امضای توافق تجاری سه جانبه آمریكا-كانادا-مكزیك

امضای توافق تجاری سه جانبه آمریكا-كانادا-مكزیك

به گزارش فوری خرید مقامات بلندپایه كشورهای كانادا، مكزیك و آمریكا پیمان تجاری ۲۵ ساله جدیدی را امضا كردند كه جایگزین پیمان تجارت آزاد آمریكای شمالی می شود.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، مراسم امضای این پیمان كه ثمره تلاش سه ساله دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا برای اصلاح پیمان تجارت آزاد آمریكای شمالی (نفتا) ۱۹۹۴ بود، در شهر مكزیكو سیتی برگزار گردید. ترامپ مدعی بود نفتا به قیمت از دست رفتن میلیونها شغل بخش تولیدی آمریكا تمام شده است.

در مراسم امضای این پیمان، آندرس مانوئل لوپز ابرادور، رئیس جمهور مكزیك، كریستینا فریلند، معاون نخست وزیر كانادا، رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریكا و جرد كوشنر، مشاور كاخ سفید حضور داشتند.

در نتیجه همكاری كم سابقه دو حزب آمریكا در دوران جنگهای تجاری ترامپ، این پیمان همزمان با استیضاح رسمی ترامپ به امضا رسید.

سیچ مك كانال، رهبر اكثریت سنای آمریكا اظهار نمود ترجیح می دهد بعد از برگزاری استیضاح ترامپ كه احیانا به سال آینده می كشد، درباره این پیمان رای گیری شود. باآنكه درباره اجرای مقررات كارگران در مكزیك بحثهایی پیش آمد اما رابرت لایتیزر یك صدایی اتحادیه ها، كسب و كارها و بازیگران عرصه سیاست در این حوزه را یك معجزه خواند و اظهار نمود این توافق، گواهی بر مزایای این پیمان بود.

توافق آمریكا-مكزیك-كانادا بیشتر از یك سال پیش به امضا رسید تا جایگزین نفتا شود اما نمایندگان دموكرات مجلس آمریكا اصرار داشتند قبل از رای دادن به آن در بخشهای محیط زیستی و مقررات نیروی كار تغییراتی داده شود.

تاخیر در تصویب این پیمان، موجودیت آنرا به خطر انداخته بود و ابهامات سرمایه گذاری در هر سه كشور بوجود آورده بود و كشاورزان آمریكایی كه از مناقشه تجاری با چین لطمه دیده اند را به شدت نگران ساخته بود.

بر اساس گزارش رویترز، حاصل مذاكرات فشرده ای كه طی یك هفته گذشته بین دموكراتها، دولت ترامپ و مكزیك در جریان بود مقررات سخت گیرانه درباره حقوق كارگران بود كه هدف آن كاهش برتری حقوق پایین كارگری در مكزیك است. مقامات كانادا و آمریكا اعلام نموده اند این پیمان دربرگیرنده مكانیزمی جهت بررسی رعایت حقوق اتحادیه در سطح كارخانه در مكزیك از جانب كارشناسان كارگری متخصص است.
1398/09/20
17:21:42
5.0 / 5
5263
تگهای خبر: تخصص , حقوق , رئیس جمهور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
فوری خرید