رئیس ستاد مبارزه با قاچاق:

قاچاق روغن بیشتر از آرد است

قاچاق روغن بیشتر از آرد است

فوری خرید: رئیس ستاد مبارزه با قاچاق با اشاره به اینکه قاچاق روغن بیشتر از آرد است، اظهار داشت: قاچاق ورودی و خروجی کشور به حدود ۱۷ تا ۱۸ میلیارد دلار رسیده است.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، علی مویدی خرم آبادی در یک برنامه تلویزیونی، اظهار داشت: ارز ترجیحی در کشور ما یکی از عوامل اصلی شکل گیری قاچاق معکوس در کشور است. دادن ارز ترجیحی به واردات مواد اولیه کالاهای اساسی در واقع سبب شده بود که قیمت عرضه کالاهای اساسی در کشور ما به پایین ترین رقم برسد و به لحاظ شرایطی که در کشورهای همجوار وجود دارد، متأسفانه این تفاوت قیمت کالاهای اساسی در داخل و خارج از کشور زمینه را فراهم آورده بود تا بخشی از کالاهای اساسی به کشورهای همجوار قاچاق شود.
وی اضافه کرد: ازاین رو با وجود تمهیدات فراوان و تلاش مضاعف همه دستگاهها این مساله سبب شده بود که بخشی از سرمایه های مردم در این عرصه به تاراج برود.
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: متأسفانه با وجود تمام اقدامات انجام شده این بستر همچنان برای خروج کالاهای اساسی به خارج از کشور فراهم است؛ بعنوان مثال یک بطری روغنی که در کشور ما به قیمت ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان عرضه می شد، در کشور پاکستان به قیمت ۱۵۰ هزار تومان به فروش می رسید و ما شاهد بودیم که برخی افراد نیازمند با فروش فقط ۱۰ لیتر روغن در خارج از مرزها مبلغی را کسب می کردند.
وی گفت: اگر همه مرزها هم کنترل شود، حجم کار آن قدر زیاد بود که باز هم بخشی از این کالاها قاچاق می شد و باید اظهار داشت که اختصاص ارز ترجیحی سبب شده بود تا کار قاچاقچیان تشدید شود.
قاچاق ورودی و خروجی کشور به حدود ۱۷ تا ۱۸ میلیارد دلار رسیده است
مویدی خرم آبادی بیان داشت: تا پیش از سال ۹۰ حدود ۲۵ میلیارد دلار قاچاق ورودی داشتیم که با تمهیدات خوب نظام، قاچاق ورودی به ۱۲.۵ دلار رسید، اما پس از تحریم ها و تشدید آن در سال ۹۷ بحث قاچاق معکوس به وجود آمد که حدود ۵.۵ میلیارد دلار است، ازاین رو میزان قاچاق ورودی و خروجی کشور به حدود ۱۷ تا ۱۸ میلیارد دلار رسیده است.
وی با اشاره به واردات پوشاک قاچاق به کشور اظهار داشت: در مورد پوشاک در سالهای قبل به واردات به صورت نسبی وابستگی داشتیم اما در چند سال قبل تولید پوشاک کشور به سطحی رسیده که صادرات سبب افتخار است و این نشان میدهد که در مهار ورود پوشاک توفیقات قابل توجهی داشته ایم و در زمینه تولید بنگاه ها هم تلاشهای مضاعفی شده است و با اینکه قبلاً نزدیک ۲.۵ تا ۳ میلیارد دلار واردات پوشاک قاچاق داشتیم، حالا به کمتر از یک میلیارد دلار واردات پوشاک قاچاق رسیده است.
دیگر چیزی به نام قاچاق در جنوب کشور نخواهیم داشت
مویدی خرم آبادی با اشاره به طرح ساماندهی مرزی، اظهار داشت: این طرح اخیراً تصویب شده و در آینده نزدیک بخشنامه آن ابلاغ می شود و بنابراین در جنوب کشور دیگر چیزی به نام قاچاق با اشکالی که در گذشته داشتیم، دیگر نخواهیم داشت. یعنی رویه هایی که در گذشته بعضاً سبب قاچاق می شد در آینده ساماندهی می شود و بر مبنای نیاز کشور واردات انجام می شود و حاصل آن هم به نفع مرزنشینان و ملوانان در نظر گرفته شده و صفر تا صد در اختیار مرزنشینان است.
ساماندهی کوله بری
وی اضافه کرد: در ادامه در مورد کوله بری هم رئیس جمهور فرمان داده اند و طرح مربوطه آماده شده است و در آینده نزدیک در دولت مطرح می شود و باتوجه به نگاهی که رئیس جمهوری به مرزنشینان دارند این طرح می تواند دستاورد خوبی برای مردم مرزنشین داشته باشد و با این طرح ها به حق و حقوق خود نائل خواهند شد. یک طرح کاملاً دقیق کارشناسی است و مبادی رسمی ما کنترل می شود و بنابراین از راه این مبادی مرزنشینان بر مبنای نیازی که وزارت صمت اعلام می کند، به تجارت خود می پردازند.
مویدی خرم آبادی بیان داشت: بر طبق این طرح در حوزه کشورهای خلیج فارس حدود ۳ میلیارد دلار امکان واردات خواهد بود و برای مرزهای غربی هم این رقم بزودی مشخص خواهد شد.
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: دنیا امروز با شرایط جدیدی بخصوص در بحث غذا روبرو شده است و فائو هم این مساله را اعلام نموده است.
وی اضافه کرد: بحث کرونا، خشکسالی و جنگ روسیه و اکراین بر این مسائل اثرگذار داشته و در منطقه ما هم شرایط به شکلی است که بخشی از سرمایه ما به تاراج می رود. وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال ۹۷ در کشور برای واردات رقم خورد همان زمان در مورد تشدید قاچاق با توجه به این ارز مسئله را بیان کردیم. امروز در شرایطی هستیم که دنیا با وضع جدیدی مواجه می باشد و بنابراین راهی به جز این نداریم که اقتصاد بیمار را جراحی نماییم و اگر غیر از این باشد هر روز شاهد از میان رفتن سرمایه خواهیم بود.
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیان داشت: با وجود اختصاص ارز ترجیحی شاید حتی حدود ۳۰ درصداز کالاهای وارداتی با ارز ترجیحی به دست مردم نمی رسید یا در خارج از شبکه توزیع و یا احتکار و بخشی هم قاچاق می شد، بنابراین در مقطع فعلی برای حفظ سرمایه ملی و عرضه خدمات بهتر باید ارز ترجیحی را هر چه سریع تر حذف نماییم و در عین حال رصد باید بیشتر شود.
وی اضافه کرد: سامانه های مبارزه با قاچاق کالا و ارز اولویت های ستاد بوده است و امروز این سامانه ها بستر بسیار خوبی برای رصد کالا فراهم آورده است و امروز نتیجه اقدامات ستاد در بحث سامانه ها مشخص است و می تواند ابزاری برای توزیع کالا باشد.
مویدی خرم آبادی گفت: در بحث خروج آرد از کشور، میزان حداقل است، اما در بحث خروج روغن این میزان بیشتر بوده است.


منبع:

1401/02/23
23:37:46
5.0 / 5
386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فوری خرید