معاون بهره برداری شركت ذوب آهن اصفهان اعلام كرد؛

افزایش ۱۵ درصدی تولید محصولات صنعتی ذوب آهن امسال

افزایش ۱۵ درصدی تولید محصولات صنعتی ذوب آهن امسال

اصفهان معاون بهره برداری شركت ذوب آهن اصفهان با اعلان اینكه طی سال جاری این شركت موفق شد سبد محصولات صنعتی خودرا از 7 درصد به 15 درصد افزایش دهد، اظهار داشت: مطابق بررسی های صورت گرفته كشش بازار ریل كشور سالانه 100 هزار تن است و حتی با توسعه و اجرای خطوط ریلی بنظر می رسد در سال های آتی نیاز كشور به ریل بین 70 تا 60 هزار تن برسد.مهرداد تولائیان در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه امروز یکی از نقاط قوت ذوب آهن تولید ریل بوده که سبب سودآوری شرکت شده است، اظهار نمود: سیاست گذاری و برنامه بلندمدت ذوب آهن این است که بتواند در سبد تولید خود محصولاتی با ارزش افزوده بالا مانند ریل و محصولات صنعتی همچون فولادهای ۷۰ کروم۲، آرک ها و ریل های معدنی، ورق سازه های را تولید نماید.

وی به بیان اینکه ذوب آهن بجای محصولات ساختمانی همچون میلگرد و تیرآهن به سمت محصولات صنعتی پیش رفته است، اشاره کرد: طی سال جاری شرکت ذوب آهن در سبد تولیدات خود موفق شد سبد محصولات صنعتی خودرا از ۷ درصد به ۱۵ درصد افزایش دهد و به دنبال حفظ آن تا آخر سال هستیم.

به دنبال تولید محصولات با ارزش افزوده بالا هستیم

معاون بهره برداری شرکت ذوب آهن اصفهان با تاکید بر اینکه در برنامه داریم سال به سال میزان تولید این محصولات را در سبد خود افزایش دهیم تا ارزش افزوده بالاتری کسب نماییم، افزود: با وجود اینکه در کشور محدودیت های مواد اولیه و انرژی وجود دارد، در کنار کمیت محصولات باید به سمت افزایش کیفیت محصولات تولیدی حرکت نماییم.

وی با اعلان اینکه البته ذوب آهن در حوزه صادرات نیز فعال است و بین ۴۵ تا ۵۰ درصد محصولات این شرکت صادر می شود، اظهار نمود: درباب ریل اما، با توجه به نیازهای داخلی، همچنان فضای موجود تاکید بر تامین نیاز ریل داخل دارد تا مجوزی برای واردات ریل به کشور صادر نشود.

تعهدات ذوب آهن در بازار تنها برای مختص ریل نیست

تولائیان توضیح داد: با توجه به این که امسال آخرین سال فعالیت دولت دوازدهم است، به شدت پیگیر پروژه های ریلی است و خوشبختانه فضای خوبی برای تولید ریل در کشور وجود دارد.

وی با اشاره به تعهدات موجود در بازار نیز، اظهار داشت: تعهدات ذوب آهن در بازار تنها برای مختص ریل نیست و تیرآهن های سنگین نیز در کارگاه تولید ریل، تولید می شود.
تولید ماهانه ۱۰ هزار تن تیرآهن سنگین ذوب آهن

معاون بهره برداری شرکت ذوب آهن اصفهان با اعلان اینکه حدود ۸۰ درصد تیرآهن های سنگین کشور توسط ذوب آهن تولید می شود، اظهار داشت: باتوجه به این مساله نمی توان تنها مبادرت به تولید ریل کرد و ناچاریم مجموعه ای از محصولات را باتوجه به سفارشات و تعهدات خود تولید نماییم.

وی اشاره کرد: اگر ذوب آهن به شرایطی برسد که دیگر نیاز به تولید تیرآهن سنگین داخل نباشد، می توان تمام وقت خودرا به تولید ریل اختصاص دهیم.

تولائیان با اعلان اینکه طبق قراردادهای موجود ماهانه ۱۰ هزار تن تیرآهن سنگین توسط ذوب آهن تولید می شود، اما نیازهای موجود در بازار ماهی ۸ هزار تن است، اظهار داشت: باتوجه به قرارداد یکساله ذوب آهن در تامین تیرآهن های سنگین، تا ۶ ماهه نخست سال آینده نیز روند بازار همین گونه خواهد بود.

کشش بازار ریل کشور سالانه ۱۰۰ هزار تن است

وی درباره تفاهم نامه های جدید تولید و فروش ریل توسط ذوب آهن، اظهار نمود: پیش تر نیز پیش بینی شده بود که قرارگاه خاتم الانبیا درخواست ریل از ذوب آهن داشته باشد.

معاون بهره برداری شرکت ذوب آهن اصفهان اظهار داشت: قرارگاه خاتم الانبیاء تاکنون یک محموله ۱۰ هزار تنی ریل از ذوب آهن دریافت کرده است، اما قبل از این اعلام نموده بود که تا نزدیک ۱۰۰ هزار تن به ریل نیاز دارد، بنابراین ذوب آهن با پیش بینی این مساله در برنامه های خود، مقرر است محموله ۹۰ هزار تنی ریل را تا نیمه نخست سال آینده تحویل قرارگاه خاتم النبیاء دهد.

وی درباره اینکه آیا ذوب آهن به دنبال توسعه کارگاه برای تولید بیشتر ریل است، اظهار نمود: باید توجه داشت که اگر در طول سال تنها بر روی یک محصول همچون ریل، تمرکز نماییم به مرور زمان بازار آن از بین خواهد رفت، چونکه مطابق بررسی های صورت گرفته کشش بازار ریل کشور سالانه ۱۰۰ هزار تن است و حتی با توسعه و اجرای خطوط ریلی بنظر می رسد در سال های آتی نیاز کشور به ریل بین ۷۰ تا ۶۰ هزار تن برسد.

برای تامین ریل قطارهای شهری اعلام آمادگی کرده ایم

تولائیان همین طور با اشاره به اینکه ذوب آهن اصفهان نسبت به تامین ریل خطوط مترو نیز ورود کرده است، توضیح داد: ذوب آهن اصفهان ۳ هزار تن ریل مورد نیاز مترو بهارستان را تولید و تامین کرده است.

وی درباره تامین ریل مورد نیاز خط دو مترو اصفهان نیز، اظهار نمود: صحبت هایی در این زمینه انجام شده است، اما هنوز پای تفاهم نامه نرفته ایم، البته ذوب آهن آمادگی خودرا اعلام نموده که در تامین ریل این پروژه مشکلی ندارد.

برای واردات ریل باید از ذوب آهن استعلام بگیرند

به گفته معاون بهره برداری شرکت ذوب آهن اصفهان، این شرکت با برگزاری جلسه با تمام متروهای کلانشهرها همچون اصفهان، تهران، مشهد، شیراز و...، امکانات تولید ریل خودرا به آنها معرفی و اعلام آمادگی کرده است تا هر زمان که نیاز به ریل برای پروژه های خود دارند، از ظرفیت مجموعه ذوب آهن اصفهان بهره ببرند.

وی توضیح داد: البته وزارت صمت در نامه ای اعلام نموده است که هر بخشی که تمایل به واردات ریل دارد، قبل از این کار از مجموعه ذوب آهن اصفهان استعلام کند و در صورت نداشتن توان تولید از طرف این شرکت، مجوز واردات ریل صادر شود.
1399/09/01
12:46:22
5.0 / 5
1705
تگهای خبر: بازار , صادرات , فروش , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فوری خرید