گزارش فوری خرید به نقل از مهر

سرخابی ها در انتظار تصمیم هیات واگذاری

سرخابی ها در انتظار تصمیم هیات واگذاری

فوری خرید: واگذاری دو باشگاه فوتبال تهرانی كه از سالها پیش مورد توجه بوده، به جهت قانون باید امسال به سرانجام برسد، با این وجود هیات واگذاری هنوز جلسه ای برای تعیین تكلیف این دو باشگاه برگزار نكرده است.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، چند سالی است كه واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در امتداد كاهش هزینه های دولت و كمك به فوتبال كشور، كلید خورده است. با این وجود هر بار كه خصوصی سازی این دو باشگاه جدی می شود با بهانه ای از دستوركار خارج می شود؛ آخرین بهانه این بود كه این دو باشگاه، بنگاه فرهنگی هستند بدین جهت امكان واگذاری به بخش خصوصی وجود ندارد.
با این حال سال قبل وزیر ورزش و جوانان در نامه ای به رئیس جمهور خواستار واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی شد. بعد از ارسال این نامه و با موافقت وزارت اقتصاد، هیأت وزیران با خصوصی سازی این دو باشگاه تهرانی موافقت نمود.
پس از اعلام قطعی هیأت وزیران، سازمان خصوصی سازی بعنوان متولی واگذاری بنگاه های دولتی، خواستار دریافت صورت مالی باشگاه های پرسپولیس و استقلال جهت به جریان انداختن روند خصوصی سازی این دو باشگاه شد.
پس از كش و قوس های فراوان و تأخیر در ارائه صورت های مالی از طرف یكی از این دو تیم، بالاخره مدارك كامل و سرخابی ها وارد روند واگذاری شدند.
همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی بودجه سال ۹۸ دولت را مكلف به عرضه ۵ درصد سهام سرخابی ها در بورس تا اختتام شهریور امسال كردند تا بعد از آن باقی سهام این دو باشگاه نیز واگذار شود.
عدم ورود هیأت واگذاری به جریان سرخابی ها
در این بین، بااینكه در جلسه ای با حضور مدیران وزرات ورزش و دو باشگاه پرسپولیس و واستقلال نحوه واگذاری این دو باشگاه بررسی شده است اما طبق اعلام مسئولان سازمان خصوصی سازی، هنوز هیأت واگذاری بعنوان متولی اصلی برای تعیین قیمت پایه و شرایط واگذاری، جلسه ای درباب تعیین تكلیف این دو باشگاه برگزار نكرده است.
بنابراین هرچقدر هم در ارتباط با مزایا و الزامات واگذاری این دو باشگاه صحبت شود، تا زمانی كه هیأت واگذاری به بررسی ابهامات نپردازد و برای نحوه واگذاری و قیمت پایه تصمیم گیری و آنرا مصوب نكند، نمی توان چندان صحبت های مسئولان ورزشی و اقتصادی كشور را جدی گرفت.
این سوژه به جهت تجربه ای كه از روند واگذاری این دو باشگاه در اقتصاد ایران وجود دارد، بسیار پررنگ تر بنظر می رسد چونكه طی دهه اخیر هر چند وقت یك دفعه بر ضرورت خروج سرخابی ها از چتر حمایتی دولت تاكید شده و حتی در چند مورد جلساتی برای واگذاری برگزار و خریدارانی نیز پای معامله آمده اند اما به سرانجام نرسیده است.


منبع:

1398/03/17
15:26:18
5.0 / 5
5199
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بورس , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فوری خرید