بررسی استفاده از فرصت اقتصادی جام جهانی - ۴

فرصت جام جهانی برای اقتصاداستان های جنوبی

فرصت جام جهانی برای اقتصاداستان های جنوبی

فوری خرید: جام جهانی در کنار اهمیتی که در بخش ورزش دارد ظرفیت های بی نظیر اقتصادی به وجود می آورد که کشورهای مختلف در رقابت برای تصاحب این فرصت ها هستند و در این میان نقش ایران کم رنگ است.خبرگزاری مهر، گروه استانها - محمود نواصر: در فاصله اندک تا جام جهانی قطر، میلیونها بلیت فروش رفته است و اغلب کشورهای منطقه جهت استفاده از ظرفیت های جام جهانی قطر برنامه ریزی ویژه ای کرده اند؛ در این میان خوزستان یکی از مهم ترین استانهای اقتصادی و گردشگری کشور است که در حوزه های کشاورزی، صنعت و گردشگری استعداد بیشماری دارد.
خوزستان تنها استان کشور است که سه اتاق تجاری دارد و از سویی یک منطقه آزاد در این استان قرار دارد؛ همین طور باتوجه به شرایط جغرافیای خوزستان و وجود فرودگاه های بین المللی آبادان و اهواز و بنادر مهم و دارای امکانات مناسب، زیرساخت های حمل و نقل ترکیبی این استان آماده است تا برای با اهمیت ترین رویداد ورزشی جهان بیشترین بهره را ببرد.
تاکنون برنامه مشخصی برای حضور فعالان اقتصادی خوزستان برای رویداد جام جهانی قطر اعلام نشده است
این در حالی است تا حالا برنامه مشخصی برای حضور فعالان اقتصادی خوزستان برای رویداد جام جهانی قطر اعلام نشده است؛ رویدادی که فعالان اقتصادی قاره های دیگر بدنبال معرفی فرصت های کسب وکار خود هستند اما در خوزستان هیچ اقدامی برای بهره برداری از آن انجام نشده است.
یکی از نیازهای قطر در جام جهانی فوتبال، تامین مواد غذایی برای بیش از پنج میلیون توریست است؛ فرصتی که تولیدکنندگان صنایع غذایی ایران می توانند از آن برای صادرات عمده محصولات خود بهره گیرند و به سبب بالا بودن کیفیت صنایع غذایی ایران بطور معمول کشورهای عربی همچون قطر مشتاق استفاده از این محصولات هستند.
دغدغه تجار برای انتقال کالا رفع شود
۹۰ درصد تجارت قطر توسط بخش خصوصی به انجام می رسد که در این جهت باید دغدغه تجار قطری برای تجارت با ایران برطرف شود، در تجارت بین المللی باید ترانسفر کالا و پول به سهولت صورت گیرد و چنانچه این امر محقق شود، زیرساخت اساسی تجارت فراهم شده و بخش خصوصی راهش را پیدا می کند.
مقرر شده نمایشگاه های کالاهای ایرانی در قطر اجرا شود و فرش، صنایع دستی، لوازم مبلمان و ساختمانی در این مراکز عرضه می شود، همین طور ۲۴۰ شرکت قطری برای همکاری با شرکت های ایرانی اعلام آمادگی کرده اند.

