سخنگوی اقتصادی دولت مطرح كرد؛

تولید۱ ۷میلیون خودرو در ۱۴۰۲

تولید۱ ۷میلیون خودرو در ۱۴۰۲

به گزارش فوری خرید، سخنگوی اقتصادی دولت اظهار داشت: با افزایش تولید و واردات خودرو، عرضه سال آینده بهبود می یابد. وزارت صمت تلاش می کند همه متقاضیان مرحله ثبت نام تا تحویل را سپری کنند.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، سید احسان خاندوزی امروز در نشست خبری در مورد وضعیت اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: حتما انصاف ایجاب می کند که نقاط ضعف و قوت را با هم ببینیم و من به عنوان سخنگوی دولت لیست هر دو موارد را همراه با تدابیر دولت برای علاج آنها خواهم گفت.
سخنگوی اقتصادی دولت اضافه کرد: امسال بخش واقعی اقتصاد ایران شاهد اتفاقات مبارک و شروع های بسیار امیدبخشی نسبت به گذشته بود. در رشد اقتصادی سال ۱۴۰۱ مسیر رشد سال قبل را دنبال کردیم.
خاندوزی افزود: اگر مبنای آمار ۹ ماهه مرکز آمار را پایه قرار دهیم در ۹ ماهه امسال نرخ رشد ۳.۳ درصدی در اقتصاد ایران رخ داد که بدون محاسبه نفت ۲.۹ درصد است. برمبنای آمار ۶ ماهه بانک مرکزی نیز رسماً نرخ رشد اقتصادی ما ۲.۷ درصد بود. در صنایع ۳.۸ درصد، کشاورزی ۶.۱ درصدی و در بخش مستقل صنعت ۵.۸ درصد رشد را داشتیم.
وی اضافه کرد: در زمینه سرمایه گذاری ها که جز روندهای منفی از سال ۹۷ به بعد بود شاهد رشد سرمایه گذاری را ۳.۹ درصد رشد را در ۶ ماهه داشتیم، این عدد سال قبل منفی ۶.۴ درصد بود.
رشد سرمایه گذاری خارجی در ایران
وزیر اقتصاد اظهار داشت: رشد سرمایه گذاری خارجی نسبت به دوره آخر دولت قبل صد در صد رشد داشت. نرخ بیکار در پاییز امسال به ۸.۲ درصد کم شد.
خاندوزی اضافه کرد: در ۱۱ ماهه امسال صادرات غیرنفتی با ۱۳ درصد رشد نسبت به پارینه به ۴۸.۸ میلیارد دلار رسید.
وزیر اقتصاد به تامین آب اشاره نمود و اظهار داشت: امسال ۴ ابر پروژه آبی و یک پروژه زیست محیطی به سرانجام رسید. انتقال آب غدیر که ۶۰ درصد آب خوزستان را تحت پوشش قرار می دهد اجرائی شد. انتقال آب همدان، انتقال آب سنندج، انتقال آب شیرین کن خرمشهر و انتقال آب به دریاچه ارومیه از دیگر طرح ها بود.
وی اضافه کرد: ۵ پروژه ریلی هم با حدود ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارج بودجه ای راه افتاد که ظرفیت ترانزیتی کشور را از ۱۰ میلیون تن به ۳۰ میلیون تن می افزاید.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: ۱۶ طرح پالایشگاهی و پترو پالایشی با ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارج از بودجه عملیاتی شد.
موفقیت دولت در کنترل تورم و تحول اقتصاد
سخنگوی اقتصادی دولت افزود: امسال سیاست کنترل تورم را همراه با سایر سیاست های تحولی اقتصاد پیش بردیم. موفق به کنترل مقداری ترازنامه بانکها بصورت جدی در دستور کار قرار گرفت و قسمتی از خلق پول مازاد بانکها کم شد و رشد نقدینگی کم شد.
