اختلاف ۲۲ میلیارد دلاری بانك مركزی و اتاق بازرگانی

بخش خصوصی چند میلیارد دلار ارز باز نگرداند؟

بخش خصوصی چند میلیارد دلار ارز باز نگرداند؟

به گزارش فوری خرید چالش های ارزی بخش خصوصی و بانك مركزی در طول ماه های گذشته همواره ادامه داشته و آنچه كه هم اكنون بیشترین توجه را به خود جلب كرده، پاسخ به یك سوال است؛ در سال های ۹۷ و ۹۸، بخش خصوصی چند میلیارد دلار ارز را باز نگرداند؟


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، به دنبال از سرگیری تحریم های اقتصادی آمریکا در سال ۱۳۹۷، دولت کوشش کرد با مدیریت منابع ارزی خود، راه را بر کاهش هزینه ها و انتقال ارزهای باقی مانده به کشور هموار کند. هرچند بخش خصوصی هم با ایفای تعهدات ارزی موافقت کرده اما به نظر می آید اختلاف نظرهای اجرایی هنوز بر جای خود باقی است.
در کنار مهلت در نظر گرفته شده برای بازگشت ارزهای حاصل از صادرات به کشور در انتها تیر ماه سال جاری که با وجود مخالفت اتاق بازرگانی از جانب بانک مرکزی اجرایی شد، میزان ارزهای بازنگشته به کشور هم یکی دیگر از محل های اختلاف بوده است؛ تا جایی که بانک مرکزی در آمار ابتدایی خود اعلام نمود که حدود ۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازنگشته و اتاق بازرگانی از همان ابتدا اعلام نمود چنین عددی را قبول ندارد.
آنچه که در این اختلاف نظر، کفه ترازو را به سمت اتاق سنگین تر می کند، صحبت های اخیر رئیس سازمان توسعه تجارت است. حمید زادبوم گفته که از فروردین ۱۳۹۷ تا آخر ۱۳۹۸، بدون احتساب فرآورده های نفتی، گاز و بنزین، ۲۱ هزار و ۱۸۴ صادرکننده، صادرات انجام داده اند که حدود ۱۷ میلیارد دلار تعهد ایفا نشده دارند. از جانب بانک مرکزی هم اعلام شده که از این میزان، حدود ۱۰ هزار صادرکننده کارت بازرگانی نداشته اند که مربوط به دیگر بخش ها مانند پیله وری و مرزنشینی و... می شود و برآورد می شود ۲۵ درصد از کل تعهدات ارزی ایفا نشده به این بخش مربوط باشد. همینطور ۲۲۰۰ صادرکننده کل تعهدات ارزی خویش را ایفا کرده اند.
این صحبت به معنای آن است که سازمان توسعه تجارت عدد موجود در آمارهای خویش را حدود ۱۰ میلیارد دلار کمتر از بانک مرکزی در نظر گرفته است. در کنار آن از این عدد ۱۷ میلیارد دلاری هم بخش خصوصی سهم کوچکی را گردن می گیرد و اعتقاد دارد مابقی ارزها را باید در محل دیگری جست و جو کرد.
مسعود خوانساری – رئیس اتاق بازرگانی تهران – در جدید ترین توضیحات خود گفته که بر مبنای آمار سازمان توسعه تجارت، ۱۷ میلیارد دلار ارز بازنگشته به کشور وجود دارد. از حدود ۲۱ هزار صادرات انجام شده، ۱۰ هزار صادرات با کارت های پیله وری یا سایر شیوه هایی که به کارت بازرگانی مربوط نمی گردد انجام شده است و از ۱۱ هزار کارت بازرگانی، بیشتر از ۲۰۰۰ صاحب کارت تمام تعهدات ارزی خویش را به صورت کامل اجرایی کرده اند.
وی افزود: بدین سان حدود نیمی از صادرات از راه کارت های پیله وری و سایر شیوه ها انجام شده و در بین صاحبان کارت های بازرگانی هم رفع تعهد بیشتر از ۲۰۰۰ صادرکننده قطعی است. به این آمار باید عملکرد شرکت های عمومی و شبه دولتی بزرگ مانند برخی پتروشیمی ها یا صنایع فولاد را هم اضافه نماییم که بخشی از ارز بازنگشته هم به آنها مربوط است. بدین سان ما معتقدیم کل سهم بخش خصوصی از ارز بازنگشته حداکثر پنج میلیارد دلار است که بخشی از آن هم به واردات موقت و محدودیت های تحریم بازمی گردد.
منبع:

1399/06/27
01:09:13
5.0 / 5
2364
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فوری خرید