حاجی بابایی در نشست خبری:

حداکثر دریافتی کارمندان باید ۷ برابر حداقل دریافتی باشد

حداکثر دریافتی کارمندان باید ۷ برابر حداقل دریافتی باشد

به گزارش فوری خرید رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1401 اظهار داشت: طبق مصوبه این کمیسیون حداکثر دریافتی کارکنان دولت باید 7 برابر حداقل دریافتی باشد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، حمیدرضا حاجی بابایی امروز (دوشنبه ۲۵ بهمن ماه) در نشست خبری که در محل مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، حداکثر حقوق کارکنان در سال ۱۴۰۱ هفت برابر حداقل حقوق پرداختی خواهد بود.
حاجی بابایی اشاره کرد: کمیسیون تلفیق تصویب کرد که همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال آینده صورت گیرد و اعتباراتی را برای این مساله اختصاص داد.
رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ اشاره کرد: برای اولین بار در لایحه بودجه کشور صندوقی برای پشتیبانی از بیماریهای صعب العلاج به راه افتاده است. در این صندوق ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ۴ درصدی و ۵ هزار میلیارد تومان کمک های بلاعوض در نظر گرفته شده است.
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این تسهیلات به افراد بی بضاعت که از قبل شناسایی شده است، پرداخت می شود.
حاجی بابایی با اشاره به این که لایحه بودجه سال آینده با رقم ۱۳۷۲ هزار همت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، اظهار داشت: دولت نتوانست تاییدیه برداشت ۲۰ درصدی از صندوق توسعه ملی را دریافت کند و بدین سبب ۱۳۷ همت منابع دولت در بودجه کاهش پیدا کرد. ما منتظر بودیم دولت با نامه ای ۱۳۷ همت مذکور را بوسیله معرفی منابعی تامین کند یا این رقم را از مصارف بکاهد که این اتفاق نیفتاد.
وی با اعلان اینکه درباره کالاهای اساسی و یارانه ها تصمیم مهمی در کمیسیون تلفیق بودجه گرفتیم، افزود: حدود ۸۰ همت به مبلغی که دولت در لایحه پیش بینی کرده بود، اضافه کردیم. مجموع دو رقم مذکور یعنی ۱۳۷ همت و ۸۰ همت حدود ۲۲۰ همت می شود که ما باید این عدد را که موجود نبود، تعیین تکلیف می کردیم که اقدام مشکلی بود.
رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ درباره ارز ترجیحی، گفت: کمیسیون تلفیق بودجه باید تصمیم خیلی مشکل و تعیین کننده ای می گرفت در خصوص این که آیا ارز ترجیحی در سال آینده تخصیص یابد یا خیر. مهم ترین موضوع در کشور بحث ارز ترجیحی است، مردم نگرانی بسیاری در این خصوص دارند و موافقان و مخالفان و همه کارشناسان در این عرصه به اظهارنظر پرداختند.
تصویب ۹ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای سال ۱۴۰۱
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: نگرانی شدید ما این بود که اگر ارز ترجیحی حذف شود، چه اتفاقی خواهد افتاد. بدین سبب کمیسیون تلفیق در کنار مردم قرار گرفت و ۹ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای سال ۱۴۰۱ مصوب کرد. علاوه بر این رقم، حدود ۴ میلیارد دلار نیز بصورت ریالی برای گندم پیش بینی شد. در حقیقت، برای یارانه کالاهای اساسی، دارو و گندم حدود ۲۵۰ همت منابع پیش بینی شد، در صورتیکه دولت تنها ۱۷۲ همت پیش بینی کرده بود و ما به این عدد حدود ۸۰ همت اضافه کردیم.
وی با اعلان اینکه قیمت گندم در سال آینده به ۹، ۵۰۰ تومان افزایش می یابد، اظهار داشت: باتوجه به این عدد در سال آینده، به واردات گندم نیازی نداریم، این در حالیست که هر ساله حدود ۳ تا ۴ میلیارد دلار واردات گندم داشتیم. در سال آینده باتوجه به قیمت ۹۵۰۰ تومانی گندم، کشاورزان کشت خودرا می افزایند و میزان اشتغال در این عرصه بیشتر خواهد شد. با این قیمت گندم، میزان مصرف این کالا از ۱۲ میلیون تن به ۸ میلیون تن می رسد و قاچاق آن از بین خواهد رفت. دولت همچنان در سال ۱۴۰۱ آرد را به نانوایان با نرخ کیلویی ۶۶۰ تومان تحویل خواهد داد.
