صنعت و معدن، دومین دریافت کننده تسهیلات بانکی

صنعت و معدن، دومین دریافت کننده تسهیلات بانکی

فوری خرید: تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که تسهیلات پرداختی بانکها و موسسات اعتباری به بخش خدمات در پنج ماهه نخست امسال نسبت به زمان مشابه در سال قبل بیش از دو برابر شده و بخش صنعت و معدن در جایگان دوم بیشترین دریافت کننده این تسهیلات قرار دارد، اما همچنان رقم این تسهیلات به هدف برنامه ششم توسعه نرسیده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، طبق این آمار در پنج ماهه نخست امسال در مجموع بیش از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات از طرف بانکها و موسسات اعتباری به بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، تجاری، خدمات و سایر بخش های متفرقه پرداخت شده که نسبت به تسهیلات ۵۰۶ هزار میلیارد تومانی در زمان مشابه سال قبل ۷۸ درصد افزایش داشته است.
در این میان تسهیلات پرداختی به بخش صنعت و معدن با افزایش ۷۶.۷ درصدی در پنج ماهه نخست امسال، به ۲۷۵ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان رسیده است. مبلغ این تسهیلات در پنج ماه نخست سال قبل ۱۵۵ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان بوده است.
سهم تسهیلات پرداختی بانکها و موسسات اعتباری به بخش صنعت و معدن از کل تسهیلات پرداخت شده به بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، تجاری، خدمات و سایر بخش های متفرقه در پنج ماهه نخست سال گذشته، ۳۰.۸ درصد بوده که امسال این رقم به ۳۰.۶ درصد رسیده است.
این در حالیست که طبق قانون برنامه ششم توسعه، بانک مرکزی (شورای پول و اعتبار) مکلف است سیاست های پرداخت تسهیلات بانکی را به شکلی تنظیم کند که سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی سالانه طی اجرای قانون برنامه حداقل ۴۰ درصد باشد.
همین طور تسهیلات پرداختی بانکها و موسسات اعتباری به بخش تجاری نیز در در پنج ماهه نخست سال قبل حدود ۱۰۳ هزار میلیارد تومان بوده که ۴۱.۵ درصد افزایش به ۱۴۵ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان در زمان مشابه سال جاری رسیده است.
با این وجود سهم بخش تجاری از کل تسهیلات پرداختی به بخش های یاد شده از ۲۰.۳ درصد در پنج ماه اول سال ۱۳۹۹ به ۱۶.۱ درصد کم شده است.
در این میان بیشترین تسهیلات پرداختی بانکها و موسسات اعتباری به بخش خدمات اختصاص یافته که در پنج ماهه نخست امسال سهم ۴۱.۳ درصدی از کل تسهیلات پرداختی را به خود اختصاص داده که معادل ۳۷۱ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، ۱۰۷.۹ درصد افزایش داشته است.
پس از بخش خدمات، صنعت و معدن و تجاری، به ترتیب بخش کشاورزی و مسکن ۶.۹ و ۵.۱ درصد از کل تسهیلات پرداختی بانکها و موسسات اعتباری را دریافت کرده اند. البته تسهیلات پرداختی به دو بخش کشاورزی و مسکن به ترتیب ۶۵.۳ و ۴۹.۲ درصد نسبت به پنج ماهه نخست سال قبل افزایش داشته و به ۶۱ هزار و ۹۸۰ میلیارد و ۴۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.
منبع:

1400/08/14
16:57:37
5.0 / 5
606
تگهای خبر: خدمات , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
فوری خرید