سه عامل موثر بر قیمت طلا در هفته جاری

سه عامل موثر بر قیمت طلا در هفته جاری

به گزارش فوری خرید تحلیلگران بازار جهانی طلا می گویند همزمان با تبعات اقتصادی شیوع بیماری كووید ۱۹، سه عامل اصلی می تواند قیمت طلا را در معاملات هفته جاری بالا ببرد.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، باآنكه خوشبینی زیادی نسبت به افزایش قیمت طلا در معاملات هفته جاری وجود دارد اما ارزش دلار، تقاضا برای دارایی امن و نوسان شدید سه عامل اثرگذار بر روند قیمت طلا در كوتاه مدت خواهند بود.

شیوع بیماری كووید ۱۹ به این زودی به پیك خود نخواهد رسید و شمار موارد مبتلا شدن به این بیماری در جهان از مرز یك میلیون نفر گذشته و بیشتر از ۵۸ هزار نفر تابحال جان باخته اند. آمریكا با بیشتر از ۲۶۶ هزار مورد مبتلا شدن و ۶۸۰۰ مورد مرگ بالاترین آمار مبتلا شدن به این بیماری دارد.

سرمایه گذاران هفته گذشته با آمار اقتصادی منفی شامل افزایش غیرمترقبه شمار مدعیان بیكاری در آمریكا به ۶.۶۵ میلیون نفر و كاهش آمار اشتغال بخش غیركشاورزی آمریكا در مارس به میزان ۷۰۱ هزار نفر بودند كه اولین كاهش ماهانه از سپتامبر سال ۲۰۱۰ بود.

اقتصاددانان می گویند این تازه شروع است و اوضاع وخامت بیشتری پیدا خواهند كرد. استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریكا اخطار داده كه بدون اقدام قاطع برای مهار شیوع كرونا، نرخ بیكاری به ۲۰ درصد افزایش پیدا خواهد نمود.

جوناتان باتلر، تحلیلگر شركت میتسوبیشی به كیتكونیوز اظهار داشت: تأثیر قرنطینه در نقاط مختلف ملموس شده و طلا همان گونه كه انتظار می رفت، بالاتر رفته است و الان بالای مرز ۱۶۰۰ دلار قرار دارد.

دلار آمریكا

دلار كه بعنوان یك ارز مطمئن استقامت خویش را باز یافته است، اصلیترین مانع افزایش قیمت طلا در هفته جاری خواهد بود.

به گفته بارت میلك، مدیر استراتژی جهانی "تی دی سكیوریتیز"، معمولا هنگامی كه شاخص دلار آمریكا بالا می رود، مانع افزایش قیمت طلا می شود. ارزش دلار آمریكا به میزان قابل توجهی بالاتر رفته و یكی از عوامل بازدارنده رشد قیمت طلا شده است. در اواخر مارس شاخص دلار آمریكا حدود ۹۴ واحد بود و یكباره به ۱۰۳ واحد جهش یافت و الان در حدود ۱۰۰ واحد قرار دارد.

هر چه این شاخص بالاتر رود، صعود برای طلا دشوارتر خواهد شد. بنابراین تحلیل گران محتاطانه به فضای رشد ارزش دلار آمریكا نظاره می كنند.

تقاضا برای دارایی امن

با وجود این كه بیماری كووید ۱۹ تقاضا برای دلار آمریكا را افزایش داده اما تحلیل گران به افزایش قیمت طلا كه یك دارایی امن شناخته می شود، خوش بین هستند. به قول كایران كلانسی، دستیار اقتصاددان ارشد در "كپیتال اكونومیكس"، دلار قوی خواهد ماند اما این امر لزوما به معنای عدم افزایش قیمت طلا در سه ماهه دوم سال جاری نخواهد بود. تقاضا برای دارایی امن، تأثیر بالا رفتن ارزش دلار روی طلا را تا حدودی جبران می كند.

وی تصریح كرد در طول بحران جاری، سرمایه گذاران وارد صندوقهای سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا شده و همینطور به خرید طلای فیزیكی پرداخته اند.

نوسان

نوسان فزاینده سومین عامل اثرگذار بر روند قیمت طلا در هفته جاری خواهد بود. نوسان زیادی امكان دارد به ضرر طلا تمام شود درست مانند اواسط مارس كه این فلز همسو با سقوط بازارهای سهام، ریزش قیمت پیدا كرد.

به گفته بارت میلك، تحلیل گران به دقت نوسان در بازار را زیرنظر دارند. شاخص VIX اهمیت زیادی دارد چونكه به تشخیص الگوی معاملات كمك می نماید. در شرایط نوسان شدید، طلا عملكرد خوبی ندارد و تصور می رود كه بحران كرونا هنوز به پیك خود نرسیده است و خبرهای بد بیشتری در راه خواهد بود و این مساله امكان دارد به زیان طلا باشد چونكه سرمایه گذاران به سمت خرید دلار رفته و به فروش طلا اقدام می كنند.

این كارشناس بازار اظهار نمود كه طلا هفته جاری در سطح ۱۶۴۰ دلار با مقاومت و در سطح ۱۵۵۴ دلار از حمایت برخوردار می باشد و در كل، طی سه ماهه دوم در حدود ۱۶۵۰ دلار معامله خواهد شد.

بازارها از مشاهده آمار اقتصادی ضعیفتر در هفته جاری متعجب نخواهند شد و یكی از آمار مورد توجه، شمار مدعیان بیكاری در آمریكا خواهد بود. با این وجود آمار اقتصادكلان بر اساس ماهانه اهمیت بیشتری دارند در حالیكه بازارها حالا به اخبار روزانه متمركز شده اند.

منبع:

1399/01/17
15:58:51
5.0 / 5
3918
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فوری خرید