قائم مقام بانك مركزی تشریح كرد

آخرین وضعیت اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر

آخرین وضعیت اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر

به گزارش فوری خرید قائم مقام بانك مركزی ضمن ارائه گزارشی از روند اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر صدمه دیده ناشی از شیوع كرونا، شرایط بهره مندی از تسهیلات برای صاحبان كسب و كارهای صدمه دیده از این ویروس را شرح داد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، اکبر کمیجانی با اشاره به اینکه برپایه مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شده است مبلغ ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به خانوارهای یارانه بگیر و صاحبان کسب و کار که از ویروس کرونا گرفتار مشکل شده اند پرداخت گردد، اظهار داشت: همانگونه که شبکه بانکی کشور همواره به منظور مساعدت اقشار مختلف جامعه در زمان وقوع حوادث قهری همچون سیل و زلزله و... کمک لازم را کرده است، در مورد صدمه دیدگان از ویروس کرونا هم از تمام توان خود بهره برده و در این راستا از مبلغ تسهیلات یاد شده ۲۶۰ هزار میلیارد ریال را به خانوارهای یارانه بگیر اختصاص داده و مابقی مبلغ معادل ۴۹۰ هزار میلیارد ریال را در جهت پشتیبانی از تولید و حفظ اشتغال، صرف اعطای تسهیلات به صاحبان کسب وکار صدمه دیده ناشی از ویروس کرونا خواهد نمود.

قائم مقام بانک مرکزی در مورد پرداخت تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر خاطرنشان کرد: همانگونه که در مورد اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر اطلاع رسانی شده و به منظور عدم رجوع سرپرستان خانوارهای یارانه بگیر به بانک ها و مؤسسات اعتباری، مکانیزم پرداخت تسهیلات به صورت الکترونیکی انجام شد. بر این اساس حسب مصوبات ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، واریز تسهیلات ۱۰ میلیون ریالی به حساب سرپرستان خانوار یارانه بگیر (براساس لیست اعلامی از جانب سازمان هدفمندسازی یارانه ها) در سه مرحله (در تاریخ های ۴، ۱۱و ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹) انجام شد که تا کنون از تعداد ۲۰ میلیون و ۱۹۰ هزار و ۹۷۳ سرپرست خانوار معرفی شده از جانب سازمان هدفمندسازی یارانه ها، تعداد ۲۰ میلیون و ۱۸۶ هزار و ۶۴۳ خانوار، این تسهیلات (در مجموع به مبلغ ۲۰۱.۸۶۶.۴۳۰ میلیون ریال ) را دریافت کرده اند.

طبق اعلام بانک مرکزی، وی ادامه داد: همینطور امکان واریز مابقی تسهیلات یاد شده هم به دلایلی همچون مسدودی حساب، شماره حساب اشتباه، عدم سازگاری شماره حساب با کدملی ارسالی، نامعتبر بودن اطلاعات معرفی شده و سایر خطاها میسر نشده است. طبیعی است بعضی از این موارد در هفته های آتی با همکاری سازمان هدفمندسازی یارانه رفع می شود.

مقام مسئول بانک مرکزی، درباره آخرین مرحله پرداخت تسهیلات یاد شده اظهار داشت: این مرحله از پرداخت ها هم به حساب سرپرستان خانوارهای باقیمانده که موفق به ثبت نام نشده اند و بر مبنای اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال ثبت نام هستند، در تاریخ ۲۰ خرداد ماه سالجاری واریز می شود.

ضوابط بهره مندی کسب وکارهای صدمه دیده ناشی از کرونا از تسهیلات
کمیجانی در مورد واحدهای کسب وکاری که مشمول طرح یاد شده هستند، عنوان کرد: اشخاص حقیقی و حقوقی فعال دارای مجوز کسب یا تولید که در رسته های ۱۳ گانه مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا تعیین شده و آن دسته از کسب و کارهایی که به تأیید کارگروه مقابله با نتایج ناشی از شیوع کرونا می رسد و در چارچوب کارفرمایی و یا خویش فرمایی دارای فهرست بیمه هستند، بر مبنای ضوابط زیر صرفا برای یک مرتبه مشمول دریافت تسهیلات این دستورالعمل می شوند:

- واحد کسب و کاری که پارسال فعال بوده و همچنان فعال است.

- شاغلان آنها از بیمه بیکاری بهره مند نشده اند.

- واحد کسب وکاری که بعد از شیوع کرونا (۱ اسفند ماه ۱۳۹۸) ۹۰ درصد متوسط نیروی کار سه ماهه آبان، آذر و دی سال ۱۳۹۸ خویش را برپایه اطلاعات سازمان تأمین اجتماعی تعدیل نکرده یا نسبت به بازگشت و افزایش نیروی کار موجود بر مبنای متوسط سه ماهه مذکور اقدام نماید.

- واحد کسب و کاری که با نیروهای شاغل ( برپایه تعداد شاغلین متوسط سه ماهه آبان، آذر و دی سال ۱۳۹۸) قرارداد کار در سال ۱۳۹۹ منعقد کرده و متعهد به حفظ نیروی کار تا آخر سال ۱۳۹۹ شده است.

قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به اینکه «سامانه کارا» به منظور ثبت نام در طرح فوق الذکر در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: سامانه کارا متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که تمام مراحل ثبت نام و فرایند کاری در رابطه با این تصویب نامه، به صورت الکترونیکی در آن پیاده سازی شده و دسترسی تمام دستگاه های ذیربط و بانک ها و مؤسسات اعتباری عامل در سطح ملی و استانی بر روی این سامانه ایجاد می شود؛ ثبت نام افراد مشمول در سامانه مورد اشاره از تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹آغاز شده و در جریان است.

کمیجانی در مورد میزان پرداخت تسهیلات به واحدهای کسب وکار مشمول طرح یاد شده، اظهار نمود: پرداخت تسهیلات صرفا بر مبنای مبلغ تعیین شده برای صاحبان کسب و کار توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سامانه کارا و فهرست شاغلان در واحد کسب و کار و معرفی از راه سامانه یاد شده به بانک ها و مؤسسات اعتباری عامل انجام می شود.

وی تصریح کرد: پرداخت این تسهیلات به صورت دو مرحله ای بوده که در مرحله اول ۵۰ درصد تسهیلات متعلق به صاحبان کسب و کار پرداخت و مابقی یک ماه پس از آن و بعد از تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستگاه های اجرایی ذی ربط در سامانه کارا به ازای هر شاغل دارای پرونده بیمه تأمین اجتماعی انجام می شود.

به قول کمیجانی، نسبت تعیین شده در هر مرحله به شرح زیر است:

- برای واحدهای کسب و کار به ازای هر شاغل یکصد و بیست (۱۲۰) میلیون ریال تعیین شده که ۷۰ درصد این مبلغ برای پرداخت هزینه های دستمزد و ۳۰ درصد آن برای سایر هزینه های عملیاتی در رابطه با کسب و کار است.

- برای واحدهای کسب و کار در رسته هایی که بر مبنای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شده اند، به ازای هر شاغل یکصد و شصت (۱۶۰) میلیون ریال تسهیلات تعیین شده که ۵۰ درصد این مبلغ برای هزینه های دستمزد و ۵۰ درصد آن برای سایر هزینه های عملیاتی در رابطه با کسب و کار است.

عضو هیأت عامل بانک مرکزی، با اشاره به اینکه برای واحدهای کسب و کاری که تعداد شاغلین آنها بالای ۵۰ نفر است، پرداخت تسهیلات به روشی متفاوت انجام می شود، خاطرنشان کرد: در مورد این واحدها بر مبنای تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا؛ تسهیلات با تعهد بازپرداخت، در اختیار صاحب کسب و کار قرار گیرد ولیکن سهم شاغلین با دریافت موافقت از کارفرما در زمان انعقاد قرارداد، نزد بانک/مؤسسه عامل مسدود و بر مبنای لیست اعلامی کارفرما و شماره حساب شاغلین که احراز اشتغالشان به تأیید سازمان تأمین اجتماعی رسیده و در سامانه کارا درج شده است، در وجه آنها پرداخت می شود.

کمیجانی درباره شرایط تسهیلات مبحث طرح یاد شده اظهار داشت: نوع عقد، مرابحه عام و نرخ سود ۱۲ درصد است. علاوه بر این، مدت بازپرداخت اقساط تسهیلات ۲۴ ماه و شروع اقساط از آغاز مهرماه سال ۱۳۹۹ است. (سود دوره تنفس از زمان پرداخت تسهیلات تا ابتدای مهر ماه محاسبه و به مبلغ بازپرداخت اقساط اضافه می شود).

این مقام مسئول درباره عرضه راهکارهایی برای پیشگیری از تخلفات احتمالی از جانب واحدهای کسب وکار کمتر از ۵۰ نفر نیروی کار، عنوان کرد: البته واحدهای کسب وکار صدمه دیده، اساسا افرادی هستند که به تعهدات خود عمل می کنند، چونکه می دانند تسهیلات پرداختی از محل سپرده های مردم نزد شبکه بانکی کشور است؛ ولیکن آن تعداد از واحدهای کسب و کار معدودی که امکان دارد نسبت به بازپرداخت تسهیلات در موعد مقرر اقدام نکنند و یا با تشخیص و اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یا دستگاه بخشی مربوطه، منابع دریافتی را در غیر مصادیق تعیین شده هزینه کنند، به مدت دو سال از دریافت هرگونه خدمات بانکی (تسهیلات، ضمانت نامه، اعتبارات اسنادی و...) محروم شده و موظف به پرداخت وجه التزام به نرخ ۲۴ درصد (شامل ۱۸ درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و ۶ درصد جریمه)، خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: همینطور واحدهای یاد شده، در صورت کاهش نیروی کار (با ماخذ ۳۱ اردیبهشت ۹۹) تا آخر سال ۱۳۹۹ به میزان پایین تر از ۹۰ درصد متوسط نفراتِ سه ماهه آبان، آذر و دی سال ۱۳۹۸، موظف به پرداخت وجه التزام به نرخ ۲۴ درصد (شامل ۱۸ درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و ۶ درصد جریمه)، از زمان کاهش نیروی کار خود هستند.

همینطور قائم مقام بانک مرکزی توضیحاتی را درباره وثایق مربوط به تسهیلات مبحث طرح یاد شده ارائه کرد که این توضیحات در چارچوب جدول به شرح زیر است:منبع:

1399/03/07
19:34:20
5.0 / 5
3420
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فوری خرید