عضو اتاق بازرگانی تهران مطرح كرد

اصلاح مصرف مرغ نتیجه احتمالی اصلاح نظام یارانه ای

اصلاح مصرف مرغ نتیجه احتمالی اصلاح نظام یارانه ای

فوری خرید: عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران می گوید اصلاح احتمالی میزان مصرف مرغ در کشور، یکی از نتایج تصمیم اخیر دولت خواهد بود.


احمدرضا فرشچیان در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در این تردیدی وجود ندارد که ارز ۴۲۰۰ تومانی و نحوه تخصیص آن نیاز به اصلاح و تغییر داشت و باید راهی برای مقابله با رانت و فساد به وجود آمده در قالب این طرح پیدا می شد. با وجود مشکلاتی که اقتصاد ایران با آن مواجه می باشد، بنظر می رسد که اقدام دولت سیزدهم در ورود به این عرصه، اقدامی شجاعانه بود.
وی با اشاره به تغییراتی که بعد از این تصمیم دولت به وجود می آید، بیان کرد: این ارز برای چند سال به برخی از کالاهای اساسی تعلق می گرفت که حالا با تصمیم دولت قسمتی از آن حذف گردیده است. اساسا در این راه تغییرات قیمتی شاهد خواهیم بود و نحوه مدیریت شرایط و عبور از این تحولات بیشترین اهمیت را دارد.
عضو اتاق تجاری تهران درباره آینده قیمت مرغ بعد از تغییر در سیاست های دولت نیز تشریح کرد: تا قبل از این تصمیم، نهاده های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه می شدند و علی رغم مشکلات، لااقل سیاست رسمی اینطور بود ولی حالا بناست این نهاده ها با ارز نیمایی تهیه شوند و بدین سان قیمت تمام شده آن بیش از سه برابر می شود. اساسا در چنین شرایطی می توان انتظار داشت که قیمت مرغ افزایش پیدا کند و دولت نیز این مساله را رسما اعلام نموده است.
فرشچیان افزود: در این تغییرات ما باید یک نگاه دو سویه داشته باشیم؛ یعنی در کنار پشتیبانی از مصرف کنندگان، به تولیدکنندگان نیز توجه داشته باشیم. می توان انتظار داشت که با این تغییرات قیمتی، میزان مصرف مرغ در کشور قدری کاهش پیدا کند. البته این که تولیدکنندگان به چه شکل از این شرایط عبور کنند، موضوع مهمی است که باید به آن فکر کرد.
وی اشاره کرد: نظر شخصی من این است که برای مردم، می توان همین حمایت های مستقیم یارانه ای را ادامه داد تا قدرت خرید آنها کاهش پیدا نکند و مایحتاج آنها تامین گردد. برای تولیدکنندگان نیز باید شرایطی را فراهم نمود که در کنار تامین نقدینگی، بازاری برای فروش محصولاتشان وجود داشته باشد.
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، در امتداد اصلاح نظام پرداخت یارانه ها مقرر شده که یارانه در نظر گرفته شده برای کالاهای اساسی بجای پرداخت به واردکنندگان به خود مصرف کنندگان تعلق گیرد. در همین راستا دولت اعلام نموده که قیمت چهار قلم کالای اساسی شامل مرغ، تخم مرغ، روغن و لبنیات دستخوش تغییر می شود.
منبع:

1401/02/23
13:16:19
5.0 / 5
68
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فوری خرید