در نامه ای به ستاد تنظیم بازار؛

گمرك خواهان بازبینی در ممنوعیت فصلی واردات برنج شد

گمرك خواهان بازبینی در ممنوعیت فصلی واردات برنج شد

فوری خرید: گمرک ایران ضمن اشاره به کاهش ۶۹ درصدی واردات برنج، خواهان بازبینی در ممنوعیت فصلی واردات برنج به منظور پیشگیری از کمبود یا افزایش قیمت این کالای اساسی در ماه های آتی شد.


به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، مهرداد ارونقی، معاون فنی گمرک در نامه ای به عباس قبادی، دبیر ستاد تنظیم بازار خواهان بازبینی در تاریخ ممنوعیت فصلی برنج به منظور پیشگیری از کمبود برنج یا افزایش قیمت برنج در ماههای آتی شد. در متن این نامه آمده است:
۱- از تاریخ ۱۴۰۰.۱.۱ لغایت ۱۴۰۰.۴.۱۵، صرفاً ۸۶.۳۶۷ تن برنج وارداتی به ارزش ۷۸.۱۴۰.۹۰۳ دلار از گمرکات کشور ترخیص شده است که در مقایسه با واردات برنج در مدت مشابه سال قبل ( ۱۳۹۹.۱.۱ لغایت ۱۳۹۹.۴.۱۵ )با وزنی معادل ۶۹۱. ۲۷۷ تن و ارزش ۲۴۹.۷۱۰.۵۳۸ دلار، واردات این کالا از نظر وزنی، ۶۹ درصد و از نظر ارزشی هم ۶۹ درصد کاهش داشته است.
۲- مطابق آمار عرضه شده، هم اکنون میزان برنج وارداتی موجود در بنادر و گمرکات کشور معادل ۳۷.۱۴۷ تن می باشد و صرفا یک فروند شناور حاوی ۱۵.۱۱۰ تن برنج وارداتی درحال تخلیه این کالا در بندر چابهار بوده و از ۲۶ فروند کشتی منتظر در لنگرگاه، هیچکدام حاوی برنج نمی باشد.
۳- اطلاعات دریافتی حاکی می باشد قریب به ۸ الی ۱۰ فروند کشتی درحال بارگیری برنج از کشورهای مختلف جهت حمل به کشور بوده که با عنایت به تصمیم اتخاذ شده و ابلاغی به این سازمان در خصوص «صرفا بلامانع بودن ترخیص آن بخش از محموله های برنج وارداتی که تا پیش از ۳۱.‏۰۴.‏۱۴۰۰‬ دارای اعلامیه ورود / قبض انبار بوده، مشروط به این که دارای ثبت سفارش باشد»، صاحبان کالا، به علت تاریخ رسیدن کشتی های بارگیری شده (بعد از تاریخ ممنوعیت فصلی) و عملاً عدم امکان ترخیص برنج های حمل شده و رسوب این کالا در گمرکات کشور، از ارسال محموله های خریداری شده امتناع نموده اند.
من حیث المجموع با عنایت به مراتب معنونه و خشکسالی سالجاری، به نظر می آید تصمیم ابلاغ گردیده جهت پیشگیری از هر گونه تبعات کمبود برنج یا افزایش قیمت برنج در ماه های آتی، احتیاج به بررسی دوباره و بازبینی فوری دارد که در صورت صلاحدید دستور فرمایند موضوع، مورد تدقیق و بررسی بیشتری قرار گیرد.


منبع:

1400/04/26
15:15:51
5.0 / 5
677
تگهای خبر: بازار , ترخیص , خرید , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فوری خرید