چنانچه قطر در زمان برگزاری مسابقات گرفتار کمبودی خصوصاً در مواد غذایی شد؛ ایران می تواند کمبودهای احتمالی را برطرف و چالش رفع شود؛ همین طور ساختار حمل و نقل دریایی با مشارکت قطری ها تعریف شده و خط کشتیرانی از بندرعباس به بندر حمد برای قبل و حین و پس از جام جهانی به وجود آمده است.
ارتباط نزدیک ایران و قطر
عضو هیئت مدیره اتاق مشترک تجاری ایران و قطر در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: می توان عنوان نمود که تأثیر جام جهانی فوتبال بر معادلات تجاری، سیاسی، فرهنگی و گردشگری ملت های مختلف بیش از تأثیرات ورزشی آنست.
می توان عنوان نمود که تأثیر جام جهانی فوتبال بر معادلات تجاری، سیاسی، فرهنگی و گردشگری ملت های مختلف بیش از تأثیرات ورزشی آنست
امین فرطوسی اشاره کرد: بواسطه برگزاری این رویداد مهم در همسایگی ایران، می شد با برنامه ریزی مناسب، سرمایه گذاری جامع و نیازسنجی اصولی در حوزه های مختلف گردشگری، اقتصادی و تجاری از این فرصت بهره برداری بهینه کرد.
عضو هیئت مدیره اتاق مشترک تجاری ایران و قطر با تأکید بر این که خوزستان یکی از استان هایی است که می تواند بهترین استفاده را از ظرفیت های جام جهانی ببرد، اضافه کرد: از دید سیاسی روابط نزدیک کشورهای ایران و قطر نسبت به برخی دیگر از همسایگان این کشور و فضای دیپلماسی نزدیک این همسایه جنوبی، امکان مشارکت و بهره بردن از فرصت های جام جهانی قطر را فراهم نموده است.
فرصت فعلی تکرار نمی شود
فرطوسی بیان کرد: با وجود زمان کم باقی مانده ضروریست که یک برنامه ریزی مناسبی در امتداد استفاده حداکثری از ظرفیت خوزستان در جام جهانی ۲۰۲۲ صورت گیرد تا بیش از این از امکان بهره گیری این رویداد جهانی جا نمانیم، فرصتی که بطور قطع تا سالیان سال تکرار نخواهد شد.
وی با اعلان اینکه کشاورزی در قطر به گونه ای فراگیر و مؤثر وجود ندارد، توضیح داد: امکان تولید و برداشت محصولات کشاورزی مهمی چون گندم و میوه جات در این کشور وجود ندارد.
فرطوسی افزود: این امر در کنار توان اندک دیگر همسایگان در تامین کالاهای کشاورزی، فرصتی مهم و اساسی را برای تامین تقاضای بازار قطر بمنظور این کالاهای مصرفی فراهم می آورد و خوزستان به سبب ظرفیت عظیم کشاورزی می تواند نقشی محوری را دراین زمینه داشته باشد.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق مشترک تجاری ایران و قطر اظهار داشت: باتوجه به فرصت کم باقی مانده، برنامه ریزی کوتاه مدت و مطالعه اجمالی همچون مشخص کردن نیاز بازار باید در دستور کار باشد.
فرطوسی اشاره کرد: باید با ایجاد کمیته ای فراگیر و تخصصی علاوه بر ایجاد بستر مشارکت فعالان اقتصادی در خوزستان نیز تورهای جام جهانی تشکیل شوند تا جذب گردشگران در طیفی وسیع و با قیمت های مناسب صورت گیرد.
خوزستان شرایط پشتیبانی جام جهانی را دارد
نماینده مردم آبادان در مجلس در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: خوزستان یک استان مهم اقتصادی در کشور است که باید یک برنامه جامع داشته باشد.
شرایط آب و هوایی یکسان خوزستان با قطر و همین طور برگزاری رویدادهای بزرگ ملی و بین المللی در این استان زمینه برگزاری اردوهای تدارکاتی تیم های حاضر در رقابت های جام جهانی قطر را فراهم نموده است
سیدمحمد مولوی، رقابت های جام جهانی قطر را یک فرصت مهم برای اقتصاد خوزستان قلمداد کرد و اظهار داشت: فرصت خوبی برای صنایع خوزستان خصوصاً در زمینه صنایع غذایی به وجود آماده که باید تدابیر لازم برای سهولت تامین مواد غذایی جام جهانی بوسیله تولیدات این استان برقرار شود.
نماینده مردم آبادان در مجلس افزود: شرایط آب و هوایی یکسان خوزستان با قطر و همین طور برگزاری رویدادهای بزرگ ملی و بین المللی در این استان زمینه برگزاری اردوهای تدارکاتی تیم های حاضر در رقابت های جام جهانی قطر را فراهم نموده است.
مولوی اشاره کرد: ضروریست که استاندار خوزستان و مدیران کل استانی بطور سریع تمهیدات لازم را در این خصوص اتخاذ کنند.
خستگی فعالان اقتصادی از شعار
امین دغاغله، فعال اقتصادی خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کارخانه های تولیدی آب معدنی، لبنیات و سایر کالاهای اساسی در خوزستان وجود دارد.
وی اضافه کرد: استاندار خوزستان به عنوان نماینده عالی دولت در این استان باید مطالبه به حق فعالان اقتصادی در خصوص تامین قسمتی از بازار قطر را محقق کند.
این فعال اقتصادی در زمینه صنایع غذایی اشاره کرد: نخستین سفر رییس جمهور به خوزستان نشان دهنده توجه دولت به این استان مهم اقتصادیست و استاندار باید در همین راستا گام بردارد.
دغاغله بیان کرد: بارها اعلام شده که فعالان اقتصادی سربازان خط مقدم شکست تحریم ها هستند ولی ما از شعار خسته شده ایم و نیازمند اقدام عملی از طرف دولت در خوزستان هستیم.
سهم مشارکت خوزستان در جام جهانی قطر؟
آنچه تا حالا واضح است اقدام نکردن جدی از طرف استانداری خوزستان برای سرمایه گذاری در رقابت های جام جهانی قطر است.
استانداری خوزستان باید اعلام نماید تا این لحظه چند جلسه در امتداد پشتیبانی از فعالان اقتصادی و صادرات مواد غذایی و کشاورزی برگزار کرده است.


منبع:

1401/07/12
10:30:13
5.0 / 5
232
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فوری خرید