معیشت مردم را مدنظر قرار دادیم
حاجی بابایی اشاره کرد: کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ معیشت مردم را مدنظر قرار داد. تخصیص ۲۵۰ همت یارانه برای سال آینده به این معناست که مجلس مشکلات مردم را لمس کرده و از آنها آگاه است و تمام تلاش خودرا برای بهبود معیشت مردم به کار گرفته است.
رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ متذکر شد: جدول شماره ۱۴ در کمیسیون تلفیق حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان بسته شد که از این عدد حدود ۲۵۰ همت برای مساعدت با ارز ترجیحی و نهاده های کشاورزی و گندم اختصاص یافت. در سال آینده حدود ۷۳ همت یارانه نقدی پرداخت می شود. حدود ۲۲ همت از این محل برای مناطق محروم بمنظور تامین مسکن، آب، راه، مدرسه و خانه های بهداشت پیش بینی شده است.
وی اشاره کرد: در سال ۱۴۰۱ جدولی پیوست تبصره ۱ خواهد شد که در آن میزان درآمد نفتی، هزینه ها و اقداماتی که انجام می شود همچون یارانه سوخت شفاف و مشخص خواهد بود. با این جدول بودجه نفت هر سال شفاف تر خواهد شد.
کمیسیون تلفیق حداقل حقوق ها را ۶۰ درصد افزایش داد
حاجی بابایی با اشاره به موضوع حقوق، افزود: ما حداقل دریافتی بازنشستگان را به ۵ میلیون تومان و حداقل حقوق شاغلان را ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پیش بینی کردیم. کمیسیون تلفیق حداقل حقوق ها را ۶۰ درصد افزایش داد. پرداخت حقوق تا ۵ میلیون تومان معاف از مالیات است. همین طور حقوق های ۵ تا ۱۵ میلیون تومان، شامل ۱۰ درصد مالیات می شود، این در حالیست که دولت مالیات حقوق تا ۱۰ میلیون تومان را ۱۰ درصد در نظر گرفته بود.
رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه مجلس افزود: همین طور مالیات حقوق های بین ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان، ۱۵ درصد و از ۲۵ تا سقف حداکثری حقوق، ۲۰ درصد تعیین شد. به حقوق های بیش از این رقم نیز که شامل کارانه پزشکان و برخی موارد خاص است، مالیات ۳۰ درصدی تعلق می گیرد.
هیچ پشت پرده ای در کمیسیون تلفیق وجود ندارد
وی در پاسخ به سوالی در خصوص این که اخباری درباره کاهش منابع حقوق سربازان انتشار یافته است، اظهار داشت: هر آنچه در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه مصوب شده، بررسی خواهد شد. اجازه نمی دهیم فردی بصورت شخصی به موضوعات ورود کند و همه مصوبات کمیسیون جمعی، شفاف و روشن است. هیچ پشت پرده ای در کمیسیون تلفیق وجود ندارد. وجود ندارد. هر یک از نمایندگان می توانند در جلسات کمیسیون تلفیق حاضر و اظهارنظر کنند.
رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه مجلس در پاسخ به سوالی درباب همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی، گفت: یکی از مشکلاتی که در سال قبل با آن روبرو بودیم، این بود که دولت مصوبه ما در مجلس را تفسیر کرد و با این تفسیر، حدود ۳۲۰۰ نفر از اساتید دانشگاه های کشور از همسان سازی محروم شدند.
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: کمیسیون تلفیق برای سال آینده مصوب کرده که همه افرادی که از همسان سازی حقوق محروم شدند یا با تفسیر دولت کنار گذاشته شدند، مانند اساتید دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه شهید رجایی، دانشگاه شاهد و مراکز پژوهشی وزارت جهاد کشاورزی مشمول این قانون در سال ۱۴۰۱ شوند.
