در صورت افزایش نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی

لوازم خانگی بی بروبرگرد گران می شود!

لوازم خانگی بی بروبرگرد گران می شود!

فوری خرید: دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی اظهار داشت که در صورت اجرای مصوبه تجاری در بودجه 1400 در خصوص تغییر نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی، لوازم خانگی بی بروبرگرد گران می شود و تبعاتی نیز متوجه تولیدکنندگان خواهد شد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، بند (و) تبصره ۷ قانون بودجه امسال محل افزایش درآمد دولت از محل عوارض گمرکی است. طبق این مصوبه نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی به استثنای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد همچون محاسبه حقوق ورودی، بر طبق برابری نرخ سامانه ای. تی. اس بانک مرکزی در روز اظهار که نرخی نزدیک به بازار است. همین طور بر طبق این تبصره نرخ چهار درصد حقوق گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و همین طور نهاده های کشاورزی و دامی به یک درصد و برای سایر کالاها به دو درصد ارزش گمرکی کالا کاهش پیدا کرد و در جزئی دیگر تاکید شد مبلغ ریالی حقوق ورودی کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و نهاده های کشاورزی و دامی نسبت به سال قبل (۱۳۹۹) نباید افزایش یابد. کالاهای اساسی بعنوان نیاز اصلی مردم، هچنان برای واردات ارز ۴۲۰۰ تومان دریافت می کند و از طرفی محاسبه حقوق وردی آن نیز افزایش نداشته و با نرخ ترجیحی است.
بر اساس گزارش های گمرک، نیمی از واردات، کالاهای اساسی و نیمی دیگر غیر اساسی است که از این کالاهای غیر اساسی بیش از ۸۰ درصد به اقلام تولید اختصاص دارد؛ بدین سبب این مصوبه بیش از همه تولیدکنندگان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
در این رابطه عباس هاشمی در گفت و گو با ایسنا از ارسال نامه ای در این رابطه به وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و بانک مرکزی آگاهی داد و اظهار داشت: به نظر می آید گمرک هم برای اجرای این مصوبه با ابهاماتی روبه رو است. هر سال کتاب بخشنامه مقررات صادرات و واردات اوایل سال چاپ و توزیع می شد که ملاک عمل واردات و تولید بود اما امسال هنوز این بخشنامه منتشر نشده است. با این وجود هیئت دولت با مصوبه ای قسمتی از تعرفه ها را اعلام نموده و همزمان نرخ ارزی که در محاسبه تعرفه ورودی استفاده می شد از ۴۲۰۰ تومان به سنا تغییر کرده است. بر این اساس با حقوق ورودی های مشخص شده در بخشنامه مقررات صادرات و واردات سال ۱۳۹۹، حقوق ورودی کالاها ممکنست افزایش پیدا کند.
وی ادامه داد: همانطور که اشاره شد کتاب بخشنامه مقررات صادرات و واردات هنوز توزیع نشده است. در کتاب بخشنامه مقررات صادرات و واردات مشخص بود که برای محاسبه حقوق ورودی هر کالا باید چند درصد از اف او بی (قیمت تا لحظه تحویل روی کشتی) کالا را ضرب در نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی کرد که منجر به افزایش قیمت می شود. اما طبق مصوبه جدید دولت این درصد برای تمام کالاهای اساسی ۱ و برای کالاهای غیر اساسی ۲ عنوان شده و نرخ ارز از نرخ ارز دولتی به سنا که حدود ۱۸ هزار تومان از تغییر کرده است.
هاشمی با اشاره به اینکه این مسئله ابهاماتی برای گمرک هم ایجاد کرده، اشاره کرد: برخی کالاها قبض انبار دریافت نمودند و برخی هنوز در راه هستند که تکلیف آنها مشخص نمی باشد. به نظر می آید لازم بود ابتدا چاپ کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۱۴۰۰ در اولویت قرار می گرفت و بررسی کارشناسی می شد یا عطف به ماسبق نمی شد و بعد به تدریج این قانون اجرا می شد. اما افزایش ناگهانی نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی از ۴۲۰۰ تومان به نرخ ارز سنا نگرانی شدید در تولید کنندگان در زمینه گران شدن مواد اولیه به وجود آورده است.
میانگین ۳۰ تا ۳۵ درصد مواد اوایه لوازم خانگی وارداتی است
دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی در پاسخ به سوالی درباره میزان تاثیر این مصوبه بر افزایش قیمت لوازم خانگی اظهار داشت: به صورت میانگین ۳۰ تا ۳۵ درصد مواد اولیه لوازم خانگی به لحاظ ارزشی بوسیله واردات تامین می شود که این درصد در کالاهای مختلف متفاوت می باشد. برای مثال در کالاهای گازی تقریباً ۵ درصد و در تلویزیون ۶۰ تا ۶۵ درصد است. علاوه بر این، قیمت جهانی کالاها و همین طور میزان حقوق ورودی کالاهای مختلف نیز متفاوت است؛ بدین سبب نمی توان درصد دقیقی درباره احتمال افزایش قیمت لوازم خانگی اعلام نمود.
وی با تکیه بر اینکه برنامه هایی برای کاهش این میزان از وابستگی به مواد اولیه وارداتی نیز وجود دارد که اجرای آنها یک شبه ممکن نیست اظهار نمود: قسمتی از مواد اولیه وارداتی مربوط به تولید کننده لوازم خانگی نیست بلکه مربوط به بخش های دیگر زنجیره تامین مانند فولاد، کمپرسور، برد الکترونیکی، مواد پتروشیمی و نظایر آنست.
لوازم خانگی چقدر گران می شود؟
با این وجود دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی اصرار کرد که در صورت اجرای این مصوبه قیمت لوازم خانگی بی برو برگرد افزایش خواهد یافت اما نه به اندازه افزایش حقوق ورودی. برای مثال اگر حقوق ورودی مواد اولیه کالاهایی چهار برابر شود قیمت آن کالا چهار برابر نمی گردد و درصد اثرگذاری آن به درصد استفاده از مواد اولیه وارداتی بستگی دارد.
وی همین طور با اشاره به اینکه ۷۰ درصد منابع مالی تولیدکنندگان صرف تامین مواد اولیه و پرسنل و سایر هزینه ها می شود، اشاره کرد که اجرای این مصوبه تبعاتی هم برای تولید کنندگان دارد.
هاشمی درباره تاثیر اجرای مصوبه و قیمت لوازم خانگی کوچک نیز اظهار داشت: ساخت داخل در لوازم خانگی کوچک هم در همین حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد است. برای مثال مواد پتروشیمی در داخل تامین می شود، اما تقریباً ۹۰ درصد موتور لوازم خانگی کوچک وارداتی است. البته برنامه هایی برای تولید داخل آنها وجود دارد که زمان بر است.
منبع:

1400/01/23
15:29:41
5.0 / 5
2273
تگهای خبر: بازار , تعرفه , حقوق , دولتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
فوری خرید