سرمدی:

مدیریت بازار بورس مانع ضرر سرمایه گذاران جزء شود

مدیریت بازار بورس مانع ضرر سرمایه گذاران جزء شود

به گزارش فوری خرید یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است: برخی از سرمایه گذاران متملک بازار بورس و شرکت های دولتی از رانت اطلاعاتی خود سو استفاده کردند و از بازار بورس سود کافی بردند. قربانیان بازار بورس کسانی بودند که رانت اطلاعاتی نداشتند. یکی از تدبیرها درباب بازار بورس، رخت بر بستن رانت اطلاعاتی از این بازار است.


کیومرث سرمدی در گفت و گو با ایسنا در مورد وضعیت بازار بورس اظهار داشت: مدت ها پیش که مشکلات اقتصادی در جامعه ایران اوج گرفته بود، دولت برمبنای بعضی سیاست ها مردم را به سرمایه گذاری در بازار بورس دعوت کرد. حضور مردم و انتقال سرمایه هایشان به بازار بورس برای مدتی کوتاه سودآوری داشت و رشد نرخ شاخص ها مردم را تحریک کرد تا آنجا که خیلی از کسانی که توان مالی چندانی نداشتند با فروش حداقل سرمایه های خود وارد بازار بورس شدند.
نماینده مردم همدان در مجلس اضافه کرد: سیاست های غلط بازار سرمایه و عدم برنامه ریزی و نظارت دولت موجب شد که مردم با بی ثباتی و ریزش فاکتورهای بورس مواجه شوند. این وضعیت از قبل قابل پیش بینی بود چونکه کارشناسان اظهار کرده بودند که اگر دولت برنامه ای درباب حجم اعتبار مالی بازار بورس نداشته باشد، سرمایه گذاران بورسی و توده های مردم زمین خواهند خورد.
سرمدی درباب کسانی که بوسیله بازار سرمایه به سود رسیدند، معتقد است: برخی از سرمایه گذاران متملک بازار بورس و البته شرکت های دولتی از رانت اطلاعاتی خود استفاده یا سو استفاده کردند و در اوج اقتصادی شاخص ها، سرمایه هایشان را جا به جا کردند و سود کافی بردند. قربانیان بازار بورس کسانی بودند که رانت اطلاعاتی و تخصص لازم را نداشتند. یکی از تدبیرها درباب بازار بورس، رخت بر بستن رانت اطلاعاتی از این بازار است. نهادهای نظارتی باید با کسانی که از رانت اطلاعاتی استفاده کردند، برخورد کند.
وی با اشاره به تجمعات اخیر سرمایه گذاران در مقابل ساختمان سازمان بورس اظهار داشت: به نظرم، ورود مجلس و انجام اقداماتی مانند توضیح خواستن از رئیس سازمان بورس و وزیر امور اقتصاد و دارایی، دولت را ملزم خواهدنمود تا برای بازار بورس برنامه ریزی کند.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در سفارش به سهام داران، اظهار نمود: به نظرم مردم در وهله اول نباید با این ماجرا به صورت هیجانی برخورد کنند. مردم نباید به جوسازی ها توجه نمایند. امیدواریم که مدیریت بازار بورس به شکلی پیش رود که سرمایه گذاران جزء ضرر نکنند.
نماینده همدان در مجلس در آخر با اشاره به اینکه دولت اگر بخواهد، می تواند وضعیت بازار بورس را اصلاح کند، اظهار داشت: مردم به شخص دوم مملکت و مقامات ارشد اقتصادی اعتماد کردند. هدف مردم از رجوع به بازار، کسب سود و مولد شدن سرمایه بود. مولد شدن سرمایه یعنی انتقال سرمایه ها به سمت تولید، اشتغال و اقتصاد. مدیریت بازار بورس یعنی اینکه سرمایه گذاران بیش از این ضرر نکنند و دوم تجمیع سرمایه بر تولید و اشتغال تأثیرگذار باشد. دولت باید این دو اقدام را عملیاتی کند.
منبع:

1399/11/06
14:39:09
0.0 / 5
1407
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
فوری خرید