رئیس سازمان امور مالیاتی در پاسخ به مهر:

نرخ مالیات بر خانه های خالی باید بیشتر شود

نرخ مالیات بر خانه های خالی باید بیشتر شود

رئیس سازمان امور مالیاتی، با اعلان اینكه نرخ مالیات بر خانه های خالی باید بیشتر شود، اظهار داشت: 10 روز پس از در اختیار قرار گرفتن سامانه ملی املاك وارد اجرا برای ستاندن مالیات خواهیم شد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر امید علی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی در برنامه رادیویی رهیافت در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اینکه در طرح مالیات بر خانه های خالی، شناخت واحدهای خالی با چه معیاری صورت می گیرد، اظهار داشت: ماده ۵۴ قانون مالیات مستقیم حکم چندساله ای است که بر روی زمین مانده است. این ماده به سبب ضعف اطلاعات تابحال اجرایی نشده است. وزارت راه و شهرسازی باید سامانه ای را برای شناسایی خانه های خالی با ستاندن اطلاعات از کلیه سازمان ها مانند شهرداری ها، وزارت نیرو و… که یکی از این سازمان ها، سازمان امور مالیاتی است تهیه نماید و برای اجرا در اختیار ما قرار دهد.
وی افزود: سال قبل قول داده شد که اطلاعات این سامانه از دستگاه های مختلف جمع آوری شده و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار خواهد گرفت با وجود اینکه سازمان مالیاتی اطلاعات مربوط به خودرا در اختیار این سامانه قرار داده است اما این سامانه هنوز کامل نشده و در حال تکمیل است. هر زمان که این سامانه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد، ظرف مدت ۱۰ روز وارد اجرا برای ستاندن مالیات خواهیم شد.
نرخ مالیات بر خانه های خالی باید بیشتر شود
پارسا اضافه کرد: حکم این قانون از سال ۹۵ است. این مساله در قانون بودجه هم تاکید گردیده است. طبق قانون اگر ملکی خالی شناخته شود سال پس از آن معاف از مالیات است اما سال دوم نصف ارزش اجاری ملک، سال سوم تمام ارزش اجاری و سال چهارم ۱.۵ برابر ارزش اجاری بعنوان مالیات ستاندن خواهد شد که البته به نظر ما این مقدار باید بیشتر باشد که مالکان خانه های خالی، خانه های خودرا عرضه کنند.
معیار خالی بودن یا پر بودن خانه را وزارت راه اعلام خواهد کرد
در ادامه این برنامه محمد مسیحی، معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر در خصوص اینکه اگر شخصی دو اقامتی باشد یعنی بعنوان نمونه یک منزل در شهر تهران داشته باشد و منزل دیگری در شمال کشور داشته باشد و گاهی به آن مراجعه کند، ملک دوم مشمول مالیات خواهد شد یا خیر، گفت: بر اساس سامانه ملی املاک که وزارت راه تهیه می کند شاخصه هایی در این زمینه تعریف خواهد شد. اگر برمبنای آن معیارها احراز شود که خانه دوم خالی نبوده مشمول مالیات نخواهد شد. ضمن اینکه هر جایی که اشتباهی صورت گیرد حق اعتراض باقی است و مالکان می توانند با مراجعه به هیئات حل اختلاف مراحل شکایت را طی کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که در مالیات بر خانه های خالی فرقی بین ملکی که با سند رسمی معامله شده با ملکی که با قولنامه مبادله شده وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: هر جا و به هر طریقی احراز شود که ملکی خالی نبوده است مشمول مالیات نمی گردد چه نقل و انتقال آن بوسیله سند رسمی انجام شده باشد چه به صورت قولنامه ای.
مالیات بر خانه های خالی پیش از سال ۹۹، به نرخ همان سال محاسبه می شود
معاون سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر در خصوص اینکه آیا خانه های خالی از سال ۹۵ تابحال باید با نرخ سال ۹۹ مالیات بدهند یا با نرخ همان سال ها، اشاره کرد: مآخذ مالیات هر سال مربوط به ارزش اجاری ملک در همان سال است.

1399/04/17
14:06:35
5.0 / 5
3589
تگهای خبر: مالیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
فوری خرید