خاندوزی افزود: تا ۲۰ بهمن امسال نرخ رشد نقدینگی حدود ۳۲ درصد شده است در صورتیکه در زمان مشابه پارینه این رقم ۳۹ درصد بوده است. حساب تنخواه بانک مرکزی به صفر رسید. همین طور با رشد ۶۰ درصدی درآمدهای بودجه ای و ۵۵ درصدی هزینه ها، ناترازی بودجه را کاهش دادیم.
خاندوزی در ادامه با اعلان اینکه جهان در سال ۲۰۲۲ تامین مواد غذایی و نرخها وضعیت بی سابقه ای را داشت، اظهار داشت: در ایران تا مایان شهریور ماه موفق شدیم هم نرخ ارز و سایر نرخها را کنترل نماییم. نرخ ارز در شهریور ماه در بازار آزاد ۲۹ هزار تومان بود اما با ناآرامی های پاییز که بعد به تورم انتظاری زمستان سرریز کرد شاهد افزایش قیمت بودیم.
وی اضافه کرد: همین طور خیلی از نقاط ضعف اقتصاد ایران بر اثر تحریک ها خودنمایی کرد. به عنوان نمونه در زمینه افزایش نرخ ارز و خودرو و … مصادیق نقاط ضعف قسمت اسمی اقتصاد ایران است. ضعف حکمرانی ریال بانک مرکزی، وابستگی به دلار و سایر ارزهای خارجی مشکلات چندین ساله اقتصاد ما بود که کوشیدیم این مسائل را حل کنیم؛ بطورمثال بانک مرکزی اهتمام کرد با مرکز مبادله ارز و طلا بازار ارز را کنترل کند.
وزیر اقتصاد اشاره کرد: مشکل کم عرضه کردن خودرو و مسکن از سال ها قبل در اقتصاد ایران بود که علاج نشده بود که امیدواریم با مالیات سوداگری این مساله حل شود.
وی افزود: چندین سال بود به تیراژ بالای یک میلیون دستگاه نرسیده بودیم که امسال محقق شد و سال بعد بیشتر هم تولید می شود. ممنوعیت واردات خودرو هم در این جهت کنسل شد که بازار کنترل شود.
انتشار گواهی سپرده نفتی و کنترل نقدینگی
سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه به حوزه گواهی سپرده نفتی اشاره نمود و اظهار داشت: میزان صادرات نفت بالاتری در بهمن داشتیم که مسیری برای هدایت نقدینگی داخل برقرار شد که با انتشار گواهی سپرده نفتی ضمن این که نقدینگی مردم را به سمت کارهای سودآور و مسیرهای جایگزین هدایت می نماییم، نسبت به کاهش ریسک تحریم پذیری و ایجاد بازارهای کاغذی و تنوع پذیری مشتریان نفت کشور و کاهش فشار بر بازارهای موازی هم اقدام می نماییم.
وی افزود: برای هدایت نقدینگی به پروژه های جذاب معادن طلا و پروژه های تولیدی مس سونگون برنامه هایی داریم که تا آخر سال اعلام می شود.
خاندوزی اضافه کرد: سامانه فکتورینگ هم هفته آتی رونمایی خواهد شد. خیلی از پیمانکاران کشور از این پس می توانند مطالبات خودرا ابزاری برای تامین مالی قرار دهند.
وی افزود: از فردا تا عید فطر برای ۲ میلیون بازنشسته کشوری و فولاد، اعتبار خرید تا سقف ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفتیم.
خاندوزی اظهار داشت: با بیان وزارت رفاه، کالابرگ به شکل اختیاری اما فراگیر از پایان اسفند ماه قابل استفاده برای همه خواهد بود. یارانه نقدی حذف نمی شود اما کسانی که بخواهند می توانند یک ماه زودتر در قالب کالابرگ، یارانه را دریافت نمایند.
افزیش عرضه خودرو راه حذف قرعه کشی است
سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص حذف قرعه کشی خودرو و پیش بینی برای تولید خودرو و عرضه در سال آینده، اظهار داشت: تمام تلاش دولت در یک سال قبل این بود با افزایش عرضه خودرو، عقب ماندگی سنوات قبل را جبران کند.
وی اضافه کرد: امسال یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید شد که این رقم سال آینده به یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه بیشتر می شود.
