سرپرست سازمان توسعه تجارت مطرح كرد:

راهكار بی نیازی ایران از پول نفت

راهكار بی نیازی ایران از پول نفت

فوری خرید: سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در ششمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیر نفتی اظهار داشت: اگر ایران به شاهراه تبادل كالاهای كشورهای همسایه بدل شود، هیچ نیازی به ارز حاصل از فروش نفت نخواهد بود.


به گزارش فوری خرید به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا مودودی با اشاره به موقعیت مهم و راهبردی ایران در منطقه و جهان بعنوان دومین كشور دارای بیشترین تعداد همسایه اظهار داشت: اگر ایران به شاهراه تبادل كالاهای كشورهای همسایه بدل شود، هیچ نیازی به ارز حاصل از فروش نفت نخواهد بود.
وی ادامه داد: كشورهای همسایه ایران سالانه ۱ میلیارد و ۱۱۸ میلیون دلار انواع كالا و خدمات وارد می كنند كه اگر تنها ۱۰ درصد این كالاها و خدمات فنی مهندسی از ایران تأمین می شد می توانستیم سالانه بیشتر از ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی به كشورهای همسایه داشته باشیم.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، افزایش سهم صادرات غیرنفتی در ۴۰ سال قبل را از حدود ۴ درصد به بیشتر از ۵۰ درصد اعلام نمود كه بر این اساس ایران در جایگاه نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا قرار دارد.
مودودی در تشریح آمار تجارت خارجی در دو ماهه نخست سال جاری اظهار نمود: صادرات غیر نفتی ایران در دو ماه نخست امسال، ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود كه در فرودین به سبب مسائل ناشی از سیل و تعطیلات طولانی مدت نوروزی، با كاهش روبرو شد اما صادرات در مقایسه با رقم ۷.۷ میلیارد دلار مدت مشابه سال قبل بیشتر از ۸ درصد رشد را تجربه كرده است.
وی درباب سهم ایران در بازار عراق و افغانستان اظهار داشت: سهم عراق و افغانستان از بازار صادرات غیر نفتی ایران ۱۲ میلیارد دلار است و هم اكنون سهم صادرات فولادی از كل صادرات غیر نفتی ایران ۳.۷ میلیارد دلار، میعانات گازی ۵ میلیارد دلار و صادرات دانش بنیان و محصولات های تكنولوژی ۲ میلیارد دلار است.
مودودی اضافه كرد: این در شرایطی است كه سهم صنایع كوچك نیز به ۲ میلیارد دلار در سال بالغ می شود اما با وجود این، اگر سهم عراق و افغانستان و محصولات پتروشیمی و فولاد از سبد صادراتی كشور را در نظر نگیریم، سهم صادرات غیر نفتی چندان بزرگی باقی نمی ماند.
سرپرست سازمان توسعه تجارت اشاره كرد: سهم ۱۵ كشور همسایه از صادرات غیر نفتی ایران ۲۴ میلیارد دلار است كه ۵۶ درصد كل صادرات ما را شكل می دهد.
وی با اشاره به وجود بیشتر از ۳۸۹۵ قلم كالای دارای كد ۸ رقمی صادرات در جهان اظهار داشت: در كشور ما تنها ۳۴۵ قلم كالای با ارزش ۱۰ میلیون دلار صادرات وجود دارد و فقط ۱۳ قلم كالای صادراتی با ارزش نیم تا یك میلیارد دلار داریم و اقلام صادراتی با ارزش بالای یك میلیارد دلار فقط ۷ قلم كالاست و برای رشد صادرات غیر نفتی، باید با استفاده از فناوری های روز دنیا و افزایش كیفیت تولید و ارتقای مؤلفه های رقابت پذیری محصولات ایرانی، اقلام دارای امكان صادرات را تنوع بیشتری بخشیم.
منبع:

1398/03/28
14:03:34
5.0 / 5
5377
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجربه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فوری خرید