معاون سازمان مالیاتی :

تا حالا یك خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است

تا حالا یك خانه خالی هم به سازمان مالیاتی معرفی نشده است

به گزارش فوری خرید در صورتیکه وزیر راه و شهرسازی از معرفی یک میلیون و 300 هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی خبر می دهد، معاون حقوقی این سازمان اظهار داشت: تا کنون سامانه اسکان هیچ خروجی ای نداشته است.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، مهلت دو ماهه ثبت نام مالکان و مستأجران در سامانه املاک و اسکان کشور چهارشنبه ۱۹ خرداد به پایان رسید. این مهلت قانونی از ۱۹ فروردین شروع شده بود و قرار بود که تا ۱۹ خرداد ماه تمام شود.
با این حال این سامانه هنوز مسدود نشده و درحال فعالیت است.
احتمال تمدید ثبت اطلاعات خانوارها در سامانه اسکان تا مهر ماه
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی می گوید هنوز تصمیم قطعی درباره تمدید ثبت اطلاعات سکونتی خانوارها در سامانه اسکان تا مهر ماه اتخاذ نشده و مقرر است شنبه در این خصوص تصمیم گیری شود.
چرا مردم از ثبت اطلاعات سکونتی خود در سامانه اسکان استقبال نکردند؟
برخی شنیده های تأیید نشده حاکیست میزان استقبال خانوارها از ثبت وضعیت سکونتی و مالکیت خود در سامانه اسکان، بسیار کمتر از میزان پیش بینی شده است؛ وزارت راه و شهرسازی نیز به هیچ عنوان حاضر به شفاف سازی نسبت به ورودی و خروجی سامانه ملی املاک و اسکان نیست.
از سوی دیگر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی بارها از معرفی ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد خالی از سکنه به سازمان امور مالیاتی برای صدور برگه های جریمه مالیاتی آگاهی داده است.
موضوعی که تا کنون هیچیک از مقامات ارشد سازمان امور مالیاتی آنرا تأیید نکرده اند.
معاون سازمان مالیاتی: تابحال هیچ خروجی ای از سامانه شناسایی خانه های خالی به ما داده نشده است
محمود علیزاده معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره صدور برگه های مالیاتی برای مالکان واحدهای خالی از سکنه در آخر تیرماه امسال اظهار نمود: برمبنای ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم، هر واحد مسکونی در هر سال می تواند ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد؛ این ۱۲۰ روز تا اختتام تیرماه به سر برسد؛ البته این ۱۲۰ روز می تواند هم بصورت متوالی در یک سال باشد و هم متناوب؛ البته واحدهایی که خالی هستند، معمولاً بصورت متوالی خالی می مانند.
وی افزود: بدین سبب تا اختتام تیرماه امسال این ۱۲۰ روز مجوز قانونی برای خالی ماندن واحد مسکونی به پایان می رسد؛ اما از اول مرداد دیگر هر روزی که خالی بماند، بعنوان واحد خالی از سکنه محسوب شده و مشمول جریمه مالیاتی موضوع ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم خواهد شد؛ به سبب این قانون، ما خروجی ای که سامانه املاک و اسکان به سازمان امور مالیاتی بعنوان واحدهای خالی از سکنه ارائه می دهد، ملاک قرار می دهیم.
برگه های مالیاتی خانه های خالی دی ماه صادر می شود
معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی اشاره کرد: می بایست این اطلاعات را که دریافت کردیم، به سبب قانون بودجه ۱۴۰۰، دی ماه برگه تشخیص این مدت که خالی بوده را برای مالک صادر نماییم.
وزارت راه هیچ فهرستی از خانه های خالی به ما نداده است
وی در پاسخ به این پرسش که از جانب معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، فهرستی از سوی واحدهای خالی موجود در سامانه اسکان به سازمان امور مالیاتی ارائه شده یا خیر؟ اظهار داشت: تا کنون خروجی ای نداشته؛ چون هنوز مردم می توانند به سامانه املاک و اسکان مراجعه کنند و در سامانه مذکور، اطلاعات خودرا ثبت کنند؛ این اطلاعات به این شرح است که هر شخص سرپرست خانوار می بایست وارد سامانه شده و کد ملی خودرا با کد پستی محل سکونت خود با هم الصاق و اعلام نماید دارنده این کد ملی در این کد پستی سکونت دارد؛ بر این اساس هر واحد مسکونی اگر دارای کاربر یا سکنه باشد، از مالیات مذکور در ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم، معاف می شود.