خاندوزی اظهار داشت: با افزایش تولید و واردات خودرو، عرضه سال آینده بهبود می یابد. قرعه کشی هم متوقف شده و وزارت صمت تلاش می کند همه متقاضیان از مرحله ثبت نام تا تحویل را سپری کنند.
بدهی دولت به شاخص نگرانی نرسیده است
سخنگوی اقتصادی دولت بدهی های دولت در همه کشورهای دنیا آستانه های استانداردی دارد که اگر از آن آستانه ها بالاتر رود نگرانی نسبت به تامین بدهی در آینده ایجاد شود.
وی با اعلان اینکه در ایران از جهت آستانه ها، در وضعیت خوبی قرار داریم، اظهار داشت: مجموع بدهی ها در فصل بهار امسال افزایشی بود ولی در تابستان ۱۹۰ هزار میلیارد تومان کم شد. این که گفته شود از نظر بدهی به شاخص نگرانی رسیده ایم صحیح نیست. دولت با وجود نارضایتی ها اهتمام کرد منضبط عمل کند.
وزیر اقتصاد در مورد خرید اوراق توسط بانکها اظهار داشت: این مساله اقدام رایجی در همه اقتصادهای جهان است. در سال ۹۹ میزان فروش اوراق دولت ۲۰۲ هزار میلیارد تومان و در سال ۱۴۰۰ به ۱۸۲ هزار میلیارد تومان کم شد. امسال هم این عدد ۱۱۳ هزار میلیارد تومان است. بدین سبب شاهد کاهش ۴۲ درصدی انتشار اوراق هستیم. بدین سبب فروش اوراق نه فقط وضعیت نگران کننده ای ندارد بلکه روند کاهنده ای دارد و وضعیت منضبط شده است.
آخرین خبر از سهام عدالت برای جاماندگان
وی در مورد اختصاص سهام عدالت به جاماندگان و پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت، اظهار داشت: در مورد اختصاص سهام عدالت به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی مصوبه ای را داشتیم اما مجلس اصرار داشت که بجای هیأت وزیران باید در شورای اصل ۴۴ مصوب شود. امروز عصر جلسه هیأت عالی برگزار می گردد که اختصاص سهام عدالت به این قشر در این نشست بررسی می شود که امیدواریم تا ۲۹ اسفند اجرائی شود.
خاندوزی به پرداخت سود سهام عدالت اشاره نمود و اضافه کرد: از ۳۶ شرکتی که در زمینه سهام عدالت مداخله دارند در یک مرحله پرداخت سود را در پاییز انجام دادیم. بیشتر شرکتها در مرحله دوم همکاری لازم را انجام دادند غیر از چند شرکت معدود مثل فولاد مبارکه و هلدینگ خلیج فارس.
خاندوزی اشاره کرد: امیدواریم جمع بندی ها زودتر به اتمام برسد و سود واریز شود.
اختیارات کامل به بانک مرکزی داده شده است
سخنگوی اقتصادی دولت در مورد اعطای اختیارات به بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز و وضع بازار مبادله و تخلفات احتمالی شرکتها اظهار داشت: کمیته اختصاص ارز با مسئولیت بانک مرکزی با این هدف به وجود آمد که اگر نیازهایی در زمینه وزارت صمت و کشاورزی و بهداشت و درمان وجود دارد با تأیید نهایی بانک مرکزی اختصاص ارز صورت گیرد.
وی افزود: در مورد بازگشت ارز صادراتی به کشور چند جلسه مهم بین ایمیدرو و شرکتهای پتروشیمی و فولادی انجام شد که تعهد دادند نسبت به بازگشت ارز صادراتی متعهد بمانند و در صورت تخلف این شرکتهای بزرگ، برخورد مدیریتی جدی از طرف وزارتخانه متولی صورت خواهد گرفت.
خاندوزی اظهار داشت: از دوم اسفند تا روز گذشته بیش از ۲ میلیارد و ۲۳۰ میلیون یورو در مرکز مبادله ارز و طلا عرضه انجام شده است که از این میان بیش از یک میلیارد یورو معامله قطعی شده است.
