رییس سازمان امور مالیاتی اعلام كرد؛

محاسبه ۱۰ و نیم هزار میلیارد تومانی مالیات برای خانه های خالی

محاسبه ۱۰ و نیم هزار میلیارد تومانی مالیات برای خانه های خالی

فوری خرید: رئیس سازمان امور مالیاتی از شناسایی 520 هزار خانه خالی و تعیین رقم 10.5 هزار میلیارد تومان مالیات برای آن آگاهی داد.


به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، داوود منظور در نشست خبری که امروز ر سازمان امور مالیاتی بر گزار شد در تشریح اقدامات این سازمان در دولت سیزدهم اظهار نمود: رویکرد ما در مالیات ستاتی، کاهش فشار بر بخش رسمی اقتصاد و جلوگیری از فرارهای مالیاتی است. وی بابیان این که تمام تلاش خودرا کرده ایم تا تمام فرآیندهای پرونده های مالیاتی بصورت الکترونیکی صورت گیرد و میزان مراجعات حضوری مودیان مالیاتی به ادارات امور مالیاتی کم شود. رییس سازمان امور مالیاتی افزود: تکالیفی در قوانین مختلف به عنوان ضمانت اجرائی بر عهده سازمان مالیاتی گذاشته می شود که این سازمان باید به عنوان جریمه، بر دستگاه های که تکالیف خودرا انجام نمی دهند، مالیات بگیریم که یکی از آنها، بانکها هستند. وی اشاره کرد: بتازگی اظهارنامه اشخاص حقوقی را دریافت کرده ایم و رسیدگی به آنها از شهریور است و یکی از اولویت های ما، رسیدگی به تخلفات بانک هایی است که قانون جهش تولید مسکن را رعایت نکردند و تسهیلات مسکن را نداده اند. معاون وزیر اقتصاد با اشاره به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر اظهار داشت: بانک هایی که تسهیلات مربوطه را نمی دهند از سال ۹۵ به این سو، مالیات دارایی های مازاد را از بانکها دریافت می نماییم. منظور اضافه کرد: نظام مالیاتی پلیس اقتصاد است و بر حسن اجرای بخش های خدمات دهنده به مردم رسیدگی می کند. وی درباب مالیات خانه ها و خودرو های لوکس تصریح کرد: این مالیات در بودجه های سنواتی می آمد ولی نتیجه ای نداشت، اما امسال برای نخستین مالیات های مربوطه را شناسایی کردیم و مبادرت به مطالبه و وصول کرده ایم. رییس سازمان مالیاتی اشاره کرد: تا اختتام تیر ماه می بایست اطلاعات خانه های خالی را از وزارت راه دریافت کردیم و محاسبات را انجام دادیم. ۵۲۰ هزار خانه خالی شناسایی شد معاون وزیر اقتصاد بیان کرد: فهرست ۵۲۰ هزار خانه خالی از وزارت راه دریافت شد و رقم مالیاتی آنها ۱۰ هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان محاسبه شد. تا کنون بیش از ۱۰۰ هزار از این ۵۲۰ هزار ملک خانه خالی اعتراض کرده اند. اعتراضات را به وزارت راه منعکس کرده ایم تا بررسی شود، تعداد زیادی از مودیان هم هنوز از میان خانه خالی خود باخبر نشده اند. بگفته منظور مالکان خانه های خالی تا اختتام شهریور باید مالیات بدهند در غیر این صورت ماهانه ۲.۵ درصد مالیات متعلقه، جریمه به آن افزوده می شود. منظور در پاسخ به پرسشی درباره ی گرفتن مالیات از خانه های خالی متعلق به بانکها اظهار داشت: برای ما فرقی نمی کند که مالک خانه های خالی چه کسی است. هر کس که باشد باید مالیات آنرا بدهد حتی بانکها. مکانیزم شناسایی خانه های خالی، سامانه املاک و اسکان است که برمبنای خوداظهاری مردم در این سامانه از طرف وزارت راه و شهرسازی شناسایی و به سازمان مالیاتی معرفی می گردند.