اظهار نظر وزیر راه صحت ندارد
علیزاده درباب اظهارات وزیر راه و شهرسازی در خصوص این که تا کنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده، اشاره کرد: خروجی سامانه اسکان، تا کنون واحد مسکونی خالی از سکنه نبوده؛ چون الصاق مذکور صورت نگرفته و خروجی ای که دقیقاً مشخص نماید کدام واحد مسکونی خالی از سکنه است، از این سامانه تا کنون به دست نیامده است.
وی تصریح کرد: احتمالاً محتوای سامانه اسکان تا کنون بدین شکل تکمیل نبوده که بتواند چنین اطلاعاتی را به ما بدهد؛ به سبب قانون ما فقط می توانیم به واحدهایی که بوسیله سامانه املاک و اسکان، بر خالی بودن صحه گذاشته شود را ملاک قرار دهیم؛ نمی توانیم خودمان غیر از خروجی سامانه، اقدام دیگری انجام دهیم.
لیست نهایی وزارت راه از خانه های خالی، ملاک صدور مالیات است
معاون سازمان امور مالیاتی درباره این که آیا غیر از پالایشی که سامانه اسکان و وزارت راه و شهرسازی انجام می دهد، سازمان مالیاتی یک پالایش دیگر هم باید اتجام دهد؟ بیان کرد: خیر؛ به سبب قانون، سازمان امور مالیاتی باید همان خروجی سامانه اسکان را ملاک اعمال مالیات قرار دهد؛ اگر واحد مسکونی ای که بوسیله سامانه اعلام گردد، خالی از سکنه باشد، مشمول تعیین مالیات مربوطه خواهد شد؛ مگر این که مالک آن نسبت به این مساله اعتراض کند که این واحد خالی از سکنه نبوده است.
اگر مالکی به فهرست خانه های خالی وزارت راه معترض بود، به کجا مراجعه کند؟
وی افزود: برمبنای قانون مالیات های مستقیم، اگر مالکی نسبت به تعیین مالیات برای واحدی که خالی از سکنه تشخیص داده شده، معترض باشد، با ارائه اسناد و مدارکی که ارائه می دهد، در هیئت حل اختلافی که به این منظور تشکیل می شود، مورد بررسی دوباره قرار می گیرد.
از حقوقی ها هم مالیات بر واحدهای خالی از سکنه می گیریم
علیزاده درباب این که چرا مالکان حقوقی واحدهای مسکونی در سامانه املاک و اسکان شناسایی نمی شوند؟ اظهار داشت: حقوقی ها فقط مالک واحد هستند و خانوار محسوب نمی شوند؛ بلکه خانوارهایی که ساکن آن واحد مسکونی که متعلق به مالک حقوقی است، باید سکونت خود در آن واحد را اعلام کنند؛ حقوقی ها باید به مستأجران یا کاربران خود اعلام کنند تا در سامانه اسکان، کد پستی محل سکونت خودرا با کد ملی خانوار ساکن آن واحد، الصاق کند.
بانک ها می توانند از پرداخت مالیات بر خانه های خالی فرار کنند؟
وی در پاسخ به این پرسش که آیا با این روش، نهادهای حقوقی مثلاً یک بانک، می تواند به آسانی تعدد واحدهای متعلق به خودرا پنهان کند یا نه؟ اظهار داشت: ما سایر اطلاعات را از دیگر ذی نفعان داریم؛ مثلاً از شرکت پست کد پستی واحدهای مسکونی را داریم از شهرداری ها املاکی که دارای پروانه ساختمانی هستند را داریم و…؛ بطور کلی هر کد پستی یا هر محل سکونت باید یک کاربر با کد ملی سرپرست خانوار داشته باشد؛ اگر چنین وضعیتی تعریف نشود، آن واحد بعنوان خالی از سکنه تعریف می شود و مشمول مالیات می شود.
موکول شدن اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی به سال آینده، تکذیب شد
معاون سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این پرسش که آیا اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، به سال جاری می رسد یا به سال آینده موکول می شود؟ اظهار داشت: همین حالا هم درحال اجراست؛ همه ما مکلف شده ایم تا به سامانه اسکان مراجعه نموده و کد ملی خودرا با کد پستی محل سکونت الصاق نماییم، و این نشان دهنده آنست که قانون مذکور درحال اجراست.
وی اشاره کرد: قانون مالیات بر خانه های خالی، یک قانون بازدارنده است تا هیچ واحدی خالی از سکنه نماند اگر واحدی خالی از سکنه است، باید به اجاره داده شود در غیر این صورت مشمول مالیات خواهد شد.


منبع:

1400/03/23
10:06:03
5.0 / 5
1121
تگهای خبر: حقوق , مالیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
فوری خرید