وزارت اقتصاد:

۴۵ درصد ارز صادراتی طی ۱۸ ماه گذشته به كشور بازگشته است

۴۵ درصد ارز صادراتی طی ۱۸ ماه گذشته به كشور بازگشته است

فوری خرید: میزان صادرات غیرنفتی كشور در 18 ماه گذشته معادل 61 میلیارد دلار بوده كه 27 میلیارد آن در سامانه نیما ثبت شده است، یعنی حدود 45 درصد از ارز صادراتی به كشور بازگشته است.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، وزارت اقتصاد طی اطلاعیه ای درباب ابهامات پیش آمده راجع به اظهارات وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه اخیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی درباره آمار بازگشت ارز صادركنندگان به كشور توضیحاتی ارائه كرد.
در این اطلاعیه آمده است: در جلسه اخیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی نماینده بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران اطلاعاتی از میزان برگشت ارز حاصل از صادرات غیر نفتی ارائه كرد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در حاشیه جلسه و با استناد به آمار ارائه شده، میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات را مناسب ارزیابی كرده اند.
آماری كه از طرف وی ارائه شده مبتنی بر این است كه میزان صادرات غیر نفتی كشور در ۱۸ ماه گذشته معادل ۶۱ میلیارد دلار بوده كه ۲۷ میلیارد آن در سامانه نیما ثبت شده است. رقم فوق به مفهوم این است كه در مدت یاد شده حدود ۴۵ درصد از ارز صادراتی به كشور بازگشت داده شده است.
لازم به توضیح است كه رفع تعهد ارزی به مفهوم گردنگیر صادركنندگان به بازگشت كل ارز حاصل از صادرات نبوده و بانك مركزی مطابق مقررات، تعدیلاتی در این زمینه در نظر می گیرد.
مهمترین تعدیلی كه لازم است در این خصوص لحاظ شود قسمتی از ارز حاصل از صادرات است كه صادركننده گردنگیر به بازگشت آن ندارد و هم اكنون این سهم برای بیشتر صادركنندگان ۲۰ درصد است. بطور طبیعی، اگر تعدیلات فوق لحاظ شوند درصد رفع تعهد ارزی از درصد بازگشت ارز بیشتر خواهد شد.
لذا اطلاعات ارائه شده توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی صحیح بوده ولی برخی افراد و رسانه ها به سبب عدم توجه به مفاد صحبتهای ایشان گرفتار سوء برداشت شده اند.
ضمن آنكه آنچه در جلسه مورد تاكید ایشان بوده ناظر بر اهمیت بازگشت ارز صادراتی به كشور برای حل مشكلات اقتصادی كشور و ابراز امیدواری ایشان از همكاری بخش خصوصی است و اشاره ایشان به مناسب بودن بازگشت ارز صادرات به كشور موید این امر است.


منبع:

1398/07/28
13:21:39
5.0 / 5
5181
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
فوری خرید