تجارت چین با تایوان محدودتر خواهد شد؟

تجارت چین با تایوان محدودتر خواهد شد؟

به گزارش فوری خرید خراسان رضوی چین تجارت خود با تایوان را در بحبوحه افزایش تنش ها بر سر سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده به این جزیره دارای حکومت دموکراتیک محدود کرده است.


به نقل از الجزیره، مقامات بازرگانی و گمرک چین اعلام کردند که صادرات شن و ماسه، مواد کلیدی مورد استفاده در ساخت و ساز، واردات مرکبات تایوانی و بعضی از انواع ماهی را متوقف کرده اند.
اداره کل گمرک چین اعلام نمود که واردات مواد غذایی به علت وجود سموم دفع آفات و ویروس کرونا در بعضی محموله ها متوقف شده و وزارت بازرگانی اعلام نموده که صادرات شن و ماسه را مطابق با مفاد قانونی نامشخص متوقف کرده است.
دفتر امور تایوان چین به صورت جداگانه اعلام نمود که شرکت ها و افراد چینی را از معاملات مالی با دو بنیاد تایوانی، بنیاد دموکراسی تایوان و صندوق همکاری و توسعه بین المللی تایوان منع می کند.
این اطلاعیه ها در حالی منتشر می شود که پلوسی باوجود اخطار پکن در مورد «عواقب جدی» در صورت سفر این دولتمرد کهنه کار دموکرات از تایوان بازدید می کند.
این اقدامات تجاری به دنبال اطلاعیه آژانس گمرک چین در روز دوشنبه است که بیشتر از ۱۰۰ برند مواد غذایی تایوانی را به علت عدم تمدید ثبت صادرات خود در فهرست سیاه قرار داده است.
تایپه تایمز گزارش داد که مدیرکل سازمان غذا و داروی تایوان اظهار داشت که این اقدامات یک شبه امکان دارد انگیزه سیاسی داشته باشد چونکه با تولیدکنندگان تایوانی متفاوت از تولیدکنندگان دیگر کشورها رفتار می شود.
چین بزرگترین شریک تجاری تایوان است و صادرات این جزیره به سرزمین اصلی چین و هنگ کنگ در سال ۲۰۲۱ به ۱۸۸.۹ میلیارد دلار رسید.
چین سال قبل واردات آناناس تایوانی را به علت نگرانی های «ایمنی زیستی» ممنوع کرد، اقدامی که به صورت گسترده بعنوان تلاشی برای اعمال فشار بر رئیس جمهور تایوان، تسای اینگ ون که به دنبال تقویت روابط و جایگاه تایوان در خارج از کشور است، تلقی می شود.
چین در سالهای اخیر متهم به استفاده از تجارت بعنوان سلاح شده است و استرالیا و لیتوانی بعد از درگیر شدن در مناقشات با پکن، صادرات خویش را با تعرفه ها و محدودیت های دیگر مواجه کرده اند.
آلیسیا گارسیا هررو، اقتصاددان ارشد آسیا و اقیانوسیه در هنگ کنگ بیان نمود: تعلیق واردات میوه و ماهی تاثیر ناچیزی بر اقتصاد تایوان خواهد داشت اما توقف صادرات شن و ماسه می تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد چونکه ساخت و ساز به منبع مهمی برای رشد اقتصادی طی همه گیری تبدیل گشته است.
گارسیا هررو به الجزیره اظهار داشت: مدتی است که در تایوان کمبود شن و ماسه وجود داشته است. من نمی گویم این یک صادرات کلیدی از چین است اما به تایوان صدمه می زند.
هنری گائو، کارشناس تجارت چین در دانشگاه مدیریت سنگاپور ابراز کرد: در حالیکه شن و ماسه منبع مهمی با کاربردهایی در حوزه های فنی و نظامی همینطور ساخت و ساز برای تایوان است، جزیره باید بتواند به سادگی آنرا از جاهای دیگر تأمین کند.
گائو اظهار نمود: فکر می کنم احتمال دارد که چین تحریم های اقتصادی دیگری را اعلام نماید اما بعید است که این تحریم ها موثر باشند مگر این که چین بزرگترین واردات خود از تایوان یعنی نیمه هادی ها را ممنوع کند. با این وجود، این ممنوعیت به خود چین هم صدمه می رساند چونکه خیلی از شرکتهای چینی به نیمه هادی ها متکی هستند.
پلوسی، سومین مقام عالی رتبه دولت ایالات متحده، سه شنبه شب بعنوان بخشی از تور آسیایی پنج مرحله ای که شامل ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور و مالزی می شود به تایپه سفر کرده است.
وزارت خارجه چین این سفر را «بسیار خطرناک» خواند و طرف آمریکایی را به «بازی با آتش» متهم کرد.
حزب کمونیست چین تایوان خودمختار را استانی مرتد می داند که باید در صورت ضرورت با زور با سرزمین اصلی «دوباره» متحد شود، باآنکه این حزب هیچگاه کنترل جزیره را نداشته است.
دولت بایدن گفته است که از استقلال تایوان که تنها توسط ۱۳ کشور و واتیکان به رسمیت شناخته شده است یا تغییر وضع موجود حمایت نمی کند اما پلوسی حق دارد از این جزیره بازدید کند.1401/05/13
13:43:32
5.0 / 5
288
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
فوری خرید