تشریح برنامه های گمرک در رونق اقتصادی

تشریح برنامه های گمرک در رونق اقتصادی

به گزارش فوری خرید معاون گمرکی گمرک ایران اظهار داشت: گمرک بعنوان سازمان مجری سیاست های دولت در تجارت خارجی با 140 گمرک در اقصی نقاط کشور، نقش بسزایی در خدمت به صادرات و واردات دارد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، فرود عسگری، معاون گمرکی گمرک ایران گفت: در رابطه با نقش گمرک در رونق اقتصادی، گمرک بعنوان یک سازمان مجری سیاست های دولت در تجارت خارجی است و با ۱۴۰ گمرک در اقصی نقاط کشور نقش به سزایی در خدمت به تجارت خارجی در همه رویه ها خصوصاً در صادرات و واردات دارد که هر چه این سازمان بتواند با تسهیلات بیشتر به روان سازی تجارت کمک نماید کاهش هزینه های ترخیص کالا و در نهایت بهای تمام شده محصول را در بردارد که کمک به واحدهای تولیدی و رشد اقتصادی را به همراه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: گمرک تلاش نموده تا از ظرفیت های قانون امور گمرکی، قانون رفع موانع تولید بهره بگیرد و تسهیلاتی را به فعالان صادرات و واردات عرضه نماید.
عسگری درباب تسهیلات گمرک در رویه صادرات اظهار داشت: در بخش صادرات یکی از تسهیلات گمرک برای کاهش هزینه ها، ارزیابی کالاهای صادراتی در محل تولید و در محل کارخانه ها و انبارهای واحدهای تولیدی است، این اقدام کمکی مؤثر برای تولید کنندگان به شمار می آید، گمرک با گرفتن ضمانت نامه، بابت اخذِ عوارضِ صادراتی کالا هم می تواند کمبود نقدینگی واحدهای صادراتی را تا حدودی جبران کند و واحدهای تولیدی می توانند از این ظرفیت که رییس کل محترم گمرک در اوایل سال جاری بخشنامه ای صادر کردند بهره بگیرند.
معاون گمرک اضافه کرد: بهره مندی صادر کنندگان از تسهیلات مدیریت ریسک، همچون موارد دیگری است که گمرک با قرار دادن اظهارنامه های واحدهای تولیدی در راه سبز برای این عزیزان قائل شده است که کمترین ایستایی در گمرکات کالاهای صادراتی را به همراه خواهد داشت.
عسگری در ادامه درباب تسهیلات گمرک به واحدهای تولیدی صادرات محور اظهار داشت: یکی از مواردی که می تواند کمک به سزایی به واحدهای تولیدی و رونق اقتصادی کشور داشته باشد بحث ورود موقت، تجهیزات، مواد اولیه و قطعات در رابطه با تولید صادراتی است که کالاها با گرفتن ضمانت نامه بانکی معادل حقوق ورودی و تفویضی که به گمرکات اجرائی کشور داده شده است می توانند وارد شده و پس از پردازش و تولید محصول در حداقل زمان صادر شوند بدین سبب واحدهای تولیدی می توانند از این ظرفیت و بوسیله گمرکات اجرائی استان محل فعالیت خود استفاده کنند.
معاون گمرکی در ادامه اضافه کرد: استرداد حقوق ورودی مواد اولیه وارداتی کالاهای واسطه ای که در کالای سرمایه ای و صادراتی به کار می روند نیز در تمام گمرکات استانهای کشور قابل انجام است. این امر نیز به قسمتی از نقدینگی واحدهای تولیدی کمک می نماید.
عسگری درباب رویه واردات توضیح داد: در زمینه واردات نیز گمرک برای واحدهای تولیدی تسهیلاتی را قائل است، استفاده از انبارهای اختصاصی، یکی از عواملی است که می تواند کمک نماید به کاهش هزینه های تولید، بطوریکه این انبارها یک گمرک کوچکی است در آن واحد تولیدی، و برمبنای قراردادی که ما با واحدهای تولیدی منعقد می نماییم، کالاهای این واحدها از همه مبادی و گمرکات مرزی می تواند با اولویت ترانزیت داخلی به مقصد انبار اختصاصی آن واحد تولیدی انتقال و تخلیه شود، این امر کمک می نماید تا هزینه های انبارداری کم شود و تخلیه و بارگیری های گوناگون حذف شود و در مجموع موجب کاهش هزینه های انبارداری و حمل برای واحدهای تولیدی می شود.
عسگری اشاره کرد: اینجا اعلام می نماییم که هر واحد تولیدی متقاضی استفاده از این تسهیلات، می تواند به گمرکات استانی جهت استفاده از انبارهای اختصاصی مراجعه کنند.
وی اضافه کرد: برای جبران نقدینگی در بخش ورود کالا هم در قالب بخشنامه ای که ریاست کل گمرک، در ابتدای سال جاری صادر کرد بابت حقوق ورودی و مالیات ارزش افزوده با ضمانت نامه بانکی کالاها می توانند ترخیص شوند و همین طور اگر امکان تودیع ضمانت نامه بانکی را نداشته باشند واحدهای تولیدی می توانند با رویه نسیه قسمتی از کالا را نگه دارند و مابقی را از گمرک ترخیص کنند و به خط تولید منتقل کنند و با فراهم شدن نقدینگی مابقی کالا را از گمرک ترخیص کنند.
عسگری در ادامه اظهار داشت: واحدهایی که در زمینه دارو و لوازم و تجهیزات پزشکی هستند با حداقل اسناد و تعهد ریاست سازمان غذا و دارو به گمرک می توانند کالاهایشان را از گمرک ترخیص کنند.
معاون گمرک درباب کالاهای اساسی اظهار داشت: وارد کنندگان کالاهای اساسی و مورد نیاز کشور هم می توانند از تسهیلات حمل یکسره به شرط آماده بودن اسناد مورد نیاز از بنادر و مبادی ورودی کشور بصورت حمل یکسره ترخیص کنند.
عسگری درباب تسهیلات گمرک در ترخیص کالاهای ضروری و مورد نیاز واحدهای تولیدی توضیح داد: اگر واحدی، کالایی را نیاز داشته باشد که خیلی اضطراری و فوری باشد می تواند تقاضای اعمال ماده ۴۲ از رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد و با تعهد وزیر مرتبط به آن بخش آن کالا ترخیص شود.
عسگری در آخر اظهار داشت: گمرک جمهوری اسلامی ایران با همکاری گمرکات اجرائی در استانها برای رونق تولید مواردی که گفته شد را در دستور کار خود در سال ۱۴۰۱ قرار داده است. سال قبل نیز عملیات تبادل ۱۶۴ میلیون تن کالا به ارزش بیش از ۱۰۱.۶ میلیارد دلار توسط گمرکات کشور انجام شد که ۵۳ میلیارد دلار آن واردات و ۴۸.۶ میلیارد دلار آن صادرات بوده است که با این حجم اگر از همه ظرفیت های قانونی مان استفاده نمائیم می توانیم به کاهش هزینه های واحدهای تولیدی و در نتیجه به صرفه بودن صادرات محصولات کشور بیانجامد و در نتیجه کمک به رونق و توسعه اقتصادی کشور نماییم


منبع:

1401/01/30
12:42:06
5.0 / 5
383
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , ترخیص , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فوری خرید