رئیس كل گمرك خبر داد:

تجارت 85 میلیارد دلاری ایران در سال 98 علیرغم تحریم ها

تجارت 85 میلیارد دلاری ایران در سال 98 علیرغم تحریم ها

به گزارش فوری خرید رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران، از افزایش تجارت خارجی در سال ۹۸ به ۸۵ میلیارد دلار اطلاع داد اظهار داشت: از این میزان، ۴۱.۳ میلیارد دلار مربوط به صادرات و ۴۳.۷ میلیارد دلار هم مربوط به واردات بود.به گزارش فوری خرید به نقل از گمرك ایران، مهدی میراشرفی با اشاره به رسیدن حجم صادرات و واردات كشور به بیشتر از ۱۶۹ میلیون تن در سال ۹۸ اضافه كرد: میزان صادرات كشور از لحاظ وزنی به ۱۳۳/۹ میلیون تن رسید كه تقریباً معادل ۳ برابر میزان وزنی واردات و این افزایش ركوردی در تاریخ صادرات غیر نفتی در شاخص وزنی ایران بوده كه در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۷، رشد ۱۳/۵ درصدی را تجربه كرده است.
وی افزود: میزان وزنی واردات سال ۹۸ به ۳۵/۳ میلیون تن رسید كه نسبت به مدت مشابه ۹/۳ درصد افزایش یافته است.
رئیس كل گمرك در مورد تركیب كالاهای وارداتی به كشور اظهار داشت: بیشتر از ۸۵ درصد كالاهای وارداتی، نهاده های تولید، مواد اولیه تولید، ماشین آلات خط تولید و كالاهای واسطه ای تولید بود و این تركیب به این معناست كه واردات در راه رونق تولید بوده است كه با رونق تولید، افزایش صادرات را شاهد خواهیم بود.
میراشرفی درباره تركیب كالاهای صادراتی هم اظهار داشت: كالاها و فرآورده های پتروشیمی دارای بیش ترین سهم در ارزش صادرات كشور بوده كه حاكی از فاصله گرفتن كشور از خام فروشی و حركت به سمت صادرات و فروش فرآورده های نفتی، است.
رئیس كل گمرك اضافه كرد: در سال ۹۸ بیشترین صادرات را به چین داشتیم و بعد از آن كشورهای عراق با حدود ۹ میلیارد، تركیه با ۵ میلیارد، امارات متحده عربی با ۴/۵ میلیارد و افغانستان با ۲/۳ میلیارد دلار، ۵ مقصد اولیه صادرات ایران بودند كه نشان می دهد، ۵ شریك اول صادرات كشورمان از كشورهای آسیایی و اغلب از همسایگان ایران بوده اند.
وی درباره شركای وارداتی ایران هم اظهار داشت: چین با ۱۱/۲ میلیارد دلار شریك اول ایران در واردات بود و بعد از آن امارات متحده عربی با ۸/۹، تركیه با ۴/۹، هند با ۳/۶ و آلمان با ۲/۱ میلیارد دلار ۵ شریك اول ایران در واردات هستند.
میراشرفی در مورد تركیب كالاهای وارداتی هم اضافه كرد: این كالاها شامل دو دسته ۱۰ و ۲۵ قلم می شود كه در مورد ۲۵ قلم كالا، ۲۵ میلیون تن نهاده های تولید، نهاده های دامی، كالاهای اساسی، تجهیزات پزشكی و دارو وارد شده است.
رئیس كل گمرك یكی از علل اصلی كاهش یا ثبات قیمت مرغ و فرآورده های مربوط به آنرا افزایش واردات كالاهای اساسی و نهاده های دامی به كشور به میزان ۳ میلیون تن بیش تر از سال قبل دانست و اظهار داشت: بر مبنای آمار گمرك ۲۹/۷ میلیارد دلار كالاهای واسطه ای، ۵/۹ میلیارد دلار كالاهای سرمایه ای و ۸ درصد كالاهای مصرفی در سال ۹۸ وارد كشور شده است.

1399/01/10
22:54:56
5.0 / 5
4079
تگهای خبر: تجربه , صادرات , صادراتی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
فوری خرید