کدام استان ها بیشتر تسهیلات صادراتی گرفتند؟

کدام استان ها بیشتر تسهیلات صادراتی گرفتند؟

به گزارش فوری خرید از آغاز پرداخت تسهیلات به واحدهای صادراتی، یعنی خرداد ۱۳۹۹ تا آخر آبان، نزدیک به ۴۵ درصد متقاضیان موفق به دریافت این تسهیلات شدند و تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی بیشترین تسهیلات را به خود اختصاص داده اند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، در هشت ماهه سال جاری بیشتر از ۲۸۳۵ میلیارد تومان تسهیلات در چارچوب ۱۴۹ فقره به واحدهای صادراتی پرداخت شده است. البته در این زمان ۲۲۰ مورد ثبت نام برای دریافت این نوع تسهیلات انجام شده بود که یعنی حدود ۶۷.۷ درصد متقاضیان در این زمان موفق به دریافت تسهیلات شدند.
بر مبنای جزئیات اطلاعات که در هفت ماهه سال جاری انتشار یافته نیز، از بین استان ها، تهران بیشترین تسهیلات واحدهای صادراتی را به خود مختص کرده است. در مورد استان هایی که کمترین تسهیلات را دریافت نمودند هم باید اظهار داشت که از بین استان ها، شش استان شامل اردبیل، خراسان شمالی، ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران هیچ تسهیلاتی دریافت نکردند.
البته اطلاعات در ارتباط با تسهیلات به واحدهای صادراتی از آغاز اعطای آن یعنی خرداد ۱۳۹۹ تا آخر آبان سال جاری هم انتشار یافته که نشان داده است در این زمان بیشتر از ۴۰۸۸ میلیارد تومان در چارچوب ۲۲۳ فقره پرداخت شده است.
طی مدت یاد شده ۵۰۰ فقره ثبت نام برای دریافت این تسهیلات انجام شده بود که ۲۸۴ مورد از آنها برای دریافت بیشتر از ۵۷۶۵ میلیارد تومان به بانکها معرفی گشتند، اما ۲۲۳ فقره تسهیلات به واحدهای صادراتی پرداخت شد، یعنی حدود ۴۴.۶ درصد متقاضیان موفق به دریافت این تسهیلات شدند.
جزئیات اطلاعات انتشار یافته در هفت ماهه سال جاری هم نشان داده است که از خرداد سال قبل تا مهر سال جاری، تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی بیشترین تسهیلات را دریافت نمودند، اما به شش استان اردبیل، خراسان شمالی، ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران هیچ تسهیلاتی اختصاص نیافته است.
جزئیات نحوه پرداخت تسهیلات صادراتی
طبق گزارش معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در جهت هدایت منابع برای تحقق اهداف صادراتی و همینطور تسهیل و تسریع در فرایند پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی –صادراتی، سامانه یکپارچه اعطای تسهیلات بسته موصوف از محل منابع صندوق توسعه ملی و تلفیق منابع بانکهای عامل طرف قرارداد در سایت بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت به آدرس www.behinyab.ir به راه افتاده است. این اقدام برای صادارت محصولات اولویت دار به کشورهای هدف انجام شده است.
درخواست متقاضیان بعد از ثبت در سامانه مذکور، به صورت خودکار مورد پردازش قرار گرفته و بعد از تایید به یکی از بانکهای عامل (توسعه صادرات ایران، صنعت و معدن، توسعه تعاون، خاورمیانه، کار آفرین، تجارت، ملی ایران، رفاه کارگران، صادرات ایران، بانک مشترک ایران و ونزوئلا، کشاورزی و پارسیان) جهت تصویب و پرداخت تسهیلات ارسال خواهد شد. منابع در نظر گرفته شده برای تسهیلات بسته موصوف به صورت تلفیقی به نسبت ۵۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی و ۵۰ درصد منابع بانک عامل بوده و نرخ سود تسهیلات به صورت میانگین نرخ سود تسهیلات صندوق توسعه ملی و نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار است.
اولویت های اعطای تسهیلات برپایه اولویت های کالایی، اولویت های کشوری، واحدهای تولیدی-صادارتی، اشخاص حقوقی، صادرکنندگان کالا از راه توسعه زنجیره ارزش در صنایع منتخب و محصولات کشاورزی در نظر گرفته شده است.1400/10/18
17:32:46
5.0 / 5
707
تگهای خبر: حقوق , سایت , صادرات , صادراتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فوری خرید