در موج پنجم كرونا

احتیاج به اکسیژن، صادرات گازهای دیگر را ممنوع کرد

احتیاج به اکسیژن، صادرات گازهای دیگر را ممنوع کرد

به گزارش فوری خرید بر مبنای تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و ابلاغ آن به گمرک صادرات گاز نیتروژن (ازت) و آرگون تا اطلاع ثانوی ممنوع گردید.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، اواخر اردیبهشت ماه مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صمت در نامه ای به سازمان توسعه تجارت، ضمن اشاره به تصمیم هیئت وزیران در اردیبهشت سال جاری در خصوص تفویض اختیار اعمال ممنوعیت یا محدودیت صادرات اقلام کرونا جهت تأمین نیاز مراکز درمانی، درخواست کرده که برای پیشگیری از تمایل تولیدکنندگان به تولید گازهای یاد شده به جای اکسیژن و بداظهاری احتمالی، صادرات گاز نیتروژن (ازت) و آرگون تا اطلاع ثانوی ممنوع شود.
این مورد ابتدای ماه جاری از جانب مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت به گمرکات کشور ابلاغ گردید.
این تصمیم حاصل جلسه ای است که در اردیبهشت سال جاری در جهت تأمین اکسیژن مایع بیمارستان ها در شرایط بحرانی شیوع مجدد کرونا برگزار شده بود.
همچون دیگر مصوبات این جلسه اعلام لیست تفکیکی و میزان تولید روزانه واحدهای تولید اکسیژن مایع عضو اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان گازهای طبی و صنعتی، ممنوعیت عرضه اکسیژن مایع در بورس کالا با عنایت به گزارش هایی که در ارتباط با عرضه اکسیژن مایع در بورس کالا برای مصارف غیر پزشکی شنیده شده و تحویل اکسیژن مایع صرفاً با حواله سازمان غذا و دارو به بیمارستان ها پس از احصا منابع تولید اکسیژن بوده است.
در این مصوبات به نیاز بیمارستان های کشور به روزانه ۳۷۰ تن اکسیژن مایع در موج پنجم کرونا، البته در اردیبهشت سال جاری اشاره شده است.
گفتنی است که از آغاز شیوع کرونا، یکی از سهمگین ترین موج ها پس از نوروز ۱۴۰۰ شروع شد که چهار هفته مشاغل گروه ۲، ۳ و ۴ تعطیل شدند، اما بهبود شرایط کرونایی پس از این تعطیلات دوام چندانی نداشت و از ۱۹ تیر ماه کشور وارد موج پنجم کرونا شد که با عنایت به شکسته شدن رکورد تعداد بستری ها و فوتی ها وضعیت از موج های قبلی بدتر بود. اما این دفعه محدودیت های گسترده و طولانی اعمال نشد.
البته مرداد ماه سال جاری رئیس اتحادیه کشوری گازهای طبی و صنعتی از سه تا چهار برابر شدن مصرف اکسیژن بیمارستان ها در پیک پنجم کرونا اطلاع داد و گفته بود که کمبود تولید وجود دارد، اما ظرفیت تولید گازهای طبی مشخص است و اضافه هم نمی گردد. البته از سال قبل صادرات اکسیژن مایع ممنوع شده است.1400/06/13
22:25:14
5.0 / 5
906
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
فوری خرید