كیفیت سوخت عامل آلودگی ازن نیست

كیفیت سوخت عامل آلودگی ازن نیست

فوری خرید: بتازگی رئیس گروه سلامت وزارت بهداشت اعلام نموده بود كه شاخص آلاینده ازن به سبب افزایش ناكس كه از احتراق سوخت خودرو ها و موتورسیكلت ها ناشی می شود افزایش یافته، اما بگفته معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران، كیفیت سوخت تغییری نكرده و بدین سبب علت ناكارآمدی كاتالیست ها چیز دیگری است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، چندی قبل عباس شاهسونی- رئیس گروه سلامت وزارت بهداشت- در سی و هشتمین جلسه كارگروه ملی كاهش آلودگی هوا اعلام نمود كه شاخص آلاینده ازن به سبب افزایش ناكس كه از احتراق سوخت خودرو ها و موتورسیكلت ها ناشی می شود، افزایش یافته و با عنایت به اینكه تابش نور خورشید ثابت است؛ پس مشكل اصلی در افزایش آلاینده ازن مربوط به این است كه كاتالیست موتورسیكلت ها و خودرو ها به درستی كار نمی كند.
كاتالیست (catalytic converter) قطعه بسیار حساس و مهمی است كه با نصب روی مسیر دود خروجی، اثر خودرو های سواری روی آلودگی هوا را می كاهد. این قطعه یك واكنش گر شیمیایی است كه گازهای سمی در دود را با یك بازدهی مشخص به گازهای بی خطر تبدیل می كند. این قطعه در ایران در همه خودرو های دارای استاندارد یور و۲ به بعد نصب شده است. كاتالیست به شدت به كیفیت سوخت حساسیت دارد و وجود گوگرد در بنزین سبب از بین رفتن این قطعه می شود.
شهریور ماه سال ۱۳۹۶ نیز نتایج گزارش پروژه "پایش كیفیت سوخت شهر تهران در تابستان ۱۳۹۶" منتشر و اعلام گردید كه میزان گوگرد و بنزن سوخت از حد استاندارد بیشتر است و مجموعه ای از تأییدیه و تكذیبیه ها، توضیح ها و بیانیه ها از طرف برخی دستگاه ها منتشر گردید. به دنبال این اتفاق یك عضو هیأت علمی دانشكده انرژی و مكانیك دانشگاه شهید بهشتی درباره تأثیر كیفیت سوخت در كاركرد كاتالیست ها گفت كه تنها یك دفعه سوخت گیری با سوخت غیراستاندارد، موجب تخریب یا كاهش بازدهی شدید كاتالیست می شود و اگر كاتالیست بر اثر سوخت خراب شود، مقصر تأمین كننده سوخت است نه مالك خودرو.
این مساله مورد پیگیری قرار|گرفت با این وجود وحید مرندی مقدم - معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران - در گفت و گو با ایسنا، اعلام نمود كه در پایش های اخیر، كیفیت سوخت تغییری نكرده است.
بدین سبب طبق اعلام سازمان ملی استاندارد ایران؛ كیفیت سوخت تأثیری در ناكارآمد بودن كاتالیست ها نداشته است و علت این واقعه باید در بخش های دیگر بررسی شود.
منبع:

1398/04/20
14:25:16
5.0 / 5
5143
تگهای خبر: خودرو , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
فوری خرید