استاندار خوزستان خواستار شد؛

گیت های مرز شلمچه تعیین تكلیف شود، منطقه آزاد وعده سر خرمن ندهد

گیت های مرز شلمچه تعیین تكلیف شود، منطقه آزاد وعده سر خرمن ندهد

به گزارش فوری خرید استاندار خوزستان اظهار داشت: گیت های ورود و خروج مرز شلمچه به منظور رونق بخشیدن به صادرات باید هرچه سریع تر تعیین تكلیف شود.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، غلامرضا شریعتی سه شنبه شب در جلسه توسعه صادرات غیرنفتی خوزستان در محل سالن جلسات شهید رجایی استانداری خوزستان اظهار نمود: پیرو جلسه با نهاوندیان پیرامون مسائل اقتصادی استان كه سفر نیمه كاره ای به خوزستان داشت و به دستور رئیس جمهور برگشت بنا شد كه رئیس كل گمرك ایران به خوزستان بیاید و از نزدیك با مباحث و مشكلات مرزها و توسعه صادرات استان خدمت وی باشیم و به یك جمع بندی برای حل این مشكلات برسیم.
وی اضافه كرد: سهم درآمد كشورها در تجارت و نقشی كه در تولید ناخالص ملی دارند، نشان دهنده این است كه كشورهای با كمترین مزیت ولی با داشتن برنامه ریزی قابلیت های خوبی را برای خود ایجاد می كنند ولی ما كه مزیت های خدادادی بی شماری در این زمینه داریم بر آن چشم بسته و نسبت به آن كم توجه هستیم. امیدواریم كه با هماهنگی همدیگر شرایط را بهبود ببخشیم و زمینه را برای توسعه صادرات و حل مشكلات فراهم نماییم.
شریعتی عنوان كرد: شاید یك دهه قبل صادراتی ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلاری به ذهن فعالان اقتصادی متبادر نمی شد. پس از جنگ ارزش صادرات غیر نفتی به ۴۰۰ میلیون دلار می رسد و رسیدن به ۴۰ میلیارد دلار آرزو بود ولی محقق شد كه اگر همدلی بیشتر باشد این سقف هم درنوردیده می شود.
استاندار خوزستان خاطرنشان كرد: بر مبنای قانون، گمرك فرماندهی واحدهای مستقر در مرز را عهده دار است و ما این آمادگی را داریم كه گمرك مسئولیت واحدها در مرزها پیرامون واردات و صادرات را فراهم آورد و از این مورد استقبال می نماییم. زیرساخت ها و شرایط لازم برای اعمال كردن این فرماندهی گمرك هم باید هرچه سریع تر فراهم گردد به هر حال یك نهاد حاكمیتی است.
شریعتی بیان كرد: در صورت هماهنگی بیشتر به یك رشد صادراتی خوب در كوتاه مدت دست پیدا می نماییم كه باید در ابتدا مدیریت یكپارچه مرزی را هفت میلیارد دلار از ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی كشور یعنی یك ششم آن متعلق به خوزستان است. این استان ۶ درصد جمعیت كشور را دارد ولی ۱۸ درصد صادرات غیرنفتی را عهده دار شده كه این به دلیل پتانسیل های خوزستان است و اگر نفت هم اضافه شود كه نقش محوری را دارد ولی باز بدون نفت هم نقش كلیدی دارد.
استاندار خوزستان عنوان كرد: باید تلاش نماییم تا امكان صادرات بیشتر مهیا شود چون با این شرایط تحریم نیازمند افزایش صادرات هستیم. این خیلی خوب نیست كه گاهی هنوز به دلیل بودن نفت هیچ احساس نیازی به صادرات غیرنفتی نداریم. با این پتانسیل ها و ظرفیت های موجود در استان و كوشش برای تأمین زیرساخت های لازم در مرزهای خوزستان انتظار داریم كه این پایانه ها و مرزها فعال تر شوند.
شریعتی خاطرنشان كرد: گیت های ورود و خروج در مرز شلمچه باید هرچه سریع تر تعیین تكلیف شود و منطقه آزاد هم اینقدر وعده سر خرمن ندهد كه یك كار مثلاً ۱۰ روزه را ۱۰ ماهه انجام دهد و هرچه سریع تر زیرساخت های لازم برای استقرار گمرك در مرز شلمچه را فراهم آورد.
وی تصریح كرد: با عنایت به خشكسالی های اخیر و كاهش تولید محصولات كشاررزی در بعضی شهرهای مرزی باید در زمینه كالاهای ملوانی و ته لنجی به ساكنان مناطق كمك كرد تا به امرار معاش مناسبی برسند و انگیزه ای برای ماندگاری داشته باشند.

1397/12/16
13:37:33
5.0 / 5
5154
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فوری خرید