اقتصاد برای پشتیبانی از بنگاه های اقتصادی اظهار كرده كه مجموعه تلاش های این وزارتخانه به این سمت می رود كه بنگاه های اقتصادی از نظر تامین مالی گرفتار مشكل نشوند؛ در این زمینه وزارت امور اقتصادی بعنوان رئیس مجمع بانك ها، مقرر كرده همه طرح هایی كه در آستانه بهره برداری قرار دارند، برای اعطای تسهیلات تكمیلی در اولویت قرار گیرند.
وی همینطور بر اهمیت تامین سرمایه در گردش بنگاه های اقتصادی تاكید كرده و گفته كه در بازار بورس در حال روان سازی و تسهیل قوانین و مقررات بگونه ای هستیم تا بنگاه های بیشتری برای تامین مالی از ظرفیت این بازار استفاده كنند و از این طریق از نظر تامین مالی به بنگاه های تولیدی كمك گردد.1398/07/05
19:27:29
5.0 / 5
5686
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فوری خرید