انتقاد بخش خصوصی از عملكرد وزارت صمت

تجهیزات های تك پشت درهای خیالی تولید داخل

تجهیزات های تك پشت درهای خیالی تولید داخل

فوری خرید: بخش خصوصی معتقد می باشد بااینكه مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام نمودند محدودیت ثبت سفارش تجهیزات های تك آی تی برداشته شده، اما درخواست ثبت سفارش شركت ها برای این تجهیزات كه امكان تولیدشان در داخل وجود ندارد، همچنان رد می شود.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت هفته گذشته در گزارشی بر اهمیت صادرات غیرنفتی و ممنوعیت واردات غیرالزامی تاکید و اعلام نمود که وزارت صمت تصمیم دارد واردات هرگونه کالای خارجی دارای مشابه داخلی را ممنوع کند. ممنوعیت واردات برخی تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات موجب اعتراض شرکت های تامین کننده و فعالان حوزه فناوری شده و سازمان نظام صنفی کامپیوتری به این مساله واکنش نشان داد.
البته بعد از آن معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به موضوعات مطرح شده پیرامون اعلام محدودیت واردات کالاهای صنعت فناوری خاطرنشان کرد: مکاتبه سازمان نظام کامپیوتر استان تهران به محدودیت ثبت سفارش از طرف یکی از سازمان های صمت اشاره دارد که موضوع بوسیله وزارتخانه پیگیری و برطرف شده و هیچ تغییر رویه ای در واردات و ثبت سفارش کالای صنعت IT ایجاد نشده است.
این در حالی است که بخش خصوصی و سازمان نظام صنفی همچنان معتقد می باشد سیاست قبلی در رد کردن ثبت سفارش ادامه دارد. در این راستا احسان زرین بخش - دبیر کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی کامپیوتر ای- با اشاره به مشکل عدم هماهنگی در وزارت صمت، به ایسنا اظهار داشت: آنها می گویند اصلا مشکلی نبوده و اگر هم بوده حالا حل شده؛ در صورتیکه هنوز هم خیلی از شرکت ها می گویند درخواست های ثبت سفارششان رد می شود. یعنی با وجود اینکه مدیران ارشد اعلام نمودند محدودیت ثبت سفارش برداشته شده، بدنه کارشناسی می گوید به ما چیزی بخشنامه و اعلام نشده است.
وی افزود: در یک ماه گذشته به سبب شیوع ویروس کرونا شرکت های زیادی اطلاعی از این مساله نداشتند، اما زمانی که سازمان نظام صنفی موضوع را پیگیری کرد، به قطعیت رسید که چنین مشکلی وجود دارد و الان هم با وجود اظهارات مدیران ارشد وزارت صمت، همچنان این مشکل حل نشده و درخواست های ثبت سفارش توسط وزارت صمت رد می شود. این تصمیم به قدری بهت آور بود که ما تصور می نماییم اشتباهی صورت گرفته و موضوع هنوز به وزارت ارتباطات نرسیده است.
دبیر کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی کامپیوتری با اعلان اینکه حالا در بازار و برای شرکت هایی که قرارداد دارند، اعوجاج به وجود آمده است، اضافه کرد: وقتی قرارداد بسته می شود، ثبت سفارش انجام شده و در نوبت تخصیص ارز از بانک مرکزی قرار می گیرند اما الان نزدیک به یک ماه است که هیچ کدام از شرکت ها نمی توانند ثبت سفارش کنند و با ادامه این روند، همه آنها در زمان تحویل جریمه تاخیر خواهند داشت و کسی هم برای هزینه ای که اینها متضرر شدند پاسخگو نخواهد بود.
زرین بخش با اعلان اینکه این تجهیزات به قدری های تک هستند و سرعت رشد تکنولوژی در آنها بالاست که نمی تواند در داخل کشور تولید شود، اظهار داشت: باید بررسی شود معیار تولید داخل چیست؟ چه تعدادی ظرفیت تولید داخل داریم؟ میزان مصرف کشور چقدر است و چه دستگاهی و با چه کیفیتی تولید می شود؟ اگر کسی ادعا می کند که توانسته تجهیز تولید داخل تولید نماید، وزارت صمت اول باید این ادعا را بررسی کند و اگر درست بود، محدودیت واردات داشته باشد، نه اینکه محدودیت بگذارند و بعد بخواهند بررسی کند.
وی با اشاره به خودتحریمی های موجود بیان کرد: چنین اقداماتی موجب می شود قیمت تجهیزات بالا و پایین شود، قراردادها به جریمه بخورد، تجهیزات زیرساخت های حیاتی دیر تامین گردد و اینها همه معضل است. زمان تحویل این تجهیزات چند ماهه است، چند ماه بعد کارفرما فراموش می کند و اصلا باورش نمی گردد که زمانی در وزارت صمت عدم هماهنگی بوده و بنا بر این تامین کننده تجهیزات را بابت تاخیر جریمه می کند.
منبع:

1399/02/11
11:01:12
5.0 / 5
3986
تگهای خبر: بازار , خصوصی , صادرات , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فوری خرید