وی درباب استرداد وجوه مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان اشاره کرد: این مساله در سالهای قبل مغفول مانده بود و ما استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان را در دستور کار قرار دادیم تا در زمان بندی خودش صورت گیرد. پس بخشنامه ای صادر کردیم و قرار شد این مالیات به صادرکنندگان از طرف ادارات امور مالیاتی شهرستان ها مسترد شود که طی سال ۱۳۹۹ مبلغ ۳، ۳۰۰ میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده استرداد شد. سال قبل این مبلغ به ۷، ۲۰۰ میلیارد تومان رسید و طی چهار ماهه ابتدایی امسال ۳۲۰۰ میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده به صادرکنندگان مسترد شد.
معاون وزیر اقتصاد درباره ی فرار مالیاتی پزشکان اظهار داشت: در سامانه سوتزنی سازمان مالیاتی ۶ هزار فقره تخلف مالیاتی از طرف مردم گزارش شد که ۱۶۰۰ فقره آن به نبود دستگاه پوز در مطلب پزشکان برمی گردد، این درحالی است که پزشکان مکلف به نصب کارتخوان در مطلب های خود و استفاده از آن هستند.
وی افزود: درحال شناسایی تمامی حساب هایی هستیم که با بهره گیری از کارت به کارت به دنبال فرار مالیاتی هستند و برمبنای شماره کارت ها از پزشکان مالیات می گیریم. می دانیم این افراد چه میزان گردش مالی در حساب های خود دارند و اگر بوسیله کارت به کارت، پایا یا ساتنا مبادرت به جابجایی پول کنند اطلاعات آنها در اختیار ماست.
به گفته منظور، کتمان مالیات، فرار مالیاتی است و جرم کیفری شمرده می شود برای فراریان مالیاتی پرونده های کیفری تشکیل می دهیم.
وی اشاره کرد: امسال در ۵ ماهه نخست ۶۵ درصد رشد در وصول مالیات نسبت به پنج ماهه نخست سال قبل داشته ایم اما فشار مضاعفی به مردم و بنگاه های تولیدی وارد نشد. بلکه فرصت های مالیاتی زیادی که روی زمین مانده بود را احیا کردیم.
۲۵۰۰ بدهکار مالیاتی ممنوع الخروج داریم
معاون وزیر اقتصاد در مورد معوقات مالیاتی اظهار داشت: معوقات مالیاتی را پیگیری می نماییم و اگر کسی پرداخت نکند هم حساب هایش مسدود می شود و هم از کشور ممنوع الخروج خواهد شد. از شروع امسال تا حالا ۲۵۰۰ بدهکار مالیاتی را ممنوع الخروج کردیم که با این کار ۱، ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات وصول شد.
منظور درباره ی درباره مالیات اصناف اظهار داشت: امسال نسبت به مالیات مشاغل و اصناف تغییر رویکرد داشتیم، سال قبل تنها ۵ درصد کل مالیات وصولی را اصناف داده بودند اما امسال هنگام دریافت اظهارنامه مالیاتی اصناف، اطلاعات مالی آنها را منتشر کردیم و متوجه شدند نباید درآمدها را کتمان کنند پس مالیات ابرازی اصناف صددرصد رشد کرد.
وی اشاره کرد: مالیاتی های مقطوع در امتداد اجرای تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم سه برابر رشد کرد، با اینحال ما به دنبال عدالت مالیاتی هستیم چرا طلافروشان در سالهای قبل شش میلیون تومان مالیات برای یک سال و ابزارفروشان چهار میلیون تومان می دادند، امسال ما این بازی را بر هم زدیم. ارائه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی امسال ۵۲ درصد رشد کرد که در تاریخ مالیاتی کشور بی سابقه بود.
این مقام مسئول در وزارت اقتصاد تصریح کرد: کل مودیان مالیاتی ثبت شده در سازمان امور مالیاتی تا آخر سال گذشته دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفر بودند اما امسال ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار اظهارنامه از طرف اشخاص حقیقی دریافت کردیم.
وی اشاره کرد: سال قبل ۲.۲ میلیون نفر مودی جدید شناسایی شد و برای آنها پرونده مالیاتی تشکیل دادیم. سال جاری ۱.۵ میلیون نفر از آنها اظهارنامه دارند ولی برای ۷۰۰ هزار نفری که اظهارنامه ارائه ندادند، اظهارنامه برآوردی صادر می نماییم چون اطلاعات اقتصادی آنها را داریم.
معاون وزیر اقتصاد اشاره کرد: امسال یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مالیات شأن با نرخ صفر محاسبه شد که در امتداد عدالت مالیاتی بود، اگر خرده فروشی درآمد نداشته باشد نباید مالیات بدهد.
