معاون وزیر جهادكشاورزی اعلام كرد

افتتاح نخستین دهکده فناوری و نوآوری شیلات در قشم

افتتاح نخستین دهکده فناوری و نوآوری شیلات در قشم

به گزارش فوری خرید، معاون وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: نخستین دهکده فناوری و نوآوری شیلات در قشم با همکاری وزارت علوم افتتاح می گردد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، سید مجتبی خیام نیکویی در رویداد کارآفرینی نوآورانه دانش بنیان و اشتغال آفرین حوزه شیلات کشور با اشاره به اینکه بهره وری از مسیر علم و فناوری حاصل می شود، اظهار داشت: امروز تولیداتمان در بخش شیلات ۱.۳ میلیون تن است که باید مطابق برنامه وزیر جهاد کشاورزی در سال ۱۴۰۴ به ۲.۶ میلیون تن برسد، یعنی صد درصد افزایش یابد.
وی افزود: وقتی بحث بهره وری را مطرح می کردیم از ۱۰ تا ۲۵ درصد صحبت می شد اما وقتی افزایش ۱۰۰ درصدی در حوزه شیلات عنوان شد بسیاری عنوان کردند که چنین چیزی امکان پذیر نیست. اما این مهم با حضور علم و دانش و فناوری محقق خواهد گردید.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: ۱۲ تا ۱۳ هزار عضو هیات علمی در وزارت علوم در بخش کشاورزی داریم. ۲۰۰۰ عضو هیات علمی هم در مجموعه سازمان تات حضور دارد این یعنی ۱۵ هزار عضو هیات علمی در بخش کشاورزی مشغول هستند. اگر ظرفیت های هیات علمی که در بخش شیلات هستند را جدا نماییم ظرفیت های بی نظیر در این بخش وجود دارد که بایستی از آنها بهره مند شویم.
وی خاطرنشان کرد: وقتی مجموعه ظرفیت های اجرایی و پژوهشی احصا می شود می بینیم به معنای واقعی کلمه بهره وری لازم در شیلات را نداریم که بایستی در این بخش تمهیدات لازم را بیندیشیم. یکی از طریق های آن اینست که کل پژوهش و تحقیقات را در اختیار بخش اجرا قرار دهیم.
خیام نیکویی از تشکیل شورای راهبردی تحقیقات شیلات کشور اطلاع داد و اظهار داشت: از همه ظرفیت های مجموعه های تحقیقاتی استفاده کردیم و امروز رئیس سازمان شیلات بعنوان رئیس این شورا این اختیار را دارد که از کل ظرفیت های پژوهشی در بخش شیلات استفاده نماید. کارگروهایی ذیل این شورا تشکیل می شود و از ظرفیت های دانشگاه ها هم استفاده خواهد شد. کل ایستگاه های تحقیقاتی حوزه شیلات هم در اختیار رئیس این شورا قرار خواهد گرفت.
ایشان در ادامه اظهار داشت: با تشکیل این شورا در این بین دو اتفاق می افتد اول این که به افزایش تولید در سطح تا ۲.۶ میلیون تن خواهیم رسید و دیگر این که تولیدات متناسب با ذائقه مردم خواهد بود.
رئیس سازمان تات با اشاره به اینکه تولیدات محصولات شیلاتی ما قابلیت دسترسی برای همه مردم را ندارد، اظهار داشت: یکی از مهم ترین اقدامات ما فراهم کردن امکان دسترسی آحاد مردم به همه محصولات شیلاتی است. اگر قرار باشد تنها قشر خاصی به این محصولات دسترسی داشته باشند یعنی میانگین تولیدات افزایش نیافته است.
وی ضمن اشاره به این که باید زمینه ای فراهم گردد تا شرکتهای دانش بنیان وارد این عرصه شوند، اظهار داشت: نخستین دهکده فناوری و نوآوری شیلات را در قشم با همکاری وزارت علوم افتتاح خواهیم کرد، همینطور قصد افتتاح مزارع نوآوری و دهکده های فناوری را هم داریم. به بخش های مختلف پژوهشی اعلام می نماییم که دانش و پژوهش با کمترین سخت گیری به بخش خصوصی منتقل کنند.
منبع:

1401/06/19
15:21:09
5.0 / 5
250
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فوری خرید