تولید مشترك با كشورهای منطقه بستر ورودكالای ایرانی به بازار جهانی

تولید مشترك با كشورهای منطقه بستر ورودكالای ایرانی به بازار جهانی

به گزارش فوری خرید یک کارآفرین نمونه اظهار داشت: تولید مشترک با کشورهای منطقه بستر ورودکالای ایرانی به بازار جهانی است.


به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، محمدامین حاج کاظمیان کارآفرین و صادرکننده نمونه امروز در هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با عنوان تجارت منطقه ای؛ اولویت راهبردی، در نشست فرصت های توسعه تعاملات اقتصادی با کشورهای محور مقاومت با بیان اینکه ما در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی به سر می بریم اظهار داشت: این واقعیتی انکارناپذیر است که باید به آن توجه گردد.
روابط تجاری قوی با همسایگان، عامل مقاومت آنها در مقابل تحریم ها
وی افزود: امروز بحث ایمنی غذایی داریم نه امنیت غذایی. با پیش فرض شرایط جنگ اقتصادی بیاییم روی ایمنی غذایی تمرکز نماییم. آیا ما باید هر نوع محصول وارداتی را مصرف کنیم؟ قوانین و استانداردهای غذایی همواره در جهان در حال بروز رسانی است. اگر مقرر است مبادی واردات کشور را مدیریت نماییم باید روی کیفی سازی محصولات و تعیین قوانین و استانداردهای مناسب کار نماییم.
حاج کاظمیان اضافه کرد: سوال اینجاست که مدیریت کالاهای وارداتی توسط چه کسی انجام می شود. این که ما کالایی را از کشور واسطه ای وارد می نماییم تدبیر دولت می باشد. هیچ کشوری را در جهان نمی توان یافت که روابط خوبی با ایران داشته باشد و موافق تحریم نباشد مگر این که دیپلمات ها و رایزنان اقتصادی ما بتوانند روابط تجاری قابل قبول و دوجانبه با آنها ایجاد کنند.
تحریم مبادلات مالی را محدود می کند نه مبادلات کالایی
وی اضافه کرد: چرا در اتاق فکر تصمیم سازان ما کسانی که فعال تجارت خارجی باشند حضور ندارند؟ تحریم مبادلات مالی ما را محدود کرده است نه مبادلات کالایی ما را. چرا ما باید هزینه قابل توجهی برای واردات به واسطه کشورهای دیگر بدهیم؟ با استفاده از نظرات صاحب نظران تخصصی می توان این مسئله را حل نمود. با سپردن واردات به بخش خصوصی به صورت آزاد می توان اتفاقات خوبی را رقم زد.
این کارآفرین و صادرکننده نمونه افزود: در مورد کشورهای همسایه تمرکز تنها روی خرید و فروش از کشورهای همسایه است. باید توجه گردد کشور همسایه می تواند دو نقش حرفه ای برای ما ایفا کند. اولاً کشورهای همسایه می توانند مبادی صادراتی ما باشند ثانیاً خیلی از این کشورها از تعرفه های ترجیحی برای دنیا برخوردار می باشند. ما می توانیم ارزش افزوده ای در کشورهای منطقه ایجاد نماییم. ظرفیت های زیادی در اطراف ماست و هم اکنون هم تا حدی از آنها استفاده می نماییم اما ظرفیت ها بسیار بیشتر است.
وی افزود: نباید از شهادت سردار سلیمانی راحت بگذریم. ما یک قهرمان ملی را از دست داده ایم ولی تنها بعنوان یک سردار نظامی از او یاد می نماییم. باید از راهی که ایشان باز کرد استفاده نماییم. ما صادرکننده ها راه ها را یاد گرفته ایم. اصلًا تحریم نمی تواند ما را متوقف نماید. مشکل عمده ما در حمل و نقل و زیرساخت های حمل و نقل است.
دانش اقتصادی باید به ارزآوری یا پیشگیری از خروج ارز منجر شود
وی افزود: وقتی صحبت از صادرات می نماییم، باید بدانیم تعریفمان از صادرات چیست. صادرات باید منصفانه و پایدار باشد. ما قرار نیست هر کالایی را صادر نماییم. قرار نیست کالاهای مورد نیاز خویش را صادر نماییم. توافقات اوراسیا منعقد شد اما برای صادرکنندگان چه فایده ای داشت؟ نرخ ارز سامانه نیما بعضی وقت ها تا ۲۰ درصد کمتر از قیمت بازار است. نخستین چالش یک صادرکننده برای صادرات به حوزه اوراسیا مسئله پرداخت است. همه دنیا دارند از صادرات حمایت می کنند. البته من نمی گویم صادرکنندگان باید از دولت درخواست کمک کنند ولی این را بدانیم که دولت هیچ حمایتی از صادرات نکرده است.
وی در انتها اظهار داشت: دانشی که به ارز آوری یا ممانعت از خروج ارز منجر نشود دانش نیست. مهم ترین و کلیدی ترین طرح کلان محرومیت زدایی، خلق زنجیره ارزش یک کالا یا خدمت در کشور است. مگر در شرایط تحریم می توان با نام ساخت ایران محصول ایرانی را صادر نمود؟ نباید بی جهت چنین موانعی را برای صادرکنندگان ایجاد نمود. فرهنگ ارزآوری و فرهنگ عدم خروج ارز را باید در کشور استقرار بخشیم. یک نکته مهم را هم باید در نظر داشت که تنها راهکار برون رفت از شرایط اقتصادی امروز تمرکز بر صنعت حمل و نقل و زیرساخت های حمل و نقل است.


منبع:

1399/12/01
14:05:04
0.0 / 5
1464
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فوری خرید