رئیس سازمان امور مالیاتی با تاکید بر این که هنوز به حساب های متصل به کارتخوان ها ورود نکرده ایم اظهار داشت: حساب متصل به کارتخوان از نظر ما حساب تجاری شمرده می شود، دستورالعمل شناسایی و تفکیک حساب های تجاری از شخصی در شورای پول و اعتبار تصویب گردید و به زودی بانک مرکزی آنرا منتشر می کند. حساب تجاری به این معنا است که هر گونه واریزی به آن به منزله فروش است و باید به آن مالیات تعلیق گیرد اما حساب های شخصی برعکس است.
رئیس سازمان امور مالیاتی بیان کرد: سال قبل ۱۸.۵ میلیون دستگاه پوز ساماندهی شد، ۹ میلیون دارنده پوز شخصاً کارتخوان های خودرا غیرفعال کردند، بیش از ۹.۵ میلیون دارنده دستگاه پوز دیگر به عنوان مالک حساب تجاری شناسایی وحساب شأن به پرونده مالیاتی متصل شد.
منظور درباره ی مالیات های دستگاه های حاکمیتی اظهار داشت: نهادهایی همچون آستان قدس رضوی، قرارگاه خاتم، بنیاد مستضعفان، بنیاد شهید و ستاد اجرائی فرمان امام در صورتیکه کار اقتصادی انجام دهند باید مالیات پرداخت کنند که این کار به انجام می رسد، فقط به جز آستان قدس رضوی که برمبنای قانون از آنجا که این نهاد خدمات عمومی ارائه می دهد باید مالیات دریافتی آستان قدس مجدد به آستان بازگردانده می شود.
وی اظهار داشت: همانگونه که به کمیته امداد از محل مالیات های وصولی منابعی اختصاص می دهیم چون صرف خدمات عمومی شود آستان قدس نیز مالیات پرداختی اش بازگردانده می شود.
معاون وزیر اقتصاد درباره ی معوقات مالیاتی اظهار داشت: مراجع رسمی مالیات معوقه ندارند اما اشخاص حقیقی نزدیک به ۷۰ هزار میلیارد تومان مالیات معوقه و رقم قابل توجهی جرایم این معوقات تعلق گرفته و عمدتا مربوط به اشخاصی است که امکان شناسایی نداریم.
وی افزود: بطورمثال در شرکت های صوری و کاغذی که به عنوان کارتن خواب و متکدی ثبت می شود این معوقه مالیاتی زیاد دیده می شود به نام این افراد شرکت ثبت می کنند سپس از آنها وکالت تام الاختیار می گیرد و با شرکتی که به نام متکدی ثبت شده کار اقتصادی کرده و مالیات نمی دهند که ۴۰ درصد معوقات ما را شرکت های صوری و کاغذی تشکیل می دهد.
به گفته منظور پدیده دیگر کارت های تجاری موقت است، عده ای به نام پیرمرد و پیرزن های روستایی کارت تجاری موقت گرفته اند وسپس واردات انجام می دهند ولی مالیات پرداخت نمی کنند یکی از روستاهای استان اصفهان تمام روستاییان آن کارت تجاری موقت داشتند و سپس به نام آنها خودرو وارد شده بود. ما جلوی حساب یارانه آنها را گرفتیم حتی برخی از آنها سال قبل عازم حج بودند اما ممنوع الخروج شده بود، به مردم تذکر می دهیم حساب های اجاره ای به پرونده های مالیاتی سنگین منجر می شود.
وی تصریح کرد: سال قبل یک معلم بازنشسته طی سه سال ۱۲ هزار میلیارد تومان به حسابش واریز شده بود. او را خواستیم و گفت به من گفته اند پول به حسابت می آید و بعد از آن باید به حساب دیگری واریز کنی ولی حالا به یک بدهکار مالیاتی تبدیل گشته است. اینگونه معوقات مالیاتی با کارت تجاری ۲۰ درصد کل معوقه های مالیاتی را تشکیل می دهد.
ایجاد دو پایه مالیاتی جدید در دستور کار
رئیس سازمان امور مالیاتی به شکل گیری دو پایه مالیاتی جدید اشاره و اشاره کرد: یکی از این مالیات ها، مالیات بر عایدی سرمایه است که در گذشته بصورت طرح در مجلس مطرح و کلیات آن تصویب و جهت بررسی جزییات به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد.