وی در پاسخ به سوالی درباره تامین منابع مورد نیاز برای همسان سازی حقوق بازنشستگان، افزود: یکی از دغدغه های بازنشستگان لشکری، کشوری و تامین اجتماعی این بود که آیا قانون همسان سازی بازنشستگی در انتهای امسال اختتام می پذیرد یا خیر که برمبنای مصوبه کمیسیون تلفیق باید در سال ۱۴۰۱ همسان سازی حقوق بازنشستگان ادامه یابد.
حاجی بابایی با اعلان اینکه منابعی پیش بینی شده که دولت بتواند همسان سازی حقوق بازنشستگان را انجام دهد، اشاره کرد: همسان سازی افرادی که تحت پوشش تامین اجتماعی هستند، از محل اعتباری حدود ۹۰ همت پیش بینی شده برای این سازمان انجام می پذیرد. همین طور حدود ۱۵ همت برای همسان سازی بازنشستگان لشکری و کشوری پیش بینی شده است. امیدواریم بازنشستگان در سال آینده از فواید همسان سازی حقوق بهره مند شوند.
رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه در پاسخ به سوال دیگری درباب این که آیا نظر ستاد کل نیروهای مسلح درباره خرید خدمت سربازی برای مشمولان خارج از کشور و معافیت مشمولان متأهل با ۲ فرزند گرفتن شده است، اظهار داشت: درباب بحث سربازی پیشنهادات متنوعی عنوان شد، در مرحله اول مصوبه ای داشتیم که در گام بعدی این مصوبه تعدیل شد. مصوبه دیگر درباره مشمولان خارج از کشور بود، همکاران معتقد بودند در صورت لحاظ کردن اصل ۱۱۰ قانون اساسی و با همکاری دولت، می توان شرایطی فراهم نمود که ایرانیان مشمول خارج از کشور کارت اختتام خدمت خودرا دریافت نمایند.
نظام جمهوری اسلامی نظر مساعدی نسبت به خرید و فروش سربازی ندارد
وی افزود: موضوع دیگری نیز بود در خصوص پیش بینی مبلغی برای خرید سربازی که از آنجائیکه نظام جمهوری اسلامی نظر مساعدی نسبت به خرید و فروش سربازی ندارد، همکاران مطرح نمودند که صدها هزار نفر در کشور می باشند که بیش از ۳۰ سال سن داشته و دارای ۲ فرزند نیز هستند و بهتر است شرایطی فراهم گردد که این افراد از سربازی معاف شوند. با این اقدام، از یک سو می توانند وارد بازار کار شوند، از طرف دیگر معیشت خانواده آنها تامین می شود. همین طور انگیزه ای برای ازدواج و فرزندآوری ایجاد خواهد شد. البته این مصوبه منوط به رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی و تصویب در صحن علنی است.
حاجی بابایی درباره این که آیا نظر ستاد کل نیروهای مسلح درباب موضوع مذکور گرفته شده است، اظهار داشت: صحبت هایی شده است، اما نمی توان بصورت شفاهی آنرا پیش برد. اگر موضوع مذکور در صحن علنی مجلس مصوب شد، موضوع در شورای نگهبان پیگیری می شود.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که با وجود تاکیدات مسئولان عالی رتبه برای رعایت سقف بودجه، شاهد افزایش بودجه هستیم، میزان رشد بودجه چقدر بوده و علت آن چیست؟ اظهار داشت: تغییرات ما در بودجه سال آینده برمبنای مصوبات کمیسیون ناچیز و حدود ۵ درصد است. البته ممکنست این عدد در صحن علنی نیز تغییر کند. در آخر بررسی بودجه در صحن علنی می توان درباره میزان تغییرات بودجه صحبت کرد.
حاجی بابایی با اعلان اینکه میزان تغییرات بودجه خیلی کم بوده و در حد پایین ترین تغییرات در طول سالیان گذشته در بودجه است، افزود: ما درحال تدوین جدولی هستیم که در آن بر طبق آمار و ارقام دیوان محاسبات و مرکز پژوهش های مجلس میزان فروش داخلی نفت، میزان فروش خارجی نفت و پتروشیمی ها درج خواهد شد که رقم آن به نرخ آزاد خواهد بود، به این معنا که در این جدول مشخص خواهد شد که نرخ نفت آزاد چقدر خواهد شد، سپس تعیین خواهد شد که درآمد آن و هزینه ها چقدر خواهد بود. در آخر این جدول درج خواهد شد که هرگونه اقدام خارج از این جدول، جرم شمرده می شود.