به گفته وی، اختیارات اختصاص و نظارت به بانک مرکزی داده شده است تا سیاست ها دقیق جلو رود.
صادرات نفتی پشتوانه ارز نیمایی است
وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد ارز واردات در سامانه نیما، اظهار داشت: ارز نیما ۲۸، ۵۰۰ تومان و حوالی آن با پشتوانه صادرات نفتی دولت تامین خواهد شد و تامین آن هم برای واردات کالاهای اساسی اختصاص خواهد یافت.
وی افزود: بدین سبب نیازی نداریم که برای واردات از نرخی غیر از ۲۸۵۰۰ استفاده نمائیم و نرخ های مربوط به مرکز مبادله ارز و طلا مختص شرکت های خصوصی و واردات موارد دیگری غیر از کالاهای اساسی است.
سخنگوی اقتصادی دولت در مورد فروش کالاهای اساسی با نرخی غیر از ارز ۲۸۵۰۰ از طرف تعدادی از شرکت ها، اظهار داشت: واردکنندگانی که با ارز نیما کالا وارد کرده اند باید برمبنای تعهد داده شده کالا را با نرخ نیما بفروشند اما تخلفاتی رخ داده و پرونده هایی تشکیل شده که سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت با آنها برخورد خواهند کرد.
سخنگوی اقتصادی دولت اشاره کرد: همین طور واردکنندگان موبایل که با ارز نیمایی واردات انجام داده اند باید برمبنای همین نرخ قیمت گذاری کنند و در غیر این صورت تخلف انجام داده اند.
افزایش سرمایه بانکهای دولتی تأیید شد
وی در مورد افزایش سرمایه بانکهای دولتی اضافه کرد: یکی از پیشنهاداتی که دولت داشت و مجلس تأیید کرد افزایش سرمایه بانکهای دولتی است و سعی کردیم قسمتی از مشکلات ناترازی بانکها بهبود یابد که پس از سال ها حاصل شده و ۳۵ هزار میلیارد تومان مجموع افزایش سرمایه بانکهای دولتی بود که امسال مصوب و اجرائی شد.
وی اضافه کرد: بانک ملی ۳۵۰۰ همت، بانک سپه ۳۵۰۰ همت، بانک کشاورزی ۳۵۰۰ همت، بانک مسکن ۱۰ همت، بانک صنعت و معدن ۱۰ همت، بانک توسعه تعاون ۳ همت، بانک توسعه صادرات ۵۰۰ میلیارد تومان و بانک پست بانک یک هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه داشته اند.
نرخ گمرکی تغییری نکرده است
وزیر اقتصاد در مورد نرخ ارز گمرکی، اشاره کرد: به جهت حساسیتی که دولت در مورد کالاهای اساسی دارد دولت با افزایش نرخ ارز گمرکی موافقت نکرده است و همچنان نرخ ارز گمرکی همان نرخ ارز ۲۸، ۵۰۰ تومان است.
کسری بودجه چقدر است؟
وی در مورد کسری و ناترازی بودجه ۱۴۰۲ اظهار داشت: برای تصمیم گیری و اظهارنظر قطعی در مورد بودجه ۱۴۰۲ باید صبر نماییم تا در صحن علنی تصویب شود اما تلاش دولت و کمیسیون تلفیق مجلس این است که تا حد ممکن از ایجاد بار مالی جدید پرهیز شود. تعدادی از تصمیمات سبب بار مالی شده که بوسیله پیگیری های دولت و شورای نگهبان اهتمام داریم به حداقل برسد. اعداد مربوط به ناترازی را پس از ابلاغ بودجه توسط مجلس اطلاع رسانی خواهیم کرد.
سخنگوی اقتصادی دولت در مورد تامین مالی پروژه های بزرگ اظهار داشت: در کنار منابعی که در داخل بودجه به عنوان تملک دارایی های سرمایه ای در نظر گرفته شده، بخش هایی برای جذب منابع غیر بودجه چه بوسیله سرمایه گذاری خارجی مثل فاینانس در نظر گرفته ایم و بخشی هم بوسیله تامین مالی داخل کشور مثل هدایت نقدینگی عامه مردم به سمت معادن و نفت و پتروشیمی صورت خواهد گرفت.
