رقابت هشت نامزد برای تصدی ریاست WTO

رقابت هشت نامزد برای تصدی ریاست WTO

فوری خرید: هشت نامزد از مكزیك تا مولداوی برای رسیدن به ریاست سازمان جهانی تجارت (WTO) رقابت می كنند.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، این هشت نفر در تلاش هستند تا ۱۶۴ کشور عضو این نهاد جهانی را متقاعد کنند که می توانند این سازمان را در بحبوحه تنشهای فزاینده تجارت جهانی و افزایش حمایتگرایی هدایت کنند.

در ۲۴ ساعت مهلت نهایی برای اعلام اسامی نامزدهای جانشینی روبرتو آزودوی برزیلی، مدیرکل فعلی سازمان جهانی تجارت که مقرر است در آخر اوت یک سال زودتر از موعد از سمت خود کناره گیری کند، چندین نام افزوده شد.

با توجه به این که سه نفر از شش مدیرکل قبلی این سازمان از اروپا و سایرین از تایلند، برزیل و نیوزیلند بودند، فشارهای زیادی برای انتخاب مدیرکل جدید از آفریقا وجود دارد. با این وجود این قاره برای معرفی یک نامزد واحد متحد نبوده و بجای آن سه نامزد از مصر، کنیا و نیجریه معرفی کرده است. سایر نامزدهای این سمت از انگلیس، مکزیک، مولداوی، عربستان سعودی و کره جنوبی هستند.

سازمان جهانی تجارت هیچ گاه مدیرکل زن نداشته است. سه نفر از نامزدها برای دور جدید ریاست زن هستند.

انتظار می رود هر هشت نامزد هفته آینده قبل از آغاز کمپین تبلیغاتی، خودرا به شورای کل سفیران سازمان جهانی تجارت معرفی کنند.

فرآیند انتخاب مدیرکل معمولا ۹ ماه زمان می برد اما سازمان جهانی تجارت می خواهد این کار را در سه ماه انجام دهد.

بر اساس گزارش رویترز، این شغل دشوار است. سازمان جهانی تجارت مقرر است به مجموعه مشاجراتی شامل یارانه ماهیگری در آستانه کنفرانس دو سالانه در سال ۲۰۲۱ رسیدگی کند. همین طور با فشار فزاینده ای برای اصلاح مقررات تجارت جهانی که ۲۵ سال پیش تعیین شدند، روبروست و در شرایطی که تنش های میان آمریکا و چین بالا رفته و بیش از ۱۰۰ مانع تجاری از زمان شیوع ویروس کرونا ایجاد شده، باید در بین اعضای خود تفاهم در زمینه مقررات جدید ایجاد کند.

منبع:

1399/04/19
23:00:00
5.0 / 5
3875
تگهای خبر: كنفرانس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
فوری خرید