یك مقام مسئول:

آمارهای پولی و بانكی بانك مركزی وضعیت قابل قبولی ندارد

آمارهای پولی و بانكی بانك مركزی وضعیت قابل قبولی ندارد

به گزارش فوری خرید یك مقام مسئول اظهار داشت: بانك مركزی اخیراً آمارهای پولی و بانكی را عرضه كرده است كه وضعیت قابل قبولی ندارد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، سید علی روحانی مدیر كل دفتر اقتصادی مركز پژوهش های مجلس در ششمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی نشست «الگوی توأمان برون رفت از بحران بانكی و ركود اقتصادی» اظهار داشت: بانك مركزی اخیراً آمارهای پولی و بانكی را عرضه كرده است كه وضعیت قابل قبولی ندارد و قرار بود در این جلسه افرادی از بانك مركزی و وزارت اقتصاد برای پاسخ به نحوه حل بحران بانكی حضور داشته باشند كه متأسفانه حاضر نشدند.
روحانی در ادامه با مطرح كردن سوالاتی از میهمانان نشست درخواست نمود كه حول مباحث بحران بانكی و راهكارهای آن توضیحاتی بدهند.
در ادامه امیرحسین امین آزاد مسئول سابق در سطوح مختلف بانك مركزی اظهار داشت: مشكل ما از نرخ بهره بالا یا پایین نیست و كاهش یا افزایش آن مشكل را حل نمی كند؛ بلكه مشكل بحث كلان از قبیل خصوصی سازی ناصحیح و غیره است كه سبب رشد نقدینگی می شود.
وی اضافه كرد: بخش زیادی از مطالبات بانك ها امكان وصول ندارند كه باید این را حل كرد و باید با وضوح و شفافیت اعلام گردد كه زیان ناشی از پوشش این زیان از كجا خواهد آمد و باید تعیین شود كه چه كسی زیان تسهیلات برگشت داده نشده را می دهد.
در ادامه نشست شریف زاده عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) اظهار داشت: ما در كشور شناخت قوی در ارتباط با مباحث بانكی و پولی نداریم و ضعف نظام بانكی ما موجب تورم شد؛ این در حالیست كه ژاپن در دورانی همانند ما گرفتار بحران شد و مشكل بانكهای گرفتار زیان را برطرف كرد.
وی اضافه كرد: تا زمانی كه نظام بانكی اصلاح نشود، بخش واقعی اقتصاد هم درست نخواهد شد؛ برای اصلاح نباید با بانكهای ضعیف مدارا كرد چونكه ترازنامه و ساختارهای بانك تغییری نمی كند، در نتیجه باید آنها را اصلاح كرد. در نتیجه این اصلاح، در ادامه می شود مباحثی از قبیل هدایت اعتبار، بانكداری توسعه ای و غیره را پیش برد كه برای این اقدامات لازم است دولت به بانك ها تزریق سرمایه وسیعی كند.


منبع:

1398/12/01
13:19:34
5.0 / 5
4777
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فوری خرید