مرکز مبادله ارز و طلا راهبر بازار ارز خواهد شد
وی در مورد کنترل بازار ارز و تأثیر آن روی قیمت کالاها، اظهار داشت: امیدواریم بانک مرکزی با اختیاراتی که دارد بتواند بازگشت ارزهای صادراتی را انجام و با کمیته اختصاص ارز واردات را به شکل مدیریت شده ای، به پیش ببرد.
وزیر اقتصاد اضافه کرد: مرکز مبادله ارز تبدیل به راهبر بازار می شود. بازار سلف برای تقاضاهای ارزی وارداتی جهت واردات مواد اولیه و … و صادرکنندگان که به شکل سلف معاهدات خودرا انجام دهند، تشکیل می شود.

وی به قیمت کالاهای اساسی در ۱۴۰۲ اشاره نمود و افزود: گسترش دادن کالابرگ به جهت اینکه دولت این ضمانت را برای مردم بوجود آورد که در تامین کالای اساسی نگرانی نداشته باشند همچون کارهای ما بود. دولت افزایش قیمت را جبران خواهدنمود تا فشار به مصرف کننده کمتر شود.
خاندوزی اظهار داشت: اقدامات نظارتی در زمینه نرخها وجود دارد. ستاد تنظیم بازار و وزارت صمت جلساتی را برگزار کردند که خصوصاً دو هفته پایانی سال مدیریت شود و هم برای سال آینده تدابیر لازم در دستور کار قرار گیرد.
آئین نامه مولدسازی مرحله نهایی را پشت سر نگذاشت است

خاندوزی در پاسخ به سوالی درباره ی مولدسازی اظهار داشت: بخشنامه مولدسازی مرحله پایانی خود که نیازمند تصویب سران سه قوه بوده را هنوز پشت سر نگذاشته و دبیرخانه هیأت باید عملکرد را در اختیار سه قوه قرار بدهد. پیشنهادهایی برای رفع برخی موارد که مورد انتقاد قرار گرفته بود، مطرح شده و امیدواریم در جلسه هفته جاری به نتیجه برسد.
کاهش نرخ تورم
وزیر اقتصاد اشاره کرد: ما توانستیم در آخر اسفند ۱۴۰۰ نرخ تورم را در ۷ ماهه عملکرد دولت سیزدهم کاهش دهیم. کاهش نرخ تورم از عدد ۵۹ درصد به ۲۹ درصد محصول این اقدامات بود.
کاهش زمان ترخیص کالا
وزیر اقتصاد اظهار داشت: برمبنای گزارشات مقدماتی که گمرک در ۱۱ ماهه سال جاری که اعلام نموده کشور ۵۳ میلیارد دلار واردات بصورت قطعی داشته است که این به مفهوم ۱۵ درصد افزایش ارزشی میزان واردات کشور نسبت به زمان مشابه سال قبل است که نشان میدهد فرآیندها سریع تر به انجام می رسد.
وی اضافه کرد: درباب زمان ترخیص کالاها نیز در گمرک در دو حوزه صادرات و واردات امسال یک گام بسیار مثبت در این خصوص برداشته شده که زمان ترخیص کالاهای صادراتی از یک روز به حدود ۴ ساعت کم شده و درباب کالاهای وارداتی نیز زمان ترخیص از ۷ روز به ۳ روز کاهش زمان داشته ایم.
خاندوزی اشاره کرد: فرایندها در راه تسهیل تجارت کشور است اما ممکنست در بعضی از فرآیندها چه در بخش ثبت سفارش و یا بصورت ویژه برمبنای اطلاع من درباب اختصاص شناسه ارزی و تامین ارز توسط بانک مرکزی زمان ها کمی طولانی شده باشد که حتما این موارد توسط بانک مرکزی و وزارت اقتصاد پیگیری می شود.


منبع:

1401/12/17
14:08:47
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فوری خرید