وی اشاره کرد: این صحبت ها به این معنا نیست که در وزارت نفت فردی به دنبال سوءاستفاده است، منظور این است که حساب ها در این عرصه باید شفاف و دقیق شود.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا اعتبار اختصاص داده شده برای واردات کالاهای اساسی در سال آتی کفایت می کند یا خیر، گفت: منابع پیش بینی شده در کمیسیون تلفیق برای کالاهای اساسی، گندم و دارو کفایت می کند، مشروط به این که دولت منضبط عمل کند.
وی بیان کرد: ما به این جمع بندی نرسیدیم که سال آینده معیشت مردم با حذف ارز ترجیحی لطمه نبیند. تمام تصمیمات ما در کمیسیون تلفیق در امتداد جلوگیری از لطمه و فشار به مردم و معیشت آنها در سال ۱۴۰۱ بود.
حاجی بابایی در پاسخ به سوال دیگری درباب این که بودجه سال آینده برای مردم کف جامعه چه مزیتی خواهد داشت، بیان کرد: تمامی مصوبات کمیسیون تلفیق سمت و سوی مردمی دارد، این امر یا بوسیله نظارت و کنترل یا بوسیله مصوباتی که برای گشایش امور مردم تصویب شده است، محقق می شود. ما به دنبال کاهش فشار بر مردم هستیم.
وی افزود: حدود ۸ مصوبه در زمینه مسکن داشتیم. سال آینده یکی از پیشران ترین حرکت های دولت، شروع ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی است که دولت وعده تکمیل یک میلیون واحد از این تعداد را داده است. کمیسیون تلفیق ۴۰ همت از محل تهاتر نفت برای این مهم پیش بینی کرده است. همین طور ۲۰ همت از محل فروش اموال و دارایی ها برای این حوزه پیش بینی شده است، با این وجود تلاش می شود اعتبارات این حوزه افزایش یابد.
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی درباره بحث اشتغال در بودجه، اظهار داشت: در تبصره ۱۸، ۱۲۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال و تولید تعیین شده است. در تبصره ۱۶ نیز ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال خرد در اختیار استانها قرار داده می شود و همین طور ۵ و نیم میلیارد یورو یعنی ۱۶۵ همت بوسیله تهاتر نفت برای پروژه های پیشران تعیین شد. حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان برای مناطق محروم در تبصره ۱۴ لایحه بودجه قرار داده شد.
مجوز به دولت برای تقویت بودجه فرهنگ
حاجی بابایی اشاره کرد: در زمینه فرهنگ اقدامات خوبی صورت گرفت و به هنرمندان و روزنامه نگاران کمک شده و دولت مجاز شده دو درصد از بودجه خود برای مساعدت با فرهنگ استفاده نماید. همین طور در زمینه جوانان، وام ازدواج، ودیعه مسکن و ناباروری منابعی در نظر گرفته شده است. در گردشگری و صنایع دستی هم قدم های بلندی برداشته شد.
وی اضافه کرد: درباره بورس هم دست دولت باز گذاشته شده و کمک کردیم تا دولت بورس را تنظیم، کنترل و اداره کند تا افراد حقیقی در بورس بیمه شوند و مورد هجمه کارگزارن بزرگ سرمایه گذاران بورس قرار نگیرند و گرفتار سرخوردگی سرمایه گذاری در بورس نشوند.
رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ اظهار داشت: کمیسیون تلفیق به گونه ای کار را پیش برد که تراز درآمدها و هزینه ها کسری بودجه نخواهیم داشت و میزان تغییرات محدود خواهد بود.
حاجی بابایی اشاره کرد: کار بسیار خوبی در کمیسیون تلفیق صورت گرفت. بودجه دولت افزایش پیدا نکرده و بار سنگینی بر دولت تحمیل نشده است و سقف اول و دوم نداریم. همه چیز روشن است و با مصوبه ما در سال ۱۴۰۱ نباید حقوق ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیونی وجود داشته باشد. اگر کوچک ترین شائبه ای وجود داشته باشد ما پاسخگو هستیم.


منبع:

1400/11/26
11:29:34
5.0 / 5
286
تگهای خبر: بازار , بورس , بیمه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فوری خرید