مشاور وزیر جهادكشاورزی اعلام كرد

كنترل محصولات تراریخته وارداتی

كنترل محصولات تراریخته وارداتی

به گزارش فوری خرید مشاور وزیر جهادکشاورزی اعلام نمود: تمام محصولات تراریخته با پروتکل های خاصی بررسی و در صورت نداشتن ریسک بهداشتی وارد کشور می شوند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا اسکندر زند در نشست خبری که امروز با موضوع تشریح فعالیت ها و برنامه های ملی و بین المللی ایمنی زیستی حوزه کشاورزی انجام شد در پاسخ به این پرسش که آیا کنوانسیون تنوع زیستی محصولات تراریخته را تایید می کند یا خیر؟ اظهار داشت: کنوانسیون تنوع زیستی پروتکلی تحت عنوان کارتانیا دارد که مخاطرات این محصولات را بررسی می کند. کارگروه هایی در وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص تشکیل شده است که بر طبق این پروتکل محصولات را بررسی می کنند و در صورت نداشتن ریسک بهداشتی محصولات تراریخته وارد کشور می شوند. بدین سبب تمام محصولات تراریخته که وارد کشور می شود تحت کنترل هستند. همین طور محصولات تراریخته در ایران تولید نمی گردد.
مشاور وزیر جهادکشاورزی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه گونه ماهی تیلاپیا بعنوان گونه مهاجم شناخته شده است و آیا پرورش و حضور آن در کشور به گونه های دیگر آبزیان صدمه ای وارد نمی کند؟ اظهار داشت: وقتی گونه جدیدی وارد کشور می شود باید پروتکل هایی برای رشد و تکثیر آن تهیه شود. متاسفانه برخی گونه ها در ابتدا به اسم تجاری و زینتی و تحقیقاتی وارد کشور می شوند ولی بعد از آن از دست خارج می شوند.
وی اشاره کرد: گونه ها تا زمانی که مجوز سازمان محیط زیست را دریافت نکنند تحقیقاتی هستند. اگر تعدادی از گونه ها فراتر از تحقیقات عرضه شوند و مجوزی از سازمان محیط زیست نداشته باشند تخلف بوده و اگر مجوز داشته باشد ریسک خطرات آن بررسی شده است.
زند در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه تا چه میزان بر موضوع آمیختگی ژنی دام بررسی های لازم صورت گرفته است؟ اظهار داشت: آمیختگی ژنی باید با احتیاط صورت گیرد تا گونه بومی از بین نرود. هشدارهای لازم در این زمینه داده شده، اما بایستی در همه برنامه های به نژادی، حفاظت از گونه های بومی در اولویت قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش با اعلان اینکه تنوع زیستی تمام اشکال حیات است که طی میلیون ها سال تکامل یافته اند و محدوده وسیعی از ژن ها و کروموزوم گرفته تا حیوانات، گیاهان و اکوسیستم ها را در بر می گیرد، اظهار نمود: تنوع زیستی در سه سطح زیست بوم (اکوسیستم)، گونه (جانوران، گیاهان، قارچ ها، آغازیان وباکتری ها) و ژن است.
وی افزود: بر طبق آخرین گزارش سال ۲۰۱۹ از وضعیت تنوع زیستی جهان از ۲.۵ میلیون گونه گیاهی و جانوری ۲۵ درصد در معرض خطر هستند و بطور کل سر جمع یک میلیون گونه در جهان در معرض تهدید هستند و اگر گونه ای از بین برود انعطاف پذیری اکوسیستم کاهش پیدا می کند و خدمات ارائه شده توسط آنها، مختل می گردد.
مشاور وزیر افزود: تنوع زیستی، عامل کلیدی بقاء هر اکوسیستم است. از بین سطوح تنوع زیستی، تنوع ژنتیکی بعنوان ماده خام و مصالح ژنتیکی، از بیشترین توجه در جوامع کشاورزی برخوردارست. منابع ژنتیکی، اساس کشاورزی مدرن را می سازند و برای حصول امنیت غذایی الزام هستند. همین طور تنوع ژنتیکی، گونه ها را قادر می سازد که نسبت به اکوسیستم یا محیط های جدید یا تغییرات رخ داده سازگار شوند. تنوع در داخل یک گونه، خطر نابودی در اثر بیماری یا آفات را کاهش داده و فرصت بهره برداری از محیط های گوناگون را فراهم می آورد.
ایشان سپس به عوامل کاهش تنوع زیستی اشاره نمود و اظهار داشت: ۳۷ درصد بهره برداری، ۲ درصد بیماری، ۴درصد آلودگی، ۵درصد گونه های مهاجم، ۷ درصد تغییر اقلیم، ۱۳ درصد نابودی زیستگاه و ۳۱ درصد تخریب و تغییر زیستگاه در کاهش تنوع زیستی اثرگذار می باشد و نابودی و تخریب زیستگاه نیز از همه عوامل اثرگذار تر بوده و علت آن نیز افزایش جمعیت، افزایش شهرنشینی، کاهش حاصلخیزی خاک، افزایش تجارت و افزایش آلودگی های پلاستیکی است.
زند همین طور به چالش های تنوع زیستی در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: تخریب و جزیره ای شدن (تکه تکه شدگی) زیستگاه ها، عدم رعایت حقابه تالاب ها و رودخانه ها، ورود انواع آلودگی ها به اکوسیستم های آبی و خشکی کشور، ورود غیراصولی و مهار نشده گونه های غیربومی به کشور، شکار و صید غیرقانونی و وجود سلاح های غیرمجاز، عدم مدیریت یکپارچه تنوع زیستی، کمبود آمار و اطلاعات در زمینه حیات وحش، تجارت غیرقانونی گونه های جانوری به صورت زنده و یا اعضای آنها، بهره برداری بی رویه از منابع زیستی، تغییر کاربری وتغییرات اقلیم و خشکسالی های متوالی از چالش های پیش رو است.

منبع:

1399/11/14
22:53:01
0.0 / 5
1555
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فوری خرید