وی اشاره کرد: سازمان امور مالیاتی نیز در جلسات کمیسیون اقتصادی مجلس حاضر شد و در نهایت جزییات این طرح به تصویب کمیسیون اقتصادی رسید که در نوبت ورود به صحن قرار دارد. بر طبق زمان بندی وارد صحن و در آینده نزدیک، این طرح به قانون تبدیل می شود.
رئیس سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: مالیات بر عایدی سرمایه در صورت تصویب به کاهش سوداگری از ۴ قلم کالای ملک، خودرو، سکه و ارز کمک خواهدنمود و از سوداگری در این بخش از اقتصاد جلوگیری می کند.
منظور افزود: در طرح مالیات بر عایدی سرمایه بستر مخصوصی تحت عنوان بستر اجرائی قانون پیش بینی شده است تا همه معاملات حتی معاملات C to C (معاملات بین دو نفری) با صورت حساب الکترونیکی که ذیل قانون سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی است، ثبت گردد.
وی افزود: هم اکنون قانون پایانه های فروشگاهی عمدتا به معاملات بین شرکتها ملزم به صدور صورتحساب الکترونیکی است اما با تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه، معاملات میان دو نفر نیز مشمول قانون پایانه های فروشگاهی می شود.
رئیس سازمان امور مالیاتی درپاسخ به این پرسش که آیا کسی می تواند قیمت های مندرج در این سامانه را کم اظهاری ثبت کند، اظهار داشت: از آنجا که نرخ مندرج در این سامانه ملاک قیمت فروش خواهد شد، خود مودی حاضر به کم اظهاری و درج قیمت کم در سامانه نیست چون در هنگام فروش متضرر می شود.
منظور پایه معاملاتی دیگر را مالیات بر مجموعه درآمد دانست و گفت: هم اکنون نظام مالیاتی کشور منبع محور است که به فرد محور تغییر می کند. به این معنا که هر فرد و خانوار کل درآمدهای خود شامل حقوق و مزایا، اجاره مسکن، سود سپرده و… و. را اعلام می کند. هزینه های انجام شده در طول سال از آن کسر می شود. همین طور برای درآمدهای هر فرد سقف مالیاتی مشخص شده که اگر بیش از این سقف درآمد داشت، از آن مالیات گرفته شود.
به گفته منظور، پیش نویس این لایحه تهیه و در کمیسیون اقتصاد دولت در دست بررسی می باشد. اگر به تصویب هیئت دولت برسد، به مجلس ارسال خواهد شد. با تصویب این دو پایه مالیاتی به سمت عادلانه تر شدن مالیات ها حرکت می نماییم.
وی در باره مالیات سلبریتی ها، ورزشکاران، هنرمندان و اینفلوئنسرهای فضای مجازی گفت: برای ما تفاوتی ندارد که از همه افراد مالیات دریافت نماییم. چه ورزشکار باشند و چه هنرمند. اما در قانون بودجه امسال برای بازیگران تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده است. همین طور برای همه سلبریتی ها پرونده مالیاتی تشکیل دادیم و تمامی آنها اظهارنامه ارائه دادند.
رسیدگی مجدد سازمان مالیاتی به تخلفات شرکت فولاد مبارکه
رئیس سازمان امور مالیاتی درباره ی تخلفات شرکت فولاد مبارکه و عدم توجه سازمان مالیاتی به حساب سازی های این مودی بزرگ اشاره کرد: تخلفات فولاد بیش از جنس عدم رعایت قوانین مربوط به محاسبات عمومی بوده است. این تخلفات جنبه سود و زیانی هم دارد. یعنی باتوجه به صورت مالی که حسابرس محاسبه و تأیید می کند، مالیات آنها تعیین می شود اما فرمان داده ایم تا اگر تخلفات مالی شده، یک دفعه دیگر بر طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس مورد بازبینی قرار گیرد و مالیات های محاسبه نشده، از این شرکت گرفتن شود. اما مرجع رسیدگی به تخلفات شرکتها و هزینه هایی که نباید انجام می دادند، سازمان امور مالیاتی نیست.


منبع:

1401/06/01
09:37:26
5.0 / 5
222